Képünk illusztráció
Fotó: Pixabay.com
2024. augusztus 27., 14:592024. augusztus 27., 14:59
Április végén a román államadósság a GDP 52,1 százalékának felelt meg. Május végén 862,344 milliárd lej volt Románia államadóssága, 9,528 milliárd lejjel több, mint egy hónappal korábban.
A közép- és hosszúlejáratú államadósság 810,612 milliárd lej volt, a rövidlejáratú pedig 51,73 milliárd lej.
A lejalapú adósságállomány 405,322 milliárd lej volt, az euróalapú 371,29 milliárd lej, a dolláralapú pedig 84,567 milliárd lej.
Májusban a kormány adósságállománya 840,798 milliárd lejre nőtt, az önkormányzatoké pedig 21,54 milliárd lejre csökkent.
Áprilisban 52,1 százalékra nőtt Románia GDP-arányos államadóssága – közölte vasárnap a bukaresti pénzügyminisztérium.
Az államadósságról szóló 2024/101-es sürgősségi rendeletet jóváhagyó törvénytervezetről kapott tájékoztatást a kedden rendkívüli ülésszakra összeülő szenátus. Az augusztus 21-én elfogadott tervezet a házbizottság és a szakbizottságok elé kerül megvitatásra. A tervezet célja többek között a katonai technikai eszközök és felszerelések beszerzésére fordítandó finanszírozási eszközök biztosítása, illetve a Tezaur-állampapírok értékesítésének megkönnyítése, többek között a Román Postával való együttműködési politikák rugalmasabbá tétele révén.
A törvénytervezet indoklása szerint ugyanakkor amennyiben nem születnek azonnali intézkedések az államadósságra vonatkozó jogszabályok módosítására, a kormány nem lesz képes betartani az Amerikai Egyesült Államok kormányával kötendő finanszírozási megállapodás aláírásának 2024. szeptember 30-i határidejét, és ennek következtében nem fog tudni hozzáférni a külföldi katonai finanszírozásból származó forrásokhoz, ami hatással lesz a védelmi minisztérium által már megkötött beszerzési szerződések költségeire.
A tervezetet a szenátus tárgyalja első házként.
Idén márciusban 845,098 milliárd lejre nőtt az államadósság az előző havi 841,292 milliárd lejről – közölte vasárnap a pénzügyminisztérium.
Idén februárban 841,292 milliárd lejre nőtt az államadósság az előző havi 801,687 milliárd lejről – közölte pénteken a pénzügyminisztérium.
Az elkövetkező időszakban hat új mozdonyt szállít le romániai és magyarországi vasúttársaságoknak – jelentette be a Softronic Craiova gördülőállomány-gyártó a világ legnagyobb vasúti vásárán, az immár 14. alkalommal megszervezett Innotranson.
Aláírták pénteken a Prut folyó romániai és moldovai köztársaságbeli partját összekötő híd építésére vonatkozó szerződést – közölte a Facebookon Cristian Pistol, a közúti infrastruktúrát kezelő országos társaság (CNAIR) vezérigazgatója.
Elindították pénteken 10 órakor a Zöldház program 2024-es kiírását; az északnyugati régió számára elkülönített, összesen 274,29 millió lejes támogatási keret alig két perc alatt kimerült – tájékoztatott a környezetvédelmi minisztérium.
Jelentősen rontott a román gazdaság 2024-es növekedésére vonatkozó előrejelzésein az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) csütörtökön közzétett jelentésében.
Az informatika az a terület, ahol az elmúlt évben a legnagyobb mértékben, átlagosan havi 10 ezer lejre emelkedtek a munkavállalók bérezési elvárásai – derül ki egy online munkaközvetítő platform csütörtökön közzétett elemzéséből.
Románia előrelépést tett a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezethez (OECD) való csatlakozás folyamatában, és a jelenlegi ütemet tartani fogja – jelentette ki szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
A nemrég szinte bezárt marosludasi cukorgyár a tulajdonosváltást követően immár napi 24 órában üzemel, hogy feldolgozza a félezer erdélyi gazdától érkező nyersanyagot. A cukorgyár 8800 hektár cukorrépaföldre kötött szerződést.
A Németország által ideiglenesen bevezetett közúti határellenőrzés veszteségeket okoz a fuvarozóknak, az így keletkezett megnövekedett költségeket pedig a végső fogasztó, a vásárló fizeti majd meg.
A román GDP éves növekedése 2024-ben 1,8 százalékra mérséklődik, ami az első félévben tapasztalt pozitív tendenciák ellenére jóval elmarad a korábban becsült 3 százaléktól – állapították meg friss elemzésükben a kolozsvári BBTE munkatársai.
Tavaly 7042 lej volt a havi bruttó átlagbér Romániában, 916 lejjel, azaz 15 százalékkal nagyobb, mint egy évvel korábban – közölte szerdán az Országos Statisztikai Intézet (INS).
szóljon hozzá!