Fotó: Haáz Vince
Marcel Ciolacu miniszterelnök a jövő héten találkozót hív össze a szakszervezetekkel és a munkaadókkal a mezőgazdasági és építőipari minimálbér megszabása érdekében.
2023. október 19., 09:042023. október 19., 09:04
Az erre vonatkozó döntés azt követően született meg, hogy az alkotmánybíróság szerdán elutasította az ellenzéki pártok beadványát, és alkotmányosnak nyilvánította a deficitcsökkentő intézkedésekről szóló törvényt.
A kormányfő bejelentette, jövő héten megbeszélésre hívja a társadalmi partnereket, vagyis a munkáltatók és a szakszervezetek képviselőit a mezőgazdaságban, illetve az építőiparban dolgozók minimálbérének megszabására, hogy „az egészségbiztosítási járulék befizetésével egy lejt se veszítsenek a fizetésükből”.
„A társadalmi partnereknek is el kell fogadniuk a végső ajánlatot. Nem számít, mit javasol a pénzügyminiszter, vagy mi az én véleményem. Így tisztességes a párbeszéd” – idézte Ciolacut az Agerpres hírügynökség.
Elutasította szerdán az alkotmánybíróság a Ciolacu-kormány deficitcsökkentő intézkedéseit tartalmazó törvénycsomag ellen emelt alkotmányossági kifogásokat.
Elszámolta magát a minimálbér-emeléssel a román kormány. A kabinet számára csak most derült ki, hogy ha egyszerre emeli meg a minimálbérüket, valamint megszünteti az adókedvezményüket, akkor bizonyos ágazatok dolgozóinak nettó jövedelme csökken.
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
szóljon hozzá!