Fotó: E-nergia.ro
Kötelező vételi ajánlatot tett a Romgaz román állami gázvállalat az amerikai ExxonMobil olajvállalatnak a Neptun elnevezésű fekete-tengeri földgázmezőben birtokolt 50 százalékos részesedésére – közölte szerdán a vállalat.
2021. március 31., 23:122021. március 31., 23:12
2021. április 01., 07:002021. április 01., 07:00
Az amerikai óriásvállalat februárban bocsátotta áruba a részesedését. Korábban a Romgaz vezetősége 20 százalékot akart megvásárolni, de a bukaresti hatóságok végül a teljes 50 százalékos csomag megszerzéséről döntöttek. A Neptun elnevezésű földgázmező kitermelési jogát 50-50 százalékban birtokolja az Exxon és az osztrák OMV. A Hotnews.ro hírportál úgy tudja, hogy amennyiben a tranzakció létrejön, a román hatóságok felgyorsítják a fekete-tengeri földgáz kitermelését szabályozó törvény módosításának elfogadását.
A hírportál szerint a bukaresti hatóságok azért nem módosították korábban a jogszabályt, hogy ezzel megkönnyítsék a tranzakció létrejöttét, ugyanis ha túl kedvező befektetői feltételeket állapítanak meg, akkor az Exxon drágábban adhatná el a részesedését vagy akár megtartaná azt.
Virgil Popescu miniszter kedden elmondta, a bukaresti kormánykoalíció fogja beterjeszteni a parlamentben a törvénymódosító indítványt, amelyet a testület reményeik szerint elfogad a jelenlegi ülésszakban.
A Neptun Deep névre keresztelt földgázmezőben 42-84 milliárd köbméterre becsült gázmennyiség rejlik.
A romániai háztartások gázszámlája 2025. január 1-jétől átlagosan havi 150 lejjel fog emelkedni az árplafonról szóló jogszabályba becsúszott hiba miatt – kongatta meg a vészharangot a Romániai Energiaszolgáltatók Szövetsége (AFEER).
A pénteken jegyzett évi 5,93 százalékról 5,92 százalékra csökkent hétfőn a lej alapú hitelek törlesztőrészletét befolyásoló három hónapos bankközi hitelkamatláb (ROBOR) – közölte a Román Nemzeti Bank (BNR).
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) hétfőn közzétett adatai szerint 2024 októberében 5,4 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,2 százalékkal kisebb, mint szeptemberben.
A romániai légiutas-forgalom 5,9 százalékkal bővült az 2024 első 9 hónapjában az egy évvel korábbihoz képest, elérte a 19,81 milliót – közölte szombaton az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Üzemanyag-drágulással szembesülhetnek a töltőállomásokra behajtó gépkocsivezetők az új év első napján, amely aznap nem csupán a piaci mozgásokból, hanem a kormány jövedékiadó-emeléséből fakadhat.
Ismét pusztít az afrikai sertéspestis: a Romániai Hússertéstartók Egyesülete szerint idén ősszel a hatóságok 30 ezer fertőzött állatot altattak el. Az állattelepek tulajdonosai arra panaszkodnak, hogy vontatottan halad a kártérítések kifizetése.
A csütörtökön jegyzett évi 5,92 százalékról 5,93 százalékra nőtt pénteken a lej alapú hitelek törlesztőrészletét befolyásoló három hónapos bankközi hitelkamatláb (ROBOR) – közölte a Román Nemzeti Bank (BNR).
Idén szeptemberben 916,758 milliárd lejre nőtt az államadósság az előző havi 886,983 milliárd lejről – közölte pénteken a pénzügyminisztérium.
Jövőre az országot gazdasági jellegű (magasabb adók és recesszió) és nem gazdasági jellegű (dezinformáció és fegyveres konfliktus) kockázatok is fenyegetik – fogalmazta meg a pénzügyi elemzőket tömörítő CFA Románia Egyesület.
Az Electrica Furnizare, Románia egyik legnagyobb áramszolgáltatója megállapította a jelenleg érvényes ársapka megszűnése, vagyis jelen állás szerint 2025. április 1-je után érvényes árait azon ügyfelei számára, akiknek szerződése az év végén jár le.
szóljon hozzá!