Az amerikai Bechtel céggel az észak-erdélyi autópálya megépítésére kötött szerződést azonnal felbontják, amint sikerül megállapodni a cég képviselőivel – jelentette ki pénteken Victor Ponta miniszterelnök. „Fontos, hogy bennünket nem csupán az érdekel, hogy felbontsuk a szerződést, hanem az is, hogy kivitelezőt találjunk a már megkezdett munkálatok befejezésére, mivel kár lenne magára hagyni az építőtelepet. Valós lehetőség nyílt arra, hogy a közeljövőben befejezzük a munkálatokat, vagy európai uniós alapokból, vagy a magán- és az állami szféra összefogásával, koncesszió révén. Erdélynek szüksége van az autópályára” – szögezte le a kormányfő.
2013. május 05., 18:232013. május 05., 18:23
2013. május 05., 18:562013. május 05., 18:56
Victor Ponta hozzátette, a közeljövőben az Európai Unió jóvoltából meglesz a pénz az észak- és a dél-erdélyi autópályát összekötő Aranyosgyéres – Szászsebes autópálya-szakaszra. „Gyakorlatilag összekötjük azt a kis részt, amit a Bechtel megépített, az Arad-Nagyszeben autópályával. Be kell fejezni azt, amit a Bechtel elkezdett, de nem fejezte be” – hangoztatta Ponta.
Mint arról beszámoltunk, az Európai Bizottság kedden hagyta jóvá, hogy a Torda és Szászesebes közötti 74 kilométeres autópálya-szakaszt amely az észak-erdélyi és a dél-erdélyi sztrádát köti majd össze, a Közlekedési Ágazati Operatív Program keretében az Európai Unió strukturális alapjaiból finanszírozzák. Ez azt jelenti, hogy az autópálya-szakasz megépítését 85 százalékban az EU, 15 százalékban pedig a román közlekedési minisztérium finanszírozza. Jelenleg a román fél a műszaki dokumentációt állítja össze, a finanszírozási igénylést szeptemberig kell eljuttatni Brüsszelbe. Relu Fenechiu közlekedési miniszter közölte: az Európai Bizottság döntése nyomán biztosított a stratégiai jelentőségű projekt finanszírozása.
Mint ismeretes, az észak-, illetve a dél-erélyi autópálya, amelyeket a Torda - Szászesebes szakasznak össze kell kötnie, még távol áll attól, hogy készen legyen. A Nagyváradot Brassóval összekötni hivatott, 415 kilométeres észak-erdélyi autópályából 2004 óta csupán a Kolozsvárt elkerülő, Gyalu és Aranyosgyéres közötti 52 kilométer épült meg, és Bihar megyében hozzákezdtek a berettyószéplaki víztározón átívelő völgyhíd megépítéséhez. A projekt azonban pénzhiány miatt leállt, a Ponta-kormány pedig úgy döntött, felbontja a kivitelezési szerződést az amerikai Bechtel céggel. A tervek szerint az észak-erdélyi sztrádát – amely eddig nem kaphatott uniós finanszírozást, mivel Bukarest versenytárgyalás nélkül ítélte oda az amerikai cégnek a kivitelezés jogát – szakaszonként építik majd meg, mindegyik szakaszra külön pályázatot kiírva, ami immár az európai uniós források igénybe vételét is lehetővé teszi.
A második deficitcsökkentő csomag a Környezetvédelmi Alap (AFM) programjairól is rendelkezni fog, beleértve a roncsautóprogramot is – nyilatkozta szerdán Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter.
Románia nagyon jó jelzést kapott az Európai Bizottságtól, miután a kormány felelősséget vállalt az első deficitcsökkentő intézkedéscsomagért, és ezzel mérséklődött az ország leminősítésének kockázata – véli Alexandru Nazare pénzügyminiszter.
Újabb, menetrendszerű tiltakozó akciókat hirdetett kedden az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS) a kormány deficitcsökkentő intézkedései ellen.
Ilie Bolojan miniszterelnök kedd este azt nyilatkozta, ügyvivő államfőként meglepetéssel értesült arról, hogy a bírák és ügyészek átlagosan 48 éves korban vonulnak nyugdíjba és az átlagnyugdíjuk 5000 euró.
A költségvetési hiány korrekciója prioritás Románia számára – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter kedden, az uniós pénzügyminiszterek tanácsának (Ecofin) ülésén.
Az első deficitcsökkentő csomagról szóló törvénytervezet idén a GDP 0,6 százalékának, jövőre pedig a GDP 3,35 százalékának megfelelő összeggel javít a költségvetési egyenlegen – állapította meg a Költségvetési Tanács.
A benzin és a gázolaj jelentősen drágul augusztus 1-jétől, amikor mind az üzemanyagok jövedéki adója, mind az általános forgalmi adó (áfa/TVA) értéke emelkedik a Bolojan-kormány deficitcsökkentő intézkedéscsomagjának hatályba lépése nyomán.
A nyugdíjpénztárak alkalmazottai ezen a héten minden reggel kétórás munkabeszüntetéssel tiltakoznak a megszorító intézkedések ellen – közölte kedden a Társadalmi Szolidaritás Országos Szakszervezeti Szövetség elnöke.
Ilie Bolojan miniszterelnök szerint fennáll az a veszély, hogy Románia a jövő év közepéig nem tudja lehívni a rendelkezésére álló uniós helyreállítási forrásokat, ezért a kormánynak a megvalósítható beruházásokra kell összpontosítania.
Nicușor Dan kérte, hogy ne legyen áfaemelés, de az államháztartás helyzetének elemzése után a kormány döntése az volt, hogy ezt meg kell lépni – jelentette ki hétfőn este Ilie Bolojan miniszterelnök.
szóljon hozzá!