A valutaváltóknál visszatükröződik az euró megizmosodása
Fotó: Rostás Szabolcs
Pénteken is folytatta lejtmenetét a román deviza, a Román Nemzeti Bank (BNR) 4,9783 lej/eurós referencia-árfolyamot adott ki, ami 0,1 százalékkal meghaladja az egy nappal korábbi 4,9731 lej/eurós szintet. És ez már a harmadik egymást követő nap, amikor referencia-árfolyam történelmi csúcsra hág.
2023. május 19., 14:562023. május 19., 14:56
2023. május 19., 15:292023. május 19., 15:29
Mint ismeretes, szerdán dőlt meg először a rekord, amikor 4,9610 lej/eurós árfolyamot adott ki a bukaresti központi pénzintézet. Az addigi legmagasabb árfolyamot 2021. szeptember 22-én jegyezték, amikor 4,9495 lejt ért az uniós valuta.
A román fizetőeszköz pénteken a dollárral szemben is gyengült, amelynek az árfolyama 4,6091 lej volt, 1,16 banival (0,25 százalékkal) nagyobb, mint csütörtökön. A svájci frank a BNR pénteki középárfolyama szerint 5,1083 lejt ért, 0,22 banival (0,04 százalékkal) többet, mint előző napon.
A román deviza lejtmenete pedig minden valószínűség szerint nem áll meg a mostani csúcsokkal, a CFA Románia felmérésében megkérdezett
Az idei év végére a bruttó hazai termék (GDP) 7,3 százalékának megfelelő költségvetési hiányt és 5,8 százalékos éves inflációs rátát prognosztizálnak legfrissebb előrejelzésükben a romániai pénzügyi elemzők.
Szakértők szerint a lej leértékelődése a román gazdaság olyan strukturális problémáival magyarázható, mint a magas költségvetési hiány, az óriási külkereskedelmi mérleghiány, a reformok krónikus hiánya, az országos helyreállítási terv (PNRR) keretében rendelkezésre álló európai uniós források felhasználása során felmerülő gondok – írja a Hotnews.ro.
Fotó: Rostás Szabolcs
hiszen így drágulni fognak az élelmiszerek (az import háromnegyedét euróban fizetik), de nőni fognak a számláink is, hiszen számos szolgáltatás tarifája euróban van megadva. Többe fog kerülni ugyanakkor a külföldi nyaralás is, azokról nem is beszélve, akik euróban felvett bankkölcsönt törlesztenek.
A Román Nemzeti Bank (BNR) által szerdán közölt árfolyam szerint egy euró 4,9610 lejt ér, ami az eddigi legmagasabb, történelmi érték.
Románia számos pontján „megrohamozták” a valutaváltókat, bankokat az eurót, dollárt vásárolni kívánó ügyfelek, emiatt pedig több helyen kimerítették a készleteket a másfél hete kirobbant ukrajnai háború okozta félelmek miatt.
A korábbi 2,5 százalékról 1,4 százalékra csökkentette a román bruttó hazai termék (GDP) növekedésére vonatkozó prognózisát a hétfőn közzétett tavaszi gazdasági előrejelzésében az Európai Bizottság.
A befektetők kedvezően fogadták Nicuşor Dan független jelölt választási győzelmét.
Az idei év első négy hónapjában 2214 cég jelentett fizetésképtelenséget, 12,35 százalékkal kevesebb, mint 2024 azonos időszakában, amikor 2526 esetet regisztráltak – közölte hétfőn a cégbíróság (ONRC).
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
szóljon hozzá!