Fotó: Kudzsiri fegyvergyár
Üzemcsarnokot korszerűsít a kudzsiri fegyvergyár, hogy megfelelő körülmények között fokozhassa a NATO-kompatibilis lőszerek gyártását.
2023. június 12., 15:302023. június 12., 15:30
Az állami tulajdonú cég pénteken tette közzé a közbeszerzési eljárás részleteit a közbeszerzési portálon.
Eszerint az 1 200 000 lejes tender résztvevőitől megvalósíthatósági tanulmány elkészítését várja egy üzemcsarnok és egy irodaépület korszerűsítésére, hogy az megfeleljen a korszerű lőszergyártási igényeknek.
A kudzsiri fegyvergyárban jelenleg számos, különböző kaliberű fegyvert, 9 milliméteres automata és félautomata pisztolyokat, valamint NATO-kompatibilis lőszereket gyártanak.
Egy évvel ezelőtt Florin Spătaru gazdasági miniszter egy, a gyárban tett látogatás után arról beszélt, hogy vannak olyan részlegek, ahol nehéz körülmények között, ötven éves gépekkel dolgoznak, de olyan is, ahol a legkorszerűbb, utolsó generációs berendezésekkel.
Mint arról beszámoltunk, a miniszter még januárban cáfolta azokat az értesüléseket, miszerint Románia Ukrajna számára akarna lőszereket gyártani.
Mint megírtuk, január elején az amerikai The Wall Street Journal német és román illetékesekre hivatkozva azt írta: Németország az ukrajnai háború miatt arra készül, hogy társfinanszírozóként vegyen részt egy 1989 előtt épült romániai fegyvergyár korszerűsítésében.
A gyárban a tervek szerint a NATO-szabványoknak megfelelő tüzérségi lőszerek mellett az ukrán hadsereg által használt fegyverekkel kompatibilis, szovjet szabványú eszközöket is gyártanának.
Azt ugyanakkor nem pontosították, melyik fegyvergyárról lehet szó, illetve hogy ki a tulajdonosa.
Az ok: az ukrajnai háború miatt az európai országok annyi lőszert szállítottak az orosz hadsereg ellen küzdő ukrán haderőnek, hogy az már nem csupán a Kijevnek szánt szállítmányok folyamatosságát veszélyezteti, hanem a NATO védelmi képességeit is.
A pénzügyminisztérium adatai szerint tavaly 12,4 milliárd lej, azaz 2,4 milliárd eurónak megfelelő összegű pótlékot fizettek ki a közszférában – irányította rá a figyelmet pénteken a Hotnews.ro hírportál.
Az idei első negyedévben az euróövezetben 0,2 százalékkal nőtt, az EU-ben pedig stagnált a foglalkoztatási ráta, negyedéves összevetésben pedig a tagállamok közül Romániában csökkent a legnagyobb mértékben ez a mutató.
A Nemzetközi Valutaalap (IMF) olyan adóreform-csomagot javasol Románia számára, amely az adóterheket a munka adóztatásáról (beleértve a társadalombiztosítási járulékokat is) a fogyasztásra és kisebb mértékben a tőkére kivetett adókra helyezi át.
A kolozsvári táblabíróság felfüggesztette a környezetvédelmi engedélyét az energetikai szempontból egész Erdély számára kiemelten fontos ratosnyai vízerőműnek.
Románia legnagyobb villamosenergia-termelő társasága messze a legolcsóbb áramot kínálja a lakosságnak a villanyszámla-ársapka júliusi eltörlése után, viszont hiába irányít mindenkit a Hidroelectricához még az energiaügyi miniszter is.
Az Európai Bizottság szerdán közzétett országspecifikus ajánlásában arra kérte az Európai Unió Tanácsát, állapítsa meg, hogy Románia nem tett hatékony intézkedéseket a költségvetési hiány csökkentésére.
Hegedüs Éva, a Gránit Bank társalapítója és elnök-vezérigazgatója, az „EY Az év üzletembere” díj 2024 évi magyarországi győztese első nőként képviseli Magyarországot a világ egyik legrangosabb üzleti elismerésének nemzetközi döntőjén.
A Frăția országos szakszervezeti szövetség szerdán közölte, hogy nem vesz részt a deficitcsökkentő intézkedésekről szóló tárgyalásokon, mert „nem kíván cinkostárs lenni a jelenlegi hatalom társadalomellenes intézkedéseiben”.
Egyelőre csak a kormányprogramról, a lehetséges deficitcsökkentő intézkedésekről tárgyalnak a nyugatbarát politikai alakulatok, nincs szó nevekről – jelentette ki szerdán Nicușor Dan államfő.
Egyelőre nincs konszenzus a potenciális koalíciós partnerek, a nyugatbarátként emlegetett politikai erők között az óriásira dagadt költségvetési hiány lefaragására irányuló intézkedésekről.
szóljon hozzá!