A bejelentések szerint a parlament jövő hét végéig el is fogadja a különleges nyugdíjakról szóló törvény módosításait
Fotó: Románia parlamentje
Beterjesztette hétfő délután a kormány a parlament elé a különleges nyugdíjakként emlegetett szolgálati nyugdíjakról szóló törvény újabb verzióját, amit a bejelentések szerint sürgősségi eljárásban fog megvitatni és elfogadni a két ház. A kormánykoalíció vezetői abban bíznak, hogy végre sikerül lezárni a témát, amin számottevő európai uniós pénzek is múlnak.
2023. október 10., 08:452023. október 10., 08:45
A szenátus munkaügyi, jogi, védelmi és alkotmányjogi bizottságai kedden meg is vitatják a különleges nyugdíjakról szóló törvény módosításait, amelyekre alkotmánybírósági döntés nyomán van szükség. Alina Gorghiu igazságügyi miniszter bejelentése szerint a módosító indítványokról, amelyeket a munkaügyi minisztérium dolgozott ki az igazságügyi tárca segítségével, sürgősségi eljárással szavaz a szenátus és a képviselőház. A tárcavezető amúgy úgy véli, hogy
Alina Ghorgiu a különnyugdíjak kiszámításáról elmondta, hogy az alkotmánybíróság határozata jelentősen korlátozta a kormány mozgásterét. A módosító javaslat szerint a nyugdíjazás előtti 48 hónapban kapott fizetést és bérpótlékokat veszik figyelembe, a bírák pedig azt szerették volna, hogy a legutolsó hónapban kapott fizetés legyen irányadó. „Mi ezt a 48 hónapos középutat választottuk, remélem elfogadják” – nyilatkozta a tárcavezető. Ugyanakkor reményét fejezte ki, hogy a módosított törvény nem kerül újra az alkotmánybíróságra.
Megszólalt hétfőn a témában Marcel Ciolacu miniszterelnök is, aki szerint
„Az alkotmánybíróság kérésének megfelelően elvégeztük az utolsó módosításokat. A törvény hatása már nem képezte vita tárgyát, mivel az nem visszamenőleges hatályú, hanem a jövőről szól. Egyetlen törvényt sem lehet visszamenőleges hatállyal alkalmazni, mindig a jövőről szól” – fogalmazott hétfői sajtótájékoztatóján a kormányfő.
Beszélt ugyanakkor arról is, hogy a most kieszközölt módosítások két lényeges eleme, hogy az utolsó 48 évet veszik figyelembe a szolgálati nyugdíj összegének kiszámításakor, és „elfogadták az országos átlagbér feletti összeg további 10 százalékponttal történő megadózását”.
így akkor sem futnak ki az időből, ha újra az alkotmánybíróság elé kerülne a jogszabály.
Nicolae Ciucă, a felsőház elnöke is úgy nyilatkozott hétfőn, hogy a parlamentnek legtöbb két hét alatt el kell fogadnia a különleges nyugdíjakról szóló törvényt ahhoz, hogy Románia hozzájusson az országos helyreállítási terv (PNRR) révén rendelkezésre álló összegek harmadik kifizetéséhez.
Mint ismeretes, Marcel Ciolacu kormányfő szeptember végén úgy nyilatkozott, csaknem 1,5 milliárd eurót veszíthet Románia, amennyiben november elsejéig nem sikerül végérvényesen lezárni a különleges nyugdíjak ügyét. Hangsúlyozta, addig egy esetleges alkotmánybírósági döntésnek is meg kell születnie, úgy hogy nagyon sürgeti az idő a törvényhozókat. „November 1-jéig le kell zárnunk az egész parlamenti folyamatot, az alkotmánybírósági döntéssel együtt. Kicsit szorít minket az idő. Ha nem zárjuk le ezt a mérföldkövet, akkor lezárás nélkül iktatjuk, és Románia 1,4 milliárd eurót veszít. November 1. után is megoldható, van hat hónapunk. A kifizetések azonban februárban, márciusban történnek” – összegzett Marcel Ciolacu.
Csaknem 1,5 milliárd eurót veszíthet Románia, amennyiben november elsejéig nem sikerül végérvényesen lezárni az úgynevezett különleges nyugdíjak ügyét – kongatta meg újfent a vészharangot szerdai televíziós nyilatkozatában Marcel Ciolacu miniszterelnök.
A parlament által egyszer már elfogadott törvénytervezet módosítására azt követően van szükség, hogy az alkotmánybíróság augusztus másodikán több cikkelyről is kimondta, ellentmond az alaptörvényben foglaltaknak.
Az alkotmánybíróság hétfőn közzétette az úgynevezett különleges nyugdíjakat szabályozó törvényt részben alkotmányellenesnek nyilvánító határozatának indoklását.
Drágul a hitelfelvétel az év második felében – figyelmeztetnek szakemberek.
Bár az alapélelmiszerek ára egyelőre nem nő – legalábbis nem az árrés megemelése miatt –, számos területen hozott drágulásokat az év második fele. A legnagyobb áremelkedés a villamosenergia esetében lesz.
A fejlesztési és közigazgatási minisztérium ma közvitára bocsátott egy jogszabálytervezetet, amely szerint szigorú, teljesítményalapú feltételekhez kötik az európai uniós forrásokból finanszírozott beruházásokon dolgozó közalkalmazottak bérpótlékát.
Lesújtó képet vázolt fel Alexandru Nazare pénzügyminiszter a román gazdaság helyzetéről.
Ismét egy aszályos nyárra kell számítani, ami nagyon megnehezíti a gazdák dolgát. Miközben a Kárpátokon túli területeken – ha lassan is, de – bővülnek az öntözhető mezőgazdasági területek, Erdély egyelőre kimaradt a román állami irrigációs beruházásokból.
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.
Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A villanyáram hatósági árszabályozásának július elsejei kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak – derül ki egy sürgősségirendelet-tervezetből.
szóljon hozzá!