Képünk illusztráció
Fotó: Pixabay.com
2024. augusztus 27., 14:592024. augusztus 27., 14:59
Április végén a román államadósság a GDP 52,1 százalékának felelt meg. Május végén 862,344 milliárd lej volt Románia államadóssága, 9,528 milliárd lejjel több, mint egy hónappal korábban.
A közép- és hosszúlejáratú államadósság 810,612 milliárd lej volt, a rövidlejáratú pedig 51,73 milliárd lej.
A lejalapú adósságállomány 405,322 milliárd lej volt, az euróalapú 371,29 milliárd lej, a dolláralapú pedig 84,567 milliárd lej.
Májusban a kormány adósságállománya 840,798 milliárd lejre nőtt, az önkormányzatoké pedig 21,54 milliárd lejre csökkent.
Áprilisban 52,1 százalékra nőtt Románia GDP-arányos államadóssága – közölte vasárnap a bukaresti pénzügyminisztérium.
Az államadósságról szóló 2024/101-es sürgősségi rendeletet jóváhagyó törvénytervezetről kapott tájékoztatást a kedden rendkívüli ülésszakra összeülő szenátus. Az augusztus 21-én elfogadott tervezet a házbizottság és a szakbizottságok elé kerül megvitatásra. A tervezet célja többek között a katonai technikai eszközök és felszerelések beszerzésére fordítandó finanszírozási eszközök biztosítása, illetve a Tezaur-állampapírok értékesítésének megkönnyítése, többek között a Román Postával való együttműködési politikák rugalmasabbá tétele révén.
A törvénytervezet indoklása szerint ugyanakkor amennyiben nem születnek azonnali intézkedések az államadósságra vonatkozó jogszabályok módosítására, a kormány nem lesz képes betartani az Amerikai Egyesült Államok kormányával kötendő finanszírozási megállapodás aláírásának 2024. szeptember 30-i határidejét, és ennek következtében nem fog tudni hozzáférni a külföldi katonai finanszírozásból származó forrásokhoz, ami hatással lesz a védelmi minisztérium által már megkötött beszerzési szerződések költségeire.
A tervezetet a szenátus tárgyalja első házként.
Idén márciusban 845,098 milliárd lejre nőtt az államadósság az előző havi 841,292 milliárd lejről – közölte vasárnap a pénzügyminisztérium.
Idén februárban 841,292 milliárd lejre nőtt az államadósság az előző havi 801,687 milliárd lejről – közölte pénteken a pénzügyminisztérium.
Az OMV Petrom új gázlelőhelyre bukkant Dél-Romániában, a Craiovától 70 kilométerre fekvő Spineni-ben.
Mindenki megkapja a keserű pirulát, de nem egyformán fog fájni – fogalmazta meg Rácz Béla Gergely közgazdász, amikor csütörtökön a Bolojan-kormány által közvitára bocsátott deficitcsökkentő intézkedéscsomagról kérdeztük.
Táncos Barna miniszterelnök-helyettes csütörtöki sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy a kormány által javasolt deficitcsökkentő intézkedések nélkül fenntarthatatlanná vált volna a költségvetési hiány.
Ilie Bolojan kormányfő csütörtökön a szakszervezeti szövetségek képviselőivel egyeztetett a Victoria-palotában a deficitcsökkentő intézkedésekről.
A romániai lakosság háromnegyede úgy véli, hogy az elmúlt évben romlott az ország gazdasági helyzete, és csaknem fele szerint romlott az életszínvonaluk. Ezek az INSCOP legfrissebb közvélemény-kutatásának következtetései.
Alighogy Ilie Bolojan miniszterelnök szerdán délután ismertette a tavalyi 9,3 százalékos költségvetési hiány lefaragására kidolgozott gazdasági megszorító intézkedéseket, azok máris bírálatok kereszttüzébe kerültek.
A romániai polgárok közel háromnegyede szerint az ország gazdasági helyzete rosszabb, mint egy éve – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Az Európai Bizottság az üvegházhatást okozó gázok nettó kibocsátásának 90 százalékos csökkentését javasolja 2040-ig – jelentette be a versenypolitikáért felelős biztos.
A romániaiak tavaly mintegy 40 milliárd eurót költöttek el a nagy kiskereskedelmi üzletláncokban, 7,1 százalékkal többet, mint 2023-ban – derül ki a Cushman & Wakefield Echinox szerdán közzétett tanulmányából.
A pénzügyminisztérium és az adóhatóság (ANAF) több mint 9 ezer alkalmazottja tiltakozik szerdán spontán munkabeszüntetéssel az ártalmas munkakörülményekért járó bérpótlék csökkentése ellen – közölte Vasile Marica, a Sed Lex elnöke.
szóljon hozzá!