A valutaváltóknál visszatükröződik az euró megizmosodása
Fotó: Rostás Szabolcs
Pénteken is folytatta lejtmenetét a román deviza, a Román Nemzeti Bank (BNR) 4,9783 lej/eurós referencia-árfolyamot adott ki, ami 0,1 százalékkal meghaladja az egy nappal korábbi 4,9731 lej/eurós szintet. És ez már a harmadik egymást követő nap, amikor referencia-árfolyam történelmi csúcsra hág.
2023. május 19., 14:562023. május 19., 14:56
2023. május 19., 15:292023. május 19., 15:29
Mint ismeretes, szerdán dőlt meg először a rekord, amikor 4,9610 lej/eurós árfolyamot adott ki a bukaresti központi pénzintézet. Az addigi legmagasabb árfolyamot 2021. szeptember 22-én jegyezték, amikor 4,9495 lejt ért az uniós valuta.
A román fizetőeszköz pénteken a dollárral szemben is gyengült, amelynek az árfolyama 4,6091 lej volt, 1,16 banival (0,25 százalékkal) nagyobb, mint csütörtökön. A svájci frank a BNR pénteki középárfolyama szerint 5,1083 lejt ért, 0,22 banival (0,04 százalékkal) többet, mint előző napon.
A román deviza lejtmenete pedig minden valószínűség szerint nem áll meg a mostani csúcsokkal, a CFA Románia felmérésében megkérdezett
Az idei év végére a bruttó hazai termék (GDP) 7,3 százalékának megfelelő költségvetési hiányt és 5,8 százalékos éves inflációs rátát prognosztizálnak legfrissebb előrejelzésükben a romániai pénzügyi elemzők.
Szakértők szerint a lej leértékelődése a román gazdaság olyan strukturális problémáival magyarázható, mint a magas költségvetési hiány, az óriási külkereskedelmi mérleghiány, a reformok krónikus hiánya, az országos helyreállítási terv (PNRR) keretében rendelkezésre álló európai uniós források felhasználása során felmerülő gondok – írja a Hotnews.ro.
Fotó: Rostás Szabolcs
hiszen így drágulni fognak az élelmiszerek (az import háromnegyedét euróban fizetik), de nőni fognak a számláink is, hiszen számos szolgáltatás tarifája euróban van megadva. Többe fog kerülni ugyanakkor a külföldi nyaralás is, azokról nem is beszélve, akik euróban felvett bankkölcsönt törlesztenek.
A Román Nemzeti Bank (BNR) által szerdán közölt árfolyam szerint egy euró 4,9610 lejt ér, ami az eddigi legmagasabb, történelmi érték.
Románia számos pontján „megrohamozták” a valutaváltókat, bankokat az eurót, dollárt vásárolni kívánó ügyfelek, emiatt pedig több helyen kimerítették a készleteket a másfél hete kirobbant ukrajnai háború okozta félelmek miatt.
A romániai cégvezetők egyelőre megkísérlik felmérni, milyen hatással lesznek majd az ország gazdaságára az amerikai elnök által szerdán bejelentett új vámok.
A kormány elfogadta a különleges ipari létesítményekre kivetett úgynevezett oszlopadó szabályozását módosító sürgősségi rendeletet – jelentette be a Ciolacu-kabinet csütörtöki ülése után a pénzügyminiszter.
Románia schengeni övezeti csatlakozásával 2025-ben 25 százalékkal bővül a nemzetközi szállítási volumen, amit a romániai fogyasztók növekvő külföldi vásárlási kedve és az eladók külföldi piacokon való terjeszkedése táplál – vetíti előre egy elemzés.
Donald Trump elnök döntése, hogy 10 százalékos vámot vet ki az Egyesült Államokba importált legtöbb árura, valamint magasabb vámokat vet ki több tucat országra a riválisoktól a szövetségesekig, felerősítette a globális kereskedelmi háborút.
Nehezen teljesíthető adóemelés nélkül a 2025-ös évi állami költségvetésben rögzített 7 százalékos hiánycél – jelentette ki a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a BBTE Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Jelenleg két forgatókönyv van terítéken a sokat vitatott különleges nyugdíjak reformjára, ami mérföldkőként szerepel az országos helyreállítási tervben, vagyis 231 millió euró úszhat el, ha nem sikerül rendezni a kérdést.
Az Országos Katasztrófavédelmi Alap április elsején elindított a „Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” elnevezésű figyelemfelkeltő kampányt, amelynek célja felhívni a figyelmet a természeti katasztrófák pusztító hatásaira.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
szóljon hozzá!