A bejelentések szerint a parlament jövő hét végéig el is fogadja a különleges nyugdíjakról szóló törvény módosításait
Fotó: Románia parlamentje
Beterjesztette hétfő délután a kormány a parlament elé a különleges nyugdíjakként emlegetett szolgálati nyugdíjakról szóló törvény újabb verzióját, amit a bejelentések szerint sürgősségi eljárásban fog megvitatni és elfogadni a két ház. A kormánykoalíció vezetői abban bíznak, hogy végre sikerül lezárni a témát, amin számottevő európai uniós pénzek is múlnak.
2023. október 10., 08:452023. október 10., 08:45
A szenátus munkaügyi, jogi, védelmi és alkotmányjogi bizottságai kedden meg is vitatják a különleges nyugdíjakról szóló törvény módosításait, amelyekre alkotmánybírósági döntés nyomán van szükség. Alina Gorghiu igazságügyi miniszter bejelentése szerint a módosító indítványokról, amelyeket a munkaügyi minisztérium dolgozott ki az igazságügyi tárca segítségével, sürgősségi eljárással szavaz a szenátus és a képviselőház. A tárcavezető amúgy úgy véli, hogy
Alina Ghorgiu a különnyugdíjak kiszámításáról elmondta, hogy az alkotmánybíróság határozata jelentősen korlátozta a kormány mozgásterét. A módosító javaslat szerint a nyugdíjazás előtti 48 hónapban kapott fizetést és bérpótlékokat veszik figyelembe, a bírák pedig azt szerették volna, hogy a legutolsó hónapban kapott fizetés legyen irányadó. „Mi ezt a 48 hónapos középutat választottuk, remélem elfogadják” – nyilatkozta a tárcavezető. Ugyanakkor reményét fejezte ki, hogy a módosított törvény nem kerül újra az alkotmánybíróságra.
Megszólalt hétfőn a témában Marcel Ciolacu miniszterelnök is, aki szerint
„Az alkotmánybíróság kérésének megfelelően elvégeztük az utolsó módosításokat. A törvény hatása már nem képezte vita tárgyát, mivel az nem visszamenőleges hatályú, hanem a jövőről szól. Egyetlen törvényt sem lehet visszamenőleges hatállyal alkalmazni, mindig a jövőről szól” – fogalmazott hétfői sajtótájékoztatóján a kormányfő.
Beszélt ugyanakkor arról is, hogy a most kieszközölt módosítások két lényeges eleme, hogy az utolsó 48 évet veszik figyelembe a szolgálati nyugdíj összegének kiszámításakor, és „elfogadták az országos átlagbér feletti összeg további 10 százalékponttal történő megadózását”.
így akkor sem futnak ki az időből, ha újra az alkotmánybíróság elé kerülne a jogszabály.
Nicolae Ciucă, a felsőház elnöke is úgy nyilatkozott hétfőn, hogy a parlamentnek legtöbb két hét alatt el kell fogadnia a különleges nyugdíjakról szóló törvényt ahhoz, hogy Románia hozzájusson az országos helyreállítási terv (PNRR) révén rendelkezésre álló összegek harmadik kifizetéséhez.
Mint ismeretes, Marcel Ciolacu kormányfő szeptember végén úgy nyilatkozott, csaknem 1,5 milliárd eurót veszíthet Románia, amennyiben november elsejéig nem sikerül végérvényesen lezárni a különleges nyugdíjak ügyét. Hangsúlyozta, addig egy esetleges alkotmánybírósági döntésnek is meg kell születnie, úgy hogy nagyon sürgeti az idő a törvényhozókat. „November 1-jéig le kell zárnunk az egész parlamenti folyamatot, az alkotmánybírósági döntéssel együtt. Kicsit szorít minket az idő. Ha nem zárjuk le ezt a mérföldkövet, akkor lezárás nélkül iktatjuk, és Románia 1,4 milliárd eurót veszít. November 1. után is megoldható, van hat hónapunk. A kifizetések azonban februárban, márciusban történnek” – összegzett Marcel Ciolacu.
Csaknem 1,5 milliárd eurót veszíthet Románia, amennyiben november elsejéig nem sikerül végérvényesen lezárni az úgynevezett különleges nyugdíjak ügyét – kongatta meg újfent a vészharangot szerdai televíziós nyilatkozatában Marcel Ciolacu miniszterelnök.
A parlament által egyszer már elfogadott törvénytervezet módosítására azt követően van szükség, hogy az alkotmánybíróság augusztus másodikán több cikkelyről is kimondta, ellentmond az alaptörvényben foglaltaknak.
Az alkotmánybíróság hétfőn közzétette az úgynevezett különleges nyugdíjakat szabályozó törvényt részben alkotmányellenesnek nyilvánító határozatának indoklását.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
A finn Nokian Tyres megkezdi a gumiabroncsok szállítását abból a gyárból, amelyet hivatalosan 2024 szeptemberében nyitottak meg Nagyváradon, 650 millió eurós beruházás nyomán.
Egy év alatt több mint 22 százalékkal nőtt az átlagnyugdíj Romániában. Érdekesség, hogy a 2024-ben országos szinten a legnagyobb összeget felmutató dél-erdélyi megyében az átlagnyugdíj értéke nincs messze az átlagfizetéstől.
Meghaladta a 200 ezret a romániai napelemes áramtermelő-fogyasztók, azaz a prosumerek száma, akik egy évvel korábban még csak 114 ezren voltak. A prosumerré válás „motorja” az állami támogatást nyújtó Zöld ház program.
A romániai lakosság az elmúlt három évben kezdett ráérezni az aranybefektetések ízére – állapította meg Victor Dima, a nemesfémek és devizák értékesítésével foglalkozó Tavex Románia igazgatója.
A romániai sörértékesítés kilencven százaléka a hipermarketekben, szupermarketekben és kisboltokban zajlik, míg a vendéglátóhelyek – éttermek, bárok és kávézók – csupán tíz százalékos részesedéssel bírnak.
Az Egyesült Államok a jelenleg tervezettnél „jóval nagyobb” mértékű vámokat vethet ki az Európai Unióra és Kanadára, ha közösen próbálnak fellépni az amerikai vámok ellen – közölte Donald Trump amerikai elnök a saját közösségi oldalán csütörtökön.
Beruházási és Fejlesztési Bank (Banca de Investiții si Dezvoltare – BID) néven megkezdte működését az új román állami bank.
szóljon hozzá!