Képünk illusztráció
Fotó: Gábos Albin
Cáfolta szerdán az Országos Energetikai Szabályozó Hatóság (ANRE), hogy a termelő-fogyasztók (prosumerek) önfogyasztása megadóztatásának szabályozását tervezi.
2024. február 21., 12:192024. február 21., 12:19
Az intézmény a romániai prosumerek szövetségének (APCE) korábbi közleményére reagált, amely szerint a hatóság megtette az előkészületeket a „napfényadónak” is nevezett illeték bevezetésére. Az APCE rámutatott, ahhoz, hogy megkapják az engedélyt az áramhálózatra való csatlakozásra, az ANRE egy külön biztosítéktábla felszerelésére kötelezi a prosumereket. A szervezet kifejtette: nem értik, hogy miért van szükség egy további fogyasztásmérő felszerelésére, ha a kormánynak nincs szándékában bevezetni a „napfényadót”. Szerintük a kormány valójában az adó bevezetésére készül, és az ANRE ehhez készíti elő a terepet.
„Kategorikusan elutasítok az ANRE erre irányuló »szándékára« és »tervére« vonatkozó mindennemű híresztelést” – idézte az illetékest az Agerpres. Hozzátette: az európai és a romániai törvények egyaránt támogatják és ösztönzik a termelőfogyasztók szerepvállalását az energetikai átállás folyamatában. A prosumerek számára biztosított jogok – például az általuk termelt többletenergia hálózatba történő betáplálásának és az ezzel járó kompenzációnak a lehetősége – kulcsfontosságúak az energiaátállásban.
Hangsúlyozta, hogy fontos a Romániában termelt zöldenergia-mennyiség pontos nyilvántartása, ezért már a 2012/123-as törvény is lehetővé teszi a fogyasztásmérők beszerelését a prosumerek esetében.
Az ANRE megtette az előkészületeket a termelő-fogyasztók (prosumerek) önfogyasztásának megadóztatására, annak ellenére, hogy a kormány ígéretei szerint nem fogják bevezetni a „napfényadónak” is nevezett illetéket – állítja a prosumerek szövetsége.
Mint ismeretes, korábban Sebastian Burduja energiaügyi miniszter pénteken azt nyilatkozta, hogy a kormánynak nem áll szándékában bevezetni a „napfényadót”. Kijelentette, hogy a romániai jogba is átültetett uniós irányelv szerint a tagállamok valóban bevezethetik a prosumerek önfogyasztásának megadóztatását 2026-tól, ha a termelő-fogyasztók beépített kapacitása eléri a teljes beépített kapacitás 8 százalékát.
„Messze állunk még a 8 százaléktól, és nem vagyunk 2026-ban” – jegyezte meg. Hozzátette, hogy tárgyalt erről az Európai Bizottság Romániába látogató illetékesével, Ditte Juul Jorgensennel, aki megígérte: utánanéz annak, hogy törölheti-e a törvényből Románia ezt az előírást kötelezettségszegési eljárás kockáztatása nélkül. „Ha az választ kapjuk írásban az Európai Bizottságtól, hogy nincs kockázata az eljárásnak, én gond nélkül támogatom az előírás eltörlését” – fejtette ki a miniszter. Kérdésre válaszolva Burduja kizártnak nevezte, hogy az ANRE saját hatáskörben, egy rendelettel már 2026 előtt bevezesse a „napfényadót”.
Romániában a termelő-fogyasztók (prosumer) által beüzemelt napelemrendszerek névleges teljesítménye nagyságrendileg már elérte az 1400 megawattot, ez megfelel a cernavodai atomerőmű két blokkja együttes teljesítményének – derül ki az ANRE jelentéséből.
Jelentős, akár 20–30 százalékos visszaesés lehet idén a romániai idegenforgalomban a közalkalmazottaknak nyújtott üdülési csekkek körüli módosulások, illetve az áfa megemelése miatt – kongatták meg a vészharangot a turizmusban érdekelt vállalkozók.
Nagy nyomás nehezedik az új otthonban gondolkodókra, hiszen a deficitcsökkentés miatt augusztus elsejétől megszűnik a kedvezményes áfakulcs, és 21 százalékosra emelkedik az új építésű lakások értékesítésekor felszámolt általános forgalmi adó.
A román vízügyi igazgatóság (ANAR) átszervezése veszélyezteti a vízgazdálkodási infrastruktúrát és pusztító hatása lesz az alkalmazottakra és családjaikra – közölte egy nyílt levélben az intézmény szakszervezete (SMAR).
A hosszas csődeljárás után a bíróság döntött az első román fapados légitársaság, a Blue Air felszámolásáról – írta a Profit.ro a csődbiztos közleménye alapján.
Az Európai Bizottság a következő pénzügyi ciklusban gyökeresen átalakítaná a területalapú mezőgazdasági támogatások rendszerét, amelynek legnagyobb vesztesei a kelet-európai gazdák lennének. Ez ellen gyűjtenek aláírásokat a romániai gazdaszervezetek is.
Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A májusi 5,45 százalékról júniusban 5,7 százalékra nőtt az éves infláció Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A Moody's szerint a kormány első deficitcsökkentő csomagja fontos lépés a költségvetési egyensúly megteremtéshez, ám a felvállalt céloktól való bármilyen eltérés Románia leminősítéséhez vezethet.
Akár ötszörösére is megemelték egyes állami cégek vezetőinek a juttatásait az elmúlt hónapokban, miközben a kormány a takarékossági intézkedéseken dolgozott – közölte Radu Miruță gazdasági miniszter.
A bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévben az előző negyedévhez képest stagnált, 2024 első negyedévéhez képest pedig 0,3 százalékkal nőtt – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett előzetes adataiból.
szóljon hozzá!