Fotó: Rostás Szabolcs
Ezer euró körül mozog Románia nagyobb városaiban a lakások négyzetméterenkénti ára. A növekedési trend folytatódott.
2017. október 17., 15:242017. október 17., 15:24
Fennáll a túlfűtöttség veszélye a kolozsvári ingatlanpiacon – kongatták meg a vészharangot a szakértők, miután kiderült, az elmúlt időszakban még tovább nőttek az alacsonynak sok éve nem mondható lakásárak a kincses városban.
elérve az 1163 euró/ hasznos négyzetmétert az előző hónap végén mért 1141 euróhoz képest. Ez az átlagár 30,5 százalékkal haladja meg a válság beköszönte óta jegyzett legkisebb árat, a 2014 decemberében mért 891 eurót.
míg a román fővárosban a négyzetméterenkénti átlagár 1254 euró, addig a kincses városban eléri az 1455 eurót, ami különben 2 százalékkal haladja meg az augusztusi 1426 eurót.
A szakportál által górcső alá vett erdélyi nagyvárosok közül Brassó a legolcsóbb a 979 eurós hasznos négyzetméterenkénti árral, ami 2,8 százalékkal haladja meg az augusztus végi szintet, és 21 százalékkal a 2008 óta mért mélypontot, a 2014. júliusi 806 eurót.
Az országos viszonylatban vizsgált nagyvárosok közül egyedül Temesváron jelentettek árcsökkenést: az 1129 eurós árszint 0,4 százalékkal marad el az egy hónappal korábban jegyzett 1134 eurótól, de mintegy 45 százalékkal magasabb, mint a 2012. októberi 776 eurós átlagár.
A költségvetési hiány korrekciója prioritás Románia számára – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter kedden, az uniós pénzügyminiszterek tanácsának (Ecofin) ülésén.
Az első deficitcsökkentő csomagról szóló törvénytervezet idén a GDP 0,6 százalékának, jövőre pedig a GDP 3,35 százalékának megfelelő összeggel javít a költségvetési egyenlegen – állapította meg a Költségvetési Tanács.
A benzin és a gázolaj jelentősen drágul augusztus 1-jétől, amikor mind az üzemanyagok jövedéki adója, mind az általános forgalmi adó (áfa/TVA) értéke emelkedik a Bolojan-kormány deficitcsökkentő intézkedéscsomagjának hatályba lépése nyomán.
A nyugdíjpénztárak alkalmazottai ezen a héten minden reggel kétórás munkabeszüntetéssel tiltakoznak a megszorító intézkedések ellen – közölte kedden a Társadalmi Szolidaritás Országos Szakszervezeti Szövetség elnöke.
Ilie Bolojan miniszterelnök szerint fennáll az a veszély, hogy Románia a jövő év közepéig nem tudja lehívni a rendelkezésére álló uniós helyreállítási forrásokat, ezért a kormánynak a megvalósítható beruházásokra kell összpontosítania.
Nicușor Dan kérte, hogy ne legyen áfaemelés, de az államháztartás helyzetének elemzése után a kormány döntése az volt, hogy ezt meg kell lépni – jelentette ki hétfőn este Ilie Bolojan miniszterelnök.
Kétszeresére emelték nemrég a Tarom román légitársaság igazgatótanácsi tagjainak illetményét. A döntést azzal magyarázzák, hogy a cég a 2024-ben profitot termelt, ami „példátlan” az elmúlt tíz évben.
A Romániai Prosumerek és Energiaközösségek Szövetsége (APCE) azzal vádolta meg Diana Buzoianu új környezetvédelmi minisztert, hogy a roncsprogramok és a Zöld ház program 2025-ös programjainak teljes leállítását tűzte ki célul.
Bár a Bolojan-kormány által az óriásira dagadt költségvetési hiány visszaszorítására kidolgozott megszorítások még csak ezután jönnek, a lakosság máris visszafogta a kiadásait.
Több módosító javaslatot nyújtott be a Szociáldemokrata Párt (PSD) a deficitcsökkentő intézkedésekről szóló törvénytervezethez, amelyért hétfőn készül felelősséget vállalni a kormány a parlamentben.
szóljon hozzá!