Fotó: Jakab Mónika
Az idei év végére a bruttó hazai termék (GDP) 7,3 százalékának megfelelő költségvetési hiányt és 5,8 százalékos éves inflációs rátát prognosztizálnak legfrissebb előrejelzésükben a romániai pénzügyi elemzők.
2021. december 20., 12:022021. december 20., 12:02
2021. december 20., 12:072021. december 20., 12:07
A CFA elemzői egyesület tagjai ugyanakkor arra számítanak, hogy az államadósság eléri a GDP 54,1 százalékát.
A befektetési szakértőket tömörítő szervezet minden hónap utolsó hetében felmérést készít a pénzügyi elemzők körében Románia gazdaságának egy éves távlatairól. Hétfői közleményük szerint a válaszadóik átlagban 6,6 százalékos gazdasági növekedést jósoltak 2021-re és 3,9 százalékosat 2022-re.
Nem túl derűlátók akkor sem, ha a román deviza erejéről van szó, a megkérdezett elemzők több mint 91 százaléka számít arra, hogy az elkövetkező 12 hónapban folytatódik a lej gyengülése.
Úgy számolnak, hogy a következő 12 hónapban a legalacsonyabb árfolyam 4,9600 lej/euró lesz.
A CFA Románia legfrissebb jelentése szerint 6,8 százalékos GDP-arányos költségvetési hiány várható 2021-ben.
Az elemzők 75 százaléka ugyanakkor arra számít, hogy a koronavírus-világjárvány 2022 utolsó negyedévéig éreztetni fogja hatását a román gazdaságra.
Ismét történelmi csúcsot döntött szerdán az euró a lejjel szemben: a Román Nemzeti Bank (BNR) középárfolyama szerint egy euró 4,9495 lejt ért, 0,10 banival (0,02 százalékkal) többet, mint a keddi árfolyam szerinti 4,9485 lej.
A CFA Románia jelentése szerint novemberben az előző hónaphoz képest 56,6 pontra csökkent a 0-tól 100-ig terjedő skálán a román gazdasággal szembeni bizalom indexe. A mutatónak két összetevője van, az egyik a jelenlegi gazdasági helyzetet tükrözi, míg a másik a következő 12 hónapra vonatkozó kilátásokat. A bizalom indexének csökkenését a két mutató eltérő irányú változása vonta maga után.
Az Európai Bizottság átalakítaná az agrártámogatások rendszerét, ezzel szemben az EU magyar elnöksége arra törekszik, hogy az eddig bevált területalapú, és vidékfejlesztési támogatások főbb irányelvei továbbra is megmaradjanak.
Románia volt 2024 második negyedévében az Európai Unió legnagyobb gáztermelője – derül ki az Európai Unió legfrissebb gázpiaci jelentéséből.
Jövő héten újabb egyeztetésekre kerül sor a Romániában feldolgozott hazai élelmiszertermékek árrésének korlátozásáról – jelentette be csütörtökön a mezőgazdasági miniszter.
A Kolozs megyeiek veszik fel a legnagyobb törlesztőrészletű és a legmagasabb összegű jelzáloghiteleket, de ők is fizetnek a legtöbbet az országban az ingatlanokért, míg a Konstanca megyeiek igénylik a legkisebb összegű jelzáloghiteleket.
Az Európai Bizottság csütörtökön kétmilliárd lej (400 millió euró) értékű román állami támogatási programot hagyott jóvá a 2023 szeptembere és 2024 augusztusa közötti súlyos aszály által érintett romániai gazdák kártalanítására.
A kormány jóváhagyja a sör jövedéki adójának fokozatos emelésére vonatkozó ütemtervet – közölte szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Egy két felnőttből és két gyermekből álló család tisztességes megélhetéséhez szükséges minimális fogyasztói kosár havi értéke a 2023. szeptemberi 9978 lejről 4,7 százalékkal 10 450 lejre nőtt idén szeptemberre.
A kormány 2026. január elsejéig elhalasztja az ingatlanadók piackutatásokon alapuló kiszámítási módjának alkalmazását – jelentette be szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
A Nemzetközi Valutaalap (IMF) az áprilisi 2,8 százalékról 1,9 százalékra módosította a román gazdaság idei növekedésére vonatkozó előrejelzését a kedden közzétett, Világgazdasági kilátások (World Economic Outlook) elnevezésű jelentésében.
A minimálbér kiszámításának uniós irányelvekhez igazodó új mechanizmusáról fogadott el kedden törvénytervezetet a képviselőház. A jogszabályjavaslat a megfelelő európai uniós minimálbérekről szóló 2022/2041-es irányelvet ülteti át a román jogrendbe.
szóljon hozzá!