Mennyi az annyi? Szép összegeket kapnak havonta egyes nyugdíjasok
Fotó: Borbély Fanni
A legmagasabb romániai nyugdíj bruttó értéke meghaladja a havi 95 ezer lejt, a juttatás nettó értéke is 84 ezer lej, azaz körülbelül 16 800 euró. A 10 legnagyobb romániai nyugdíjból amúgy öt járulékalapú – valamennyi a bankszektorból nyugdíjazott személyé –, öt pedig ügynevezett különleges nyugdíj, amelyet egykor az igazságszolgáltatásban dolgozók kapnak.
2023. december 11., 13:582023. december 11., 13:58
– derül ki a News.ro hírügynökség birtokába jutott adatsorokból.
Mivel a törvény szerint a 2000 lej feletti összegek után 10 százalékos adót kell fizetni, ez nettó 84 000 lejes nyugdíjat jelent havonta. Tehát a legmagasabb nyugdíj Romániában több mint 16 800 euró havonta. A News.ro szerint a nyugdíj egy volt bankáré, és szigorúan járulékfizetés alapján kapja.
A harmadik bruttó nyugdíj 68 981 lej, azaz nettó 60 283 lej. Ez valamivel több, mint 12 000 euró nettó összeget jelent havonta.
Az első ötbe még két volt bankár fér bele bruttó 64 522, illetve 60 352 lejjel, a nettó összegek: 56 270 lej és 52 517 lej.
A Romániában legmagasabb nyugdíjjal rendelkező bíró/ügyész havi 58 191 lejes nyugdíjat kap bruttó összegben. A szigorúan járulékalapú nyugdíjakkal ellentétben, ahol a 2000 lej feletti összegre alkalmazzák a 10 százalékos adót, a speciális nyugdíjak esetében a számítás bonyolultabb. De nettó összegben így is 50 572 lejes nyugdíjról beszélünk. Azonban ennek az összegnek a nem járulékalapú részére (amely nincs megjelenítve lebontva) 10 és 20 százalék közötti adókulcsot alkalmaznak, az összeg nagyságától függően – emlékeztet a cikk.
A következő legmagasabb nyugdíjak Romániában a 10. helyig szintén volt bírák/ügyészek nyugdíjai, amelyek bruttó összegben 56 875 lej, 56 489 lej, 56 447 lej, valamint 55 191 lej.
November végén 4 765 843 nyugdíjast tartottak nyilván Romániában, 1015-tel többet, mint egy hónappal korábban; az átlagnyugdíj 1969 lej volt – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) szerdán közzétett adataiból.
Miközben közfelháborodás övezi, hogy a kormánynak nem sikerült megnyugtatóan rendeznie a különleges nyugdíjként emlegetett szolgálati időskori juttatások értékét, a nyugdíjpont emelésével jobbról előztek az állami nyugdíjalapból kiutalt járandóságok.
Az év első két hónapjában 1,6 millió vendéget fogadtak a romániai kereskedelmi szálláshelyeken (beleértve a kiadó apartmanokat és szobákat is), 3 százalékkal többet a 2024 januárjában és februárjában jegyzettnél – küzölte az Országos Statisztikai Intézet.
Idén márciusban 4 664 642 nyugdíjast tartottak nyilván Romániában, számuk megegyezett az egy hónappal korábbival; az átlagnyugdíj 2758 lej volt – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) pénteken közzétett adataiból.
A romániai cégvezetők egyelőre megkísérlik felmérni, milyen hatással lesznek majd az ország gazdaságára az amerikai elnök által szerdán bejelentett új vámok.
A kormány elfogadta a különleges ipari létesítményekre kivetett úgynevezett oszlopadó szabályozását módosító sürgősségi rendeletet – jelentette be a Ciolacu-kabinet csütörtöki ülése után a pénzügyminiszter.
Románia schengeni övezeti csatlakozásával 2025-ben 25 százalékkal bővül a nemzetközi szállítási volumen, amit a romániai fogyasztók növekvő külföldi vásárlási kedve és az eladók külföldi piacokon való terjeszkedése táplál – vetíti előre egy elemzés.
Donald Trump elnök döntése, hogy 10 százalékos vámot vet ki az Egyesült Államokba importált legtöbb árura, valamint magasabb vámokat vet ki több tucat országra a riválisoktól a szövetségesekig, felerősítette a globális kereskedelmi háborút.
Nehezen teljesíthető adóemelés nélkül a 2025-ös évi állami költségvetésben rögzített 7 százalékos hiánycél – jelentette ki a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a BBTE Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Jelenleg két forgatókönyv van terítéken a sokat vitatott különleges nyugdíjak reformjára, ami mérföldkőként szerepel az országos helyreállítási tervben, vagyis 231 millió euró úszhat el, ha nem sikerül rendezni a kérdést.
Az Országos Katasztrófavédelmi Alap április elsején elindított a „Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” elnevezésű figyelemfelkeltő kampányt, amelynek célja felhívni a figyelmet a természeti katasztrófák pusztító hatásaira.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
szóljon hozzá!