A Roncsautóprogram pályázati kiírását a héten bocsátotta közvitára a környezetvédelmi minisztérium
Fotó: Orbán Orsolya
Bírálja a Gépkocsigyártók és Importőrök Egyesülete (APIA) a 2025-ös Roncsautóprogram pályázati útmutatójának tervezetét, amelyet a héten bocsátott közvitára a környezetvédelmi minisztérium.
2025. március 07., 18:132025. március 07., 18:13
2025. március 07., 18:352025. március 07., 18:35
A szakmai szervezet pénteki közleményében hangsúlyozta, az elektromos járművek vásárlására nyújtott támogatás összegét úgy kell megszabni, hogy elkerüljék a 2024-es helyzetet, amikor a voucherek értékének drasztikus csökkentése miatt 32,2 százalékkal visszaesett az elektromos autók piaca, és Románia uniós szinten sereghajtó lett ebben az ágazatban.
Az APIA szerint a 2025 eleji adatok is aggasztóak, hiszen
mint 2023 azonos időszakában, miközben az EU országaiban átlagosan 37 százalékos növekedést jegyeztek az idei első két hónapban. „Ez a jelentős eltérés is azt jelzi, hogy Románia nemcsak hogy nem tart lépést az európai trenddel, de fennáll a veszélye, hogy elszigetelődik az elektromos mobilitásra való átállás folyamatában” – fogalmaztak a közleményükben.
Döcögősen halad a gépkocsivásárlást tervezők és az ágazat által várva vár roncsautóprogram idei előkészítése: a környezetvédelmi miniszter szerint a héten állhat össze az államilag támogatott projekt útmutatója.
Ezért az APIA azt javasolja a kormánynak és a környezetvédelmi minisztériumnak, hogy az elektromos járművek vásárlására nyújtott támogatás értéke idén 8500 euró, 2026-ban 7500 euró legyen, majd 2030-ig fokozatosan csökkenjen.
illetve csökkentsék a jelenlegi három évről egy évre azt a minimális időtartamot, ameddig a program keretében vásárolt autó nem cserélhet gazdát.
A szakmai szervezet közleményében arra is rámutatott, hogy bár javaslataikat megvitatták a környezetvédelmi miniszterrel és elvi egyetértésre jutottak vele, ezek egyike sem került be a közvitára bocsátott tervezetbe. Az APIA szerint ugyanakkor a pályázati útmutató a jelenlegi formájában szembemegy Ursula von der Leyen EB-elnök bejelentésével is, amely szerint a tagállamok felelőssége irányítani és támogatni a fogyasztókat az elektromos mobilitásra való átállásban.
A környezetvédelmi minisztérium március 5-én tette közzé a romániai gépkocsipark felújítását célzó és a környezetkímélő autók vásárlását ösztönző Roncsautóprogram pályázati kiírását. E szerint az állam 2024-hez hasonlóan idén is 25 500 lejjel (5000 euróval) támogatná egy 100 százalékban elektromos jármű beszerzését.
Az elmúlt évek súlyos aszályai és szélsőséges időjárása jelentősen visszavetette a romániai bortermelést, amely 2024-ben 20 százalékkal esett vissza. A tendencia globális: a szőlőültetvények rendkívül érzékenyek az éghajlatváltozásra.
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) újabb felhívást tett közzé a magyarországi állattartó gazdák felé a ragadós száj- és körömfájás terjedésének megakadályozására.
Idén januárban és februárban 1,26 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt termelt Románia, 1,9 százalékkal (23 800 toe) kevesebbet, mint 2024 első két hónapjában – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A kedvezőtlen klímaviszonyok, a jégeső és az aszály miatt 2023-hoz képest mintegy 19,8 százalékkal 3,7 millió hektoliterre csökkent tavaly Románia bortermelése; ez volt az egyik legjelentősebb visszaesés európai uniós viszonylatban.
Megvásárolná a román kormány a Moldovai Köztársaság egyetlen dunai kikötőjét – írta az economedia.ro. Az olajterminállal is rendelkező giurgiulești-i kikötő tengeri hajók fogadására is alkalmas.
Románia nincs olyan helyzetben, hogy a Nemzetközi Valutaalaphoz (IMF) kelljen fordulnia segítségért, és kormányválságra utaló jelek sincsenek – közölte szerdán az elnöki hivatal.
Amerikai vállalatok új romániai beruházásainak lehetőségéről is tárgyalt Marcel Ciolacu miniszterelnök az Egyesült Államok kongresszusi delegációjának tagjaival kedden a Victoria-palotában. Erről a szerdai kormányülés elején beszélt.
Az Európai Unió éves inflációs rátája márciusban tovább csökkent, 2,5 százalékra a februári 2,7 százalékról, Románia viszont ismét a legmagasabb inflációval rendelkező ország lett, 5,1 százalékos éves áremelkedéssel – közölte az Eurostat.
Bár a román hatóságok váltig állítják, nem áll fenn a teljes áramszünet veszélye húsvétkor, a példátlan óvintézkedések hallatán sejteni lehet, hogy ilyen közel ritkán kerül az ország a rettegett „blackouthoz”.
Nyolc hónapos késéssel, de az illetékesek szerint most már tényleg a végéhez közeledik a nyugdíjak újraszámítása.
szóljon hozzá!