Fotó: Haáz Vince
Idén júliushoz viszonyítva 34 lejjel (0,8 százalékkal) 4531 lejre csökkent augusztusban a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
2023. október 12., 14:012023. október 12., 14:01
2023. október 12., 15:142023. október 12., 15:14
Az Agerpres hírügynökség által idézett adatsorok szerint a bruttó átlagbér 7258 lej volt augusztusban, 59 lejjel (0,8 százalékkal) kisebb, mint egy hónappal korábban.
Az előző év azonos hónapjához képest 15,2 százalékkal nőtt a nettó átlagfizetés az országban.
Augusztusban a gazdasági ágazatok többségében csökkent a nettó átlagfizetés az előző hónaphoz képest. Ezt a különféle alkalmi juttatások, a természetbeni és pénzbeli juttatások, valamint a nettó nyereségből származó összegek és egyéb juttatások (beleértve az utalványokat is) alakulása befolyásolta. A nettó átlagbér csökkenéséhez a vállalatok bevételeinek visszaesése is hozzájárult - közölte az INS.
4 és 5,5 százalék közötti csökkenés következett be a textiltermékek, a bőrmegmunkálás és bőrdíszmű-gyártás iparában, a teherjárművek, utánfutók gyártásának ágazatában, a légi szállításban.
Továbbá 5 és 9,5 százalék közötti bérnövekedést jegyeztek a nyers kőolaj és földgáz kitermelésének ágazatában, a szárazföldi és vezetékeken keresztül történő szállítás területén, a fémiparban.
Ami a közszférát illeti, a közigazgatásban 1,5 százalékkal, a tanügyben 1,1 százalékkal csökkent az átlagbér augusztusban júliushoz képest, az egészségügyben és szociális ellátásban pedig 2,1 százalékkal nőtt.
Tavaly 6126 lej volt a bruttó átlagbér Romániában, 591 lejjel (10,7 százalékkal) nagyobb, mint egy évvel korábban; a nettó átlagkereset 385 lejjel (11,3 százalékkal) 3801 lejre nőtt az előző évhez mérten – közölte az Országos Statisztikai Intézet.
Megvásárolná a román kormány a Moldovai Köztársaság egyetlen dunai kikötőjét – írta az economedia.ro. Az olajterminállal is rendelkező giurgiulești-i kikötő tengeri hajók fogadására is alkalmas.
Románia nincs olyan helyzetben, hogy a Nemzetközi Valutaalaphoz (IMF) kelljen fordulnia segítségért, és kormányválságra utaló jelek sincsenek – közölte szerdán az elnöki hivatal.
Amerikai vállalatok új romániai beruházásainak lehetőségéről is tárgyalt Marcel Ciolacu miniszterelnök az Egyesült Államok kongresszusi delegációjának tagjaival kedden a Victoria-palotában. Erről a szerdai kormányülés elején beszélt.
Az Európai Unió éves inflációs rátája márciusban tovább csökkent, 2,5 százalékra a februári 2,7 százalékról, Románia viszont ismét a legmagasabb inflációval rendelkező ország lett, 5,1 százalékos éves áremelkedéssel – közölte az Eurostat.
Bár a román hatóságok váltig állítják, nem áll fenn a teljes áramszünet veszélye húsvétkor, a példátlan óvintézkedések hallatán sejteni lehet, hogy ilyen közel ritkán kerül az ország a rettegett „blackouthoz”.
Nyolc hónapos késéssel, de az illetékesek szerint most már tényleg a végéhez közeledik a nyugdíjak újraszámítása.
A megfontoltság a jelszó a legtöbb romániai háztartásban húsvét közeledtével is.
Elfogadja a kormány szerdai ülésén az üdülési csekkek odaítélésének szabályait rögzítő határozattervezetet – jelentette be az ülés elején Marcel Ciolacu miniszterelnök.
A foglalkoztatott személyek aránya az Európai Unió 20 és 64 év közötti népességén belül 2024-ben 75,8 százalék volt, ami 197,6 millió főt jelent. Ez a legmagasabb arány 2009 óta – derül ki az EU statisztikai hivatalának kedden közölt adataiból.
Bogdan Ivan gazdasági miniszter kedden azt nyilatkozta, hogy elküldték jóváhagyásra a közalkalmazottaknak járó üdülési csekkek odaítélésének szabályait rögzítő határozattervezetet, amelyet még e heti ülésén elfogadhat a kormány.
szóljon hozzá!