Fóliás gazdálkodók Bihar megyében. Sok termelő Magyarországon értékesíti a megtermelt zöldségeket
Fotó: Makkay József
Év elejétől a tisztességes üzleti kapcsolatokat elősegítő szabályok javítják a gazdálkodók és a termelők pozícióját a felvásárlókkal szemben Magyarországon. A termelővédelmi törvénycsomagnak köszönhetően a gazdálkodók gyorsabban juthatnak árujuk ellenértékéhez, a jogszabály az erdélyi beszállítókra is vonatkozik.
2025. január 09., 16:282025. január 09., 16:28
2025. január 09., 16:332025. január 09., 16:33
A magyar Országgyűlés által tavaly elfogadott törvénycsomagnak köszönhetően 2025. január 1-jétől szankcionálhatóvá válnak a felvásárlók általi, 30 napon túli késedelmes fizetések is a gazdálkodók felé, illetve bizonyos esetekben a termelőket ki nem fizető felvásárlók többé nem foglalkozhatnak felvásárlással.
A törvénycsomag fontos összetevői a termelés és a teljesítés során megfogalmazódó kockázatok egymás közötti megosztását tartalmazó rendelkezések. Ezek 2024. július 1. óta kötelező elemei a sertés, baromfi és zöldség-gyümölcs ágazatban a termelők és a tőlük terményt, élőállatot felvásárló vállalkozások közötti szerződéseknek. Fél év türelmi idő után, 2025. január 1-jét követően az e tekintetben nem megfelelő dokumentumokat alkalmazó felvásárló vállalkozások szintén szankcionálhatók. A termelők védelmének javítását szolgálja az is, hogy az ágazati szakmaközi szervezetek mintaszerződéseket vezethetnek be a jó gyakorlatok széles körű elterjesztése érdekében.
Az Agrárminisztérium sajtóosztályának tájékoztatója szerint életbe lép egy új, termeltetői együttműködésnek nevezett jogintézményre vonatkozó szabály is, amely a termeltető és termelő kölcsönös gazdasági érdekein alapuló, önkéntesen választható együttműködési forma. Termeltető lehet élelmiszer-feldolgozó, a mezőgazdaság és élelmiszeripar területén működő nagykereskedelmi vállalkozás, továbbá állattenyésztésben a bérhizlalást végeztető mezőgazdasági termelő is.
előállításához kapcsolódó szolgáltatások – amely állattenyésztésben az állatok tenyésztését, hizlalását jelenti – nyújtására vonatkozó kölcsönös kötelezettségeket tartalmazza.
A 30 napos fizetési határidő a mezőgazdasági és élelmiszeripari termékek ellenértékének kifizetésére már 2012 óta hatályos előírás, azonban ennek megszegése 2025 elejétől már közigazgatási bírsággal is jár, nem csak bírósághoz fordulhatnak a termelők. A vevő az áru átvételétől számított 30 napon belül kell, hogy kifizesse a termék árát a termelő részére, ennek természetesen előfeltétele a termelő által helyesen kiállított számla, amit a feldolgozónak, felvásárlónak, illetve a forgalmazónak a termék átvételét követően tizenöt napon belül át kell adni.
tormát, és más mezőgazdasági terméket. Szakemberek szerint a magyarországi értékesítés a schengeni határzár feloldásával idéntől megélénkül.
Az új adótörvénykönyv a magánnyugdíjakra is kiveti az egészségügyi szolgáltatási járulék kifizetésének kötelezettségét, ami a haszonélvezők adóterhének megduplázódásához vezethet.
Az Alfa Kartell Szakszervezeti Szövetség hétfőn felkérte a többi szakszervezetet, hogy csatlakozzanak a parlamentnél délutánra meghirdetett felvonulásukhoz.
Az előrejelzések szerint Románia államadóssága az idei év végére eléri a GDP 60 százalékát – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter, hozzátéve, hogy az adósság elmúlt öt évben 20 százalékkal, 570 milliárdról több mint 1,1 milliárd lejre nőtt.
A nyaralások a hackerek kedvenc célpontjává váltak: rengeteg online csalás tapasztalható a foglalások terén.
Jelentős, akár 20–30 százalékos visszaesés lehet idén a romániai idegenforgalomban a közalkalmazottaknak nyújtott üdülési csekkek körüli módosulások, illetve az áfa megemelése miatt – kongatták meg a vészharangot a turizmusban érdekelt vállalkozók.
Nagy nyomás nehezedik az új otthonban gondolkodókra, hiszen a deficitcsökkentés miatt augusztus elsejétől megszűnik a kedvezményes áfakulcs, és 21 százalékosra emelkedik az új építésű lakások értékesítésekor felszámolt általános forgalmi adó.
A román vízügyi igazgatóság (ANAR) átszervezése veszélyezteti a vízgazdálkodási infrastruktúrát és pusztító hatása lesz az alkalmazottakra és családjaikra – közölte egy nyílt levélben az intézmény szakszervezete (SMAR).
A hosszas csődeljárás után a bíróság döntött az első román fapados légitársaság, a Blue Air felszámolásáról – írta a Profit.ro a csődbiztos közleménye alapján.
Az Európai Bizottság a következő pénzügyi ciklusban gyökeresen átalakítaná a területalapú mezőgazdasági támogatások rendszerét, amelynek legnagyobb vesztesei a kelet-európai gazdák lennének. Ez ellen gyűjtenek aláírásokat a romániai gazdaszervezetek is.
Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
szóljon hozzá!