Az USR márciusban is az uniós pénzek elvesztésének lehetőségére hivatkozva követelte a különleges nyugdíjak kérdésének rendezését
Fotó: Facebook/USR
Csaknem 1,5 milliárd eurót veszíthet Románia, amennyiben november elsejéig nem sikerül végérvényesen lezárni az úgynevezett különleges nyugdíjak ügyét – kongatta meg újfent a vészharangot szerdai televíziós nyilatkozatában Marcel Ciolacu miniszterelnök. Mint hangsúlyozta, addig egy esetleges alkotmánybírósági döntésnek is meg kell születnie, úgy hogy nagyon sürgeti az idő a törvényhozókat.
2023. szeptember 28., 11:412023. szeptember 28., 11:41
„Az utolsó tárgyalásaink során három dolog van még terítéken, hogy hol tartunk a számítással, milyen hónapokat vesznek figyelembe a bírói és ügyészi nyugdíj kiszámításánál. Nagyon jól tudják, hogy az utolsó hónapról volt szó. Emlékeznek arra, hogy volt egy főügyész, aki 120 ezerrel jött ki, mivel az összes jövedelmét egy hónapra tette?” – fejtette ki a Digi 24 hírtelevíziónak adott interjúban a kormányfő.
– tette hozzá Marcel Ciolacu. Ami a vonatkozó törvénytervezetet illeti, azt mondta,
„Várjuk az Európai Bizottság válaszát, hol van az a piros vonal, mi az, ami még belefér, hogy elfogadjuk a módosításokat, és átvigyük a parlamenten” – ecsetelte a kormányfő.
Ciolacu egyúttal abbéli meggyőződésének adott hangot, hogy a parlamenti szavazással nem zárul le a folyamat, ő maga egészen biztos abban, hogy lesz, aki jogorvoslatot fog kérni az alkotmánybíróságtól.
„Szilárd meggyőződésem, hogy ezt újra megtámadják az alkotmánybíróságnál, és akkor várjuk az Ab döntését. Mindezeket a dolgokat november 1-jéig le kell zárni” – húzta alá.
Ha azt akarjuk, hogy azoknak is legyen nyugdíjuk, akik most nem szerepelnek a rendszerben, talán meg sem születtek, de 2080-ig gondolkodunk, azt hiszem, ez egy kicsit túlzás. Úgy gondolom, hogy a Bizottság korrekt volt, és teljesen józan ésszel megfogalmazott javaslatokkal állt elő” – fogalmazta meg egyúttal saját álláspontját a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke.
„November 1-jéig le kell zárnunk az egész parlamenti folyamatot, az alkotmánybírósági döntéssel együtt. Kicsit szorít minket az idő. Ha nem zárjuk le ezt a mérföldkövet, akkor lezárás nélkül iktatjuk, és Románia 1,4 milliárd eurót veszít. November 1. után is megoldható, van hat hónapunk. A kifizetések azonban februárban, márciusban történnek” – összegzett Marcel Ciolacu.
Az alkotmánybíróság hétfőn közzétette az úgynevezett különleges nyugdíjakat szabályozó törvényt részben alkotmányellenesnek nyilvánító határozatának indoklását.
Amint elkészülnek a különleges nyugdíjakról szóló törvény alkotmánybíróság által kért módosításai, és az Európai Bizottság is hozzájárulását adja ezekhez, azonnal összehívják a parlamentet, hogy fogadja el a jogszabályt – jelentette be Nicolae Ciucă.
Hétfőn Nicolae Ciucă szenátusi elnökkel és Marcel Boloş pénzügyminiszterrel is megvitatja a Marcel Ciolacu kormányfő azokat a tervezett fiskális intézkedéseket, amelyekért felelősséget készül vállalni a kormány a parlament előtt.
Az Országos Katasztrófavédelmi Alap április elsején elindított a „Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” elnevezésű figyelemfelkeltő kampányt, amelynek célja felhívni a figyelmet a természeti katasztrófák pusztító hatásaira.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
A finn Nokian Tyres megkezdi a gumiabroncsok szállítását abból a gyárból, amelyet hivatalosan 2024 szeptemberében nyitottak meg Nagyváradon, 650 millió eurós beruházás nyomán.
Egy év alatt több mint 22 százalékkal nőtt az átlagnyugdíj Romániában. Érdekesség, hogy a 2024-ben országos szinten a legnagyobb összeget felmutató dél-erdélyi megyében az átlagnyugdíj értéke nincs messze az átlagfizetéstől.
Meghaladta a 200 ezret a romániai napelemes áramtermelő-fogyasztók, azaz a prosumerek száma, akik egy évvel korábban még csak 114 ezren voltak. A prosumerré válás „motorja” az állami támogatást nyújtó Zöld ház program.
A romániai lakosság az elmúlt három évben kezdett ráérezni az aranybefektetések ízére – állapította meg Victor Dima, a nemesfémek és devizák értékesítésével foglalkozó Tavex Románia igazgatója.
A romániai sörértékesítés kilencven százaléka a hipermarketekben, szupermarketekben és kisboltokban zajlik, míg a vendéglátóhelyek – éttermek, bárok és kávézók – csupán tíz százalékos részesedéssel bírnak.
Az Egyesült Államok a jelenleg tervezettnél „jóval nagyobb” mértékű vámokat vethet ki az Európai Unióra és Kanadára, ha közösen próbálnak fellépni az amerikai vámok ellen – közölte Donald Trump amerikai elnök a saját közösségi oldalán csütörtökön.
szóljon hozzá!