Fotó: E-nergia.ro
A Romgaz román állami gázvállalat kizárólagos tárgyalási jogot szerzett az amerikai ExxonMobil romániai leányvállalata részvényeinek megvásárlására – jelentette be pénteken a bukaresti értéktőzsdén a román vállalat.
2021. június 18., 17:152021. június 18., 17:15
Közölték, hogy szerdán írták alá az amerikai vállalattal azt a megállapodást, amelynek értelmében az ExxonMobil négy hónapon át, egészen október 15-ig,
Az amerikai vállalat birtokolja a fekete-tengeri Neptun Deep elnevezésű gázmező részesedésének 50 százalékát, a másik 50 százalék az osztrák OMV tulajdona. Az amerikaiak már korábban lemondtak a román felségterületen levő offshore gázmező kitermeléséről, a Romgaz pedig jelezte, szívesen átvenné a kitermelési jogot.
A mostani bejelentés szerint azonban nem csak a kitermelési jogot, hanem az ExxonMobil romániai leányvállalatát is megvenné a román állami gázkitermelő vállalat.
A Romgaz és az OMV képviselői áprilisban megállapodtak arról, hogy amennyiben a Romgaz átveszi az ExxonMobil részesedését, akkor az osztrák vállalat lesz a gázmező operátora.
A földgázmezőben 42-84 milliárd köbméterre becsült gázmennyiség rejlik.
A Penny Market üzletlánc friss gazdasági eredményei arra világítanak rá, hogy a Romániában működő külföldi áruházláncok ádáz versenyében az a nyerő, amelyik egyre több helyi terméket, hazai előállítású élelmiszert tud kínálni a fogyasztók számára.
A pénzügyi elemzőket tömörítő CFA Románia Egyesület csütörtöki bejelentése szerint a nagyfokú politikai bizonytalanság miatt novemberben az előző hónaphoz képest csökkent a román gazdasággal szembeni bizalom indexe.
Az idei év első tíz hónapjában a nyers adatok szerint 8,7 százalékkal, szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatok szerint 8 százalékkal nőtt a kiskereskedelmi forgalom Romániában 2023 azonos időszakához képest – közölte a statisztikai intézet.
Tizenöt éve nem dolgozott annyi közalkalmazott Romániában, mint most: számuk átlépte az 1,3 milliót. Az állami intézményekben dolgozók annak ellenére vannak egyre többen, hogy a kormány régóta karcsúsításokat ígér.
Az már biztos, hogy a román gazdaság idén a vártnál jóval gyengébben teljesít, és jövőre sem túl fényesek a kilátások. A választási eredmények által felerősített politikai bizonytalanságok pedig jelentősen növelik a jövőbeli gazdasági kockázatokat.
Az EU-ban és az euróövezetben októberben átlagban 0,4 százalékkal emelkedtek az ipari termelői árak az előző hónaphoz képest, a legjelentősebb visszaesést Bulgáriában, Szlovákiában és Romániában jegyezték – közölte szerdán az EU statisztikai hivatala.
Feltételekkel jóváhagyta szerdai ülésén a Versenytanács a Profi üzletlánc Mega Image általi felvásárlását.
Az év elejétől október végéig 4943 külföldi tőkéjű céget alapítottak Romániában, 15,5 százalékkal kevesebbet, mint 2023 azonos időszakában – közölte szerdán a cégbíróság (ONRC).
A romániai háztartások gázszámlája 2025. január 1-jétől átlagosan havi 150 lejjel fog emelkedni az árplafonról szóló jogszabályba becsúszott hiba miatt – kongatta meg a vészharangot a Romániai Energiaszolgáltatók Szövetsége (AFEER).
A pénteken jegyzett évi 5,93 százalékról 5,92 százalékra csökkent hétfőn a lej alapú hitelek törlesztőrészletét befolyásoló három hónapos bankközi hitelkamatláb (ROBOR) – közölte a Román Nemzeti Bank (BNR).
szóljon hozzá!