A „leggazdagabb” nyugdíjasokat magáénak tudó megyében 850 lejjel magasabb az átlagnyugdíj, mint a sereghajtónál
Fotó: Haáz Vince
A havi átlagnyugdíj 0,7 százalékkal nőtt az idei év második negyedében az előző negyedévhez viszonyítva, és elérte az 1661 lejt – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) által hétfőn nyilvánosságra hozott adatsorokból.
2021. szeptember 13., 12:392021. szeptember 13., 12:39
Az állami nyugdíjalapból fizetett átlagnyugdíj értéke eközben 1601 lej volt, ami 0,3 százalékkal haladja meg az első negyedévben regisztrált szintet.
Éves összevetésben vizsgálva már jóval látványosabb eközben a növekedés:
A statisztikai intézet közleménye szerint különben az állami alapból fizetett nyugdíjasok teszik ki a juttatásban részesülők 99,98 százalékát.
Módosítani készül a bukaresti kormány a nyugdíjak kiszámításának módszertanát Raluca Turcan munkaügyi miniszter bejelentése szerint. A cél az, hogy a kisebb nyugdíjak gyorsabban nőjenek.
A friss adatok ugyanakkor újfent rávilágítanak arra, hogy hatalmas különbséget mutat az átlagnyugdíjak értéke, ha megyei lebontásban vizsgáljuk azokat, a „leggazdagabb” nyugdíjasokat magáénak tudó megye és a sereghajtó közötti különbség eléri a 850 lejt.
Nagy eltérést tapasztalhatunk a megyék között akkor is, ha azt nézzük, hogy alakul a nyugdíjasok és az adófizető polgárok aránya. Országos viszonylatban 9 a 10-hez az arány. Ilfov megyében eközben a 4 nyugdíjas jut 10 adófizetőre, Teleormanban viszont 16.
Az idei év első negyedében a nyugdíjasok átlaglétszáma 5,099 millió főt számlált, huszonnégyezerrel kevesebbet, mint az előző negyedévben, az átlagnyugdíj 1650 lej volt, ami 0,9 százalékos emelkedést jelent a korábbi trimeszterhez képest – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) hétfőn közzétett adatsorából.
Ilie Bolojan miniszterelnök takarékossági okokból arra utasította a minisztériumokat és a közintézményeket, hogy ritkítsák az alkalmazottak külföldi útjait.
A második deficitcsökkentő csomag a Környezetvédelmi Alap (AFM) programjairól is rendelkezni fog, beleértve a roncsautóprogramot is – nyilatkozta szerdán Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter.
Románia nagyon jó jelzést kapott az Európai Bizottságtól, miután a kormány felelősséget vállalt az első deficitcsökkentő intézkedéscsomagért, és ezzel mérséklődött az ország leminősítésének kockázata – véli Alexandru Nazare pénzügyminiszter.
Újabb, menetrendszerű tiltakozó akciókat hirdetett kedden az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS) a kormány deficitcsökkentő intézkedései ellen.
Ilie Bolojan miniszterelnök kedd este azt nyilatkozta, ügyvivő államfőként meglepetéssel értesült arról, hogy a bírák és ügyészek átlagosan 48 éves korban vonulnak nyugdíjba és az átlagnyugdíjuk 5000 euró.
A költségvetési hiány korrekciója prioritás Románia számára – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter kedden, az uniós pénzügyminiszterek tanácsának (Ecofin) ülésén.
Az első deficitcsökkentő csomagról szóló törvénytervezet idén a GDP 0,6 százalékának, jövőre pedig a GDP 3,35 százalékának megfelelő összeggel javít a költségvetési egyenlegen – állapította meg a Költségvetési Tanács.
A benzin és a gázolaj jelentősen drágul augusztus 1-jétől, amikor mind az üzemanyagok jövedéki adója, mind az általános forgalmi adó (áfa/TVA) értéke emelkedik a Bolojan-kormány deficitcsökkentő intézkedéscsomagjának hatályba lépése nyomán.
A nyugdíjpénztárak alkalmazottai ezen a héten minden reggel kétórás munkabeszüntetéssel tiltakoznak a megszorító intézkedések ellen – közölte kedden a Társadalmi Szolidaritás Országos Szakszervezeti Szövetség elnöke.
Ilie Bolojan miniszterelnök szerint fennáll az a veszély, hogy Románia a jövő év közepéig nem tudja lehívni a rendelkezésére álló uniós helyreállítási forrásokat, ezért a kormánynak a megvalósítható beruházásokra kell összpontosítania.
1 hozzászólás