Fóliás gazdálkodók Bihar megyében. Sok termelő Magyarországon értékesíti a megtermelt zöldségeket
Fotó: Makkay József
Év elejétől a tisztességes üzleti kapcsolatokat elősegítő szabályok javítják a gazdálkodók és a termelők pozícióját a felvásárlókkal szemben Magyarországon. A termelővédelmi törvénycsomagnak köszönhetően a gazdálkodók gyorsabban juthatnak árujuk ellenértékéhez, a jogszabály az erdélyi beszállítókra is vonatkozik.
2025. január 09., 16:282025. január 09., 16:28
2025. január 09., 16:332025. január 09., 16:33
A magyar Országgyűlés által tavaly elfogadott törvénycsomagnak köszönhetően 2025. január 1-jétől szankcionálhatóvá válnak a felvásárlók általi, 30 napon túli késedelmes fizetések is a gazdálkodók felé, illetve bizonyos esetekben a termelőket ki nem fizető felvásárlók többé nem foglalkozhatnak felvásárlással.
A törvénycsomag fontos összetevői a termelés és a teljesítés során megfogalmazódó kockázatok egymás közötti megosztását tartalmazó rendelkezések. Ezek 2024. július 1. óta kötelező elemei a sertés, baromfi és zöldség-gyümölcs ágazatban a termelők és a tőlük terményt, élőállatot felvásárló vállalkozások közötti szerződéseknek. Fél év türelmi idő után, 2025. január 1-jét követően az e tekintetben nem megfelelő dokumentumokat alkalmazó felvásárló vállalkozások szintén szankcionálhatók. A termelők védelmének javítását szolgálja az is, hogy az ágazati szakmaközi szervezetek mintaszerződéseket vezethetnek be a jó gyakorlatok széles körű elterjesztése érdekében.
Az Agrárminisztérium sajtóosztályának tájékoztatója szerint életbe lép egy új, termeltetői együttműködésnek nevezett jogintézményre vonatkozó szabály is, amely a termeltető és termelő kölcsönös gazdasági érdekein alapuló, önkéntesen választható együttműködési forma. Termeltető lehet élelmiszer-feldolgozó, a mezőgazdaság és élelmiszeripar területén működő nagykereskedelmi vállalkozás, továbbá állattenyésztésben a bérhizlalást végeztető mezőgazdasági termelő is.
előállításához kapcsolódó szolgáltatások – amely állattenyésztésben az állatok tenyésztését, hizlalását jelenti – nyújtására vonatkozó kölcsönös kötelezettségeket tartalmazza.
A 30 napos fizetési határidő a mezőgazdasági és élelmiszeripari termékek ellenértékének kifizetésére már 2012 óta hatályos előírás, azonban ennek megszegése 2025 elejétől már közigazgatási bírsággal is jár, nem csak bírósághoz fordulhatnak a termelők. A vevő az áru átvételétől számított 30 napon belül kell, hogy kifizesse a termék árát a termelő részére, ennek természetesen előfeltétele a termelő által helyesen kiállított számla, amit a feldolgozónak, felvásárlónak, illetve a forgalmazónak a termék átvételét követően tizenöt napon belül át kell adni.
tormát, és más mezőgazdasági terméket. Szakemberek szerint a magyarországi értékesítés a schengeni határzár feloldásával idéntől megélénkül.
Megvásárolná a román kormány a Moldovai Köztársaság egyetlen dunai kikötőjét – írta az economedia.ro. Az olajterminállal is rendelkező giurgiulești-i kikötő tengeri hajók fogadására is alkalmas.
Románia nincs olyan helyzetben, hogy a Nemzetközi Valutaalaphoz (IMF) kelljen fordulnia segítségért, és kormányválságra utaló jelek sincsenek – közölte szerdán az elnöki hivatal.
Amerikai vállalatok új romániai beruházásainak lehetőségéről is tárgyalt Marcel Ciolacu miniszterelnök az Egyesült Államok kongresszusi delegációjának tagjaival kedden a Victoria-palotában. Erről a szerdai kormányülés elején beszélt.
Az Európai Unió éves inflációs rátája márciusban tovább csökkent, 2,5 százalékra a februári 2,7 százalékról, Románia viszont ismét a legmagasabb inflációval rendelkező ország lett, 5,1 százalékos éves áremelkedéssel – közölte az Eurostat.
Bár a román hatóságok váltig állítják, nem áll fenn a teljes áramszünet veszélye húsvétkor, a példátlan óvintézkedések hallatán sejteni lehet, hogy ilyen közel ritkán kerül az ország a rettegett „blackouthoz”.
Nyolc hónapos késéssel, de az illetékesek szerint most már tényleg a végéhez közeledik a nyugdíjak újraszámítása.
A megfontoltság a jelszó a legtöbb romániai háztartásban húsvét közeledtével is.
Elfogadja a kormány szerdai ülésén az üdülési csekkek odaítélésének szabályait rögzítő határozattervezetet – jelentette be az ülés elején Marcel Ciolacu miniszterelnök.
A foglalkoztatott személyek aránya az Európai Unió 20 és 64 év közötti népességén belül 2024-ben 75,8 százalék volt, ami 197,6 millió főt jelent. Ez a legmagasabb arány 2009 óta – derül ki az EU statisztikai hivatalának kedden közölt adataiból.
Bogdan Ivan gazdasági miniszter kedden azt nyilatkozta, hogy elküldték jóváhagyásra a közalkalmazottaknak járó üdülési csekkek odaítélésének szabályait rögzítő határozattervezetet, amelyet még e heti ülésén elfogadhat a kormány.
szóljon hozzá!