Az USR márciusban is az uniós pénzek elvesztésének lehetőségére hivatkozva követelte a különleges nyugdíjak kérdésének rendezését
Fotó: Facebook/USR
Csaknem 1,5 milliárd eurót veszíthet Románia, amennyiben november elsejéig nem sikerül végérvényesen lezárni az úgynevezett különleges nyugdíjak ügyét – kongatta meg újfent a vészharangot szerdai televíziós nyilatkozatában Marcel Ciolacu miniszterelnök. Mint hangsúlyozta, addig egy esetleges alkotmánybírósági döntésnek is meg kell születnie, úgy hogy nagyon sürgeti az idő a törvényhozókat.
2023. szeptember 28., 11:412023. szeptember 28., 11:41
„Az utolsó tárgyalásaink során három dolog van még terítéken, hogy hol tartunk a számítással, milyen hónapokat vesznek figyelembe a bírói és ügyészi nyugdíj kiszámításánál. Nagyon jól tudják, hogy az utolsó hónapról volt szó. Emlékeznek arra, hogy volt egy főügyész, aki 120 ezerrel jött ki, mivel az összes jövedelmét egy hónapra tette?” – fejtette ki a Digi 24 hírtelevíziónak adott interjúban a kormányfő.
– tette hozzá Marcel Ciolacu. Ami a vonatkozó törvénytervezetet illeti, azt mondta,
„Várjuk az Európai Bizottság válaszát, hol van az a piros vonal, mi az, ami még belefér, hogy elfogadjuk a módosításokat, és átvigyük a parlamenten” – ecsetelte a kormányfő.
Ciolacu egyúttal abbéli meggyőződésének adott hangot, hogy a parlamenti szavazással nem zárul le a folyamat, ő maga egészen biztos abban, hogy lesz, aki jogorvoslatot fog kérni az alkotmánybíróságtól.
„Szilárd meggyőződésem, hogy ezt újra megtámadják az alkotmánybíróságnál, és akkor várjuk az Ab döntését. Mindezeket a dolgokat november 1-jéig le kell zárni” – húzta alá.
Ha azt akarjuk, hogy azoknak is legyen nyugdíjuk, akik most nem szerepelnek a rendszerben, talán meg sem születtek, de 2080-ig gondolkodunk, azt hiszem, ez egy kicsit túlzás. Úgy gondolom, hogy a Bizottság korrekt volt, és teljesen józan ésszel megfogalmazott javaslatokkal állt elő” – fogalmazta meg egyúttal saját álláspontját a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke.
„November 1-jéig le kell zárnunk az egész parlamenti folyamatot, az alkotmánybírósági döntéssel együtt. Kicsit szorít minket az idő. Ha nem zárjuk le ezt a mérföldkövet, akkor lezárás nélkül iktatjuk, és Románia 1,4 milliárd eurót veszít. November 1. után is megoldható, van hat hónapunk. A kifizetések azonban februárban, márciusban történnek” – összegzett Marcel Ciolacu.
Az alkotmánybíróság hétfőn közzétette az úgynevezett különleges nyugdíjakat szabályozó törvényt részben alkotmányellenesnek nyilvánító határozatának indoklását.
Amint elkészülnek a különleges nyugdíjakról szóló törvény alkotmánybíróság által kért módosításai, és az Európai Bizottság is hozzájárulását adja ezekhez, azonnal összehívják a parlamentet, hogy fogadja el a jogszabályt – jelentette be Nicolae Ciucă.
Hétfőn Nicolae Ciucă szenátusi elnökkel és Marcel Boloş pénzügyminiszterrel is megvitatja a Marcel Ciolacu kormányfő azokat a tervezett fiskális intézkedéseket, amelyekért felelősséget készül vállalni a kormány a parlament előtt.
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
szóljon hozzá!