Fotó: 123RF
Ahelyett, hogy az adók növelésével próbálná a kormány befoltozni a költségvetésen tátongó lukat, a rengeteg pénzt elnyelő közszférában kellene rendet tennie – figyelmeztetnek a romániai vállalkozók.
2023. július 31., 21:032023. július 31., 21:03
A több mint 300 üzletembert tömörítő Romanian Business Leaders nevű szervezet közleményben bírálta a kormányt, miután Marcel Ciolacu miniszterelnök a szervezet májusban megtartott közgyűlésén még azt ígérte, hogy nem nyúlnak hozzá az adórendszerhez, ám mostanra teljesen megváltozott az álláspontja.
A szervezet felrója, hogy három hét alatt több mint húsz, a versenyszférát érintő adóügyi módosítás merült fel, miközben csupán két olyan, amely a közszférát érintené, holott
Álláspontjukat meg is indokolták. Eszerint a közalkalmazotti bérekre kifizetett közpéntek aránya az állami költségvetésen belül továbbra is a legmagasabb Európában. 2021-ben a költségvetési bevételek 33,8 százalékát költötték fizetésekre, szemben a 22,4% százalékos európai átlaggal;
Emellett
ülőpótlék, kockázati bónusz, titoktartási pótlék, neuropszichikai terhelési bónusz, káros munkakörülmények miatti pótlék (a régi számítógépes pótlék), európai projektekért járó pótlék, a munka összetettségéért járó pótlék, az orvosi tudományos címért járó pótlék csak néhány a több mint 50 pótlék közül.
Eközben állami alkalmazottak ezrei halmoznak fel olykor kolosszális jövedelmeket abból, hogy állami vállalatok, kórházak, oktatási intézmények és különböző állami intézmények igazgatótanácsaiban töltenek be tisztséget.
Az üzletemberek azt is felróják, hogy 500 állami vállalat több mint 2 milliárd lejes nettó veszteségről számol be, több mint 4 milliárd lejes adóssággal az állami költségvetés felé (a Költségvetési Tanács 2021-es adatai szerint), anélkül, hogy az átszervezésüket terveznék.
Ezzel összefüggésben a kormány most hozta létre az Állami Cégek Teljesítményét Ellenőrző és Értékelő Ügynökséget (AMEPIP), ahol természetesen szintén közalkalmazottak dolgoznak, akik
Ráadásul az ügynökség a 100 alkalmazottal rendelkező állami vállalatok bevételeinek 0,1 százalékát fogja beszedni, azzal a céllal, hogy hatékonyabbá tegye őket, megduplázva az igazgatótanácsok szerepét.
„Azt szeretnénk, ha a kormányzat arra összpontosítana, hogy hatékonyabbá tegye az állami költségvetés finanszírozására fordított pénzt. Megértjük, hogy az adórendszert át kell alakítani, de előzetes hatástanulmányokat szeretnénk látni a javasolt változtatásokról, és időt szeretnénk azok kielemzésére. Szeretnénk, ha időben konzultálnának velünk, és nem akarjuk, hogy egymásnak ellentmondó hírek cunamija érjen bennünket. Ma úgy tűnik, Románia költségvetési politikája a következő: aki a leghangosabban kiabál, az megússza. Erős a hangunk, nagyon hangosan kiabálhatunk, de nem így kell felépíteni egy adórendszert” – mondta Marius Stefan, az RBL elnöke.
Az állami költségvetés kiegyensúlyozott konszolidációjában állapodott meg hétfőn a kormánykoalíció – közölte Nicolae Ciucă, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke a Facebookon.
Szubjektív alapon történt a nyári aszály okozta károk felmérése, így egyes gazdák joggal érezhetik úgy, hogy nem egyformán részesülnek a kártérítésből – jelentette ki Nagy Zsolt falugazdász, az Arad Megyei Magyar Gazdák Egyesületének alelnöke.
Az Európai Unióban (EU) az adó- és járulékbevételek átlagban a bruttó hazai termék (GDP) 40 százalékát tették ki tavaly, míg egy évvel korábban a GDP 40,7 százalékára rúgtak.
A szezonálisan kiigazított adatok szerint 2024 szeptemberében az augusztusi szinten, 5,5 százalékon maradt a munkanélküliségi ráta Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A mezőgazdasági minisztérium úgy döntött, hogy elhalasztja azt a vitatott rendelettervezetet, amely több tízezer Romániában feldolgozott élelmiszertermék esetében legfeljebb 20 százalékban korlátozta volna a kereskedelmi haszonkulcsot.
A román állami légitársaság által felhalmozott adósságok miatt egy ideig megakadályozta a Tarom Amszterdam és Bukarest között közlekedő járatának felszállását egy holland adóbehajtó cég.
A jelzáloghitelt igénylők vagy felvevők mintegy 63 százaléka 2010 után elkészült vagy még épülő lakásokat választ, 40 százalékuk multinacionális vállalatnál dolgozik – derül ki egy friss elemzésből.
A kormány szerdai ülésén kiegészíti 100 millió lejjel a gazdasági minisztérium költségvetését; az összeget a Start-up Nation programra fordítják.
A Mezőgazdasági Kifizetési és Intervenciós Ügynökség (APIA) október 16–29. között 546 172 gazdának utalta át a mezőgazdasági támogatások előlegét.
A Dante International céget az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) összesen 439 500 lejes bírsággal sújtotta 2024. január 1. és szeptember 1. között, a fogyasztók által benyújtott panaszok, illetve az intézmény ellenőrzései nyomán.
Bár előre sejteni lehetett, hogy az idei választási szuperévben minden eddiginél nagyobb összegeket emészt fel a folyamatos kampányadakozás, a becsültnél is több pénzt költött el a kormány – vallja Bálint Csaba, a BNR igazgatótanácsának régi-új tagja.
szóljon hozzá!