A Roncsautóprogram pályázati kiírását a héten bocsátotta közvitára a környezetvédelmi minisztérium
Fotó: Orbán Orsolya
Bírálja a Gépkocsigyártók és Importőrök Egyesülete (APIA) a 2025-ös Roncsautóprogram pályázati útmutatójának tervezetét, amelyet a héten bocsátott közvitára a környezetvédelmi minisztérium.
2025. március 07., 18:132025. március 07., 18:13
2025. március 07., 18:352025. március 07., 18:35
A szakmai szervezet pénteki közleményében hangsúlyozta, az elektromos járművek vásárlására nyújtott támogatás összegét úgy kell megszabni, hogy elkerüljék a 2024-es helyzetet, amikor a voucherek értékének drasztikus csökkentése miatt 32,2 százalékkal visszaesett az elektromos autók piaca, és Románia uniós szinten sereghajtó lett ebben az ágazatban.
Az APIA szerint a 2025 eleji adatok is aggasztóak, hiszen
mint 2023 azonos időszakában, miközben az EU országaiban átlagosan 37 százalékos növekedést jegyeztek az idei első két hónapban. „Ez a jelentős eltérés is azt jelzi, hogy Románia nemcsak hogy nem tart lépést az európai trenddel, de fennáll a veszélye, hogy elszigetelődik az elektromos mobilitásra való átállás folyamatában” – fogalmaztak a közleményükben.
Döcögősen halad a gépkocsivásárlást tervezők és az ágazat által várva vár roncsautóprogram idei előkészítése: a környezetvédelmi miniszter szerint a héten állhat össze az államilag támogatott projekt útmutatója.
Ezért az APIA azt javasolja a kormánynak és a környezetvédelmi minisztériumnak, hogy az elektromos járművek vásárlására nyújtott támogatás értéke idén 8500 euró, 2026-ban 7500 euró legyen, majd 2030-ig fokozatosan csökkenjen.
illetve csökkentsék a jelenlegi három évről egy évre azt a minimális időtartamot, ameddig a program keretében vásárolt autó nem cserélhet gazdát.
A szakmai szervezet közleményében arra is rámutatott, hogy bár javaslataikat megvitatták a környezetvédelmi miniszterrel és elvi egyetértésre jutottak vele, ezek egyike sem került be a közvitára bocsátott tervezetbe. Az APIA szerint ugyanakkor a pályázati útmutató a jelenlegi formájában szembemegy Ursula von der Leyen EB-elnök bejelentésével is, amely szerint a tagállamok felelőssége irányítani és támogatni a fogyasztókat az elektromos mobilitásra való átállásban.
A környezetvédelmi minisztérium március 5-én tette közzé a romániai gépkocsipark felújítását célzó és a környezetkímélő autók vásárlását ösztönző Roncsautóprogram pályázati kiírását. E szerint az állam 2024-hez hasonlóan idén is 25 500 lejjel (5000 euróval) támogatná egy 100 százalékban elektromos jármű beszerzését.
Nagy nyomás nehezedik az új otthonban gondolkodókra, hiszen a deficitcsökkentés miatt augusztus elsejétől megszűnik a kedvezményes áfakulcs, és 21 százalékosra emelkedik az új építésű lakások értékesítésekor felszámolt általános forgalmi adó.
A román vízügyi igazgatóság (ANAR) átszervezése veszélyezteti a vízgazdálkodási infrastruktúrát és pusztító hatása lesz az alkalmazottakra és családjaikra – közölte egy nyílt levélben az intézmény szakszervezete (SMAR).
A hosszas csődeljárás után a bíróság döntött az első román fapados légitársaság, a Blue Air felszámolásáról – írta a Profit.ro a csődbiztos közleménye alapján.
Az Európai Bizottság a következő pénzügyi ciklusban gyökeresen átalakítaná a területalapú mezőgazdasági támogatások rendszerét, amelynek legnagyobb vesztesei a kelet-európai gazdák lennének. Ez ellen gyűjtenek aláírásokat a romániai gazdaszervezetek is.
Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A májusi 5,45 százalékról júniusban 5,7 százalékra nőtt az éves infláció Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A Moody's szerint a kormány első deficitcsökkentő csomagja fontos lépés a költségvetési egyensúly megteremtéshez, ám a felvállalt céloktól való bármilyen eltérés Románia leminősítéséhez vezethet.
Akár ötszörösére is megemelték egyes állami cégek vezetőinek a juttatásait az elmúlt hónapokban, miközben a kormány a takarékossági intézkedéseken dolgozott – közölte Radu Miruță gazdasági miniszter.
A bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévben az előző negyedévhez képest stagnált, 2024 első negyedévéhez képest pedig 0,3 százalékkal nőtt – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett előzetes adataiból.
Anyagilag egyre megerőltetőbb lesz gépkocsit fenntartani, vezetni, hiszen akár havi több száz lejes pluszköltséget generálhatnak az autótulajdonosoknak a kormány megszorító intézkedései, melyek egyéb drágulásokkal karöltve érkeznek.
szóljon hozzá!