Képünk illusztráció
Fotó: Pixabay.com
2024. augusztus 27., 14:592024. augusztus 27., 14:59
Április végén a román államadósság a GDP 52,1 százalékának felelt meg. Május végén 862,344 milliárd lej volt Románia államadóssága, 9,528 milliárd lejjel több, mint egy hónappal korábban.
A közép- és hosszúlejáratú államadósság 810,612 milliárd lej volt, a rövidlejáratú pedig 51,73 milliárd lej.
A lejalapú adósságállomány 405,322 milliárd lej volt, az euróalapú 371,29 milliárd lej, a dolláralapú pedig 84,567 milliárd lej.
Májusban a kormány adósságállománya 840,798 milliárd lejre nőtt, az önkormányzatoké pedig 21,54 milliárd lejre csökkent.
Áprilisban 52,1 százalékra nőtt Románia GDP-arányos államadóssága – közölte vasárnap a bukaresti pénzügyminisztérium.
Az államadósságról szóló 2024/101-es sürgősségi rendeletet jóváhagyó törvénytervezetről kapott tájékoztatást a kedden rendkívüli ülésszakra összeülő szenátus. Az augusztus 21-én elfogadott tervezet a házbizottság és a szakbizottságok elé kerül megvitatásra. A tervezet célja többek között a katonai technikai eszközök és felszerelések beszerzésére fordítandó finanszírozási eszközök biztosítása, illetve a Tezaur-állampapírok értékesítésének megkönnyítése, többek között a Román Postával való együttműködési politikák rugalmasabbá tétele révén.
A törvénytervezet indoklása szerint ugyanakkor amennyiben nem születnek azonnali intézkedések az államadósságra vonatkozó jogszabályok módosítására, a kormány nem lesz képes betartani az Amerikai Egyesült Államok kormányával kötendő finanszírozási megállapodás aláírásának 2024. szeptember 30-i határidejét, és ennek következtében nem fog tudni hozzáférni a külföldi katonai finanszírozásból származó forrásokhoz, ami hatással lesz a védelmi minisztérium által már megkötött beszerzési szerződések költségeire.
A tervezetet a szenátus tárgyalja első házként.
Idén márciusban 845,098 milliárd lejre nőtt az államadósság az előző havi 841,292 milliárd lejről – közölte vasárnap a pénzügyminisztérium.
Idén februárban 841,292 milliárd lejre nőtt az államadósság az előző havi 801,687 milliárd lejről – közölte pénteken a pénzügyminisztérium.
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
szóljon hozzá!