Képünk illusztráció
Fotó: Pixabay.com
Románia mostantól szeptemberig több mint 15 ezer bangladesi állampolgárnak ad ki vízumot, de „egy kicsit elégedetlen”, mert az országba dolgozni érkező bangladesieknek még a 10 százaléka sem maradt az országban, hanem később más országokba, például Németországba és Portugáliába távozott – idézte a Profit.ro gazdasági hírportál AK Abdul Momen bangladesi külügyminisztert.
2023. április 19., 20:432023. április 19., 20:43
A cikk szerzője emlékeztetett: a múlt hónapban egy román konzuli csoport utazott Dakkába, hogy megkönnyítse a bangladesiek vízumeljárását. Felidézte: tavaly, amikor aláírta az első megállapodásokat több ezer bangladesi munkavállaló Romániába küldéséről, a dél-ázsiai ország diplomáciájának vezetője azt mondta, Románia inkább a két kormány közötti együttműködésen keresztül toboroz, mert „kényelmesebbnek érzi” az emberek szabályozott módon történő toborzását.
„Ott nincs helye az illegális beutazásnak” – mondta akkor a miniszter, de hozzátette, hogy
A dél-ázsiai ország 1975-ben nyitotta meg első diplomáciai képviseletét Romániában, de 1995-ben bezárták. 2000-ben Románia is bezárta képviseletét, de az ország fővárosában, Dakkában új konzuli részleget nyitottak, hogy megkönnyítsék a romániai metró- és autópályamunkákhoz szükséges személyzet toborzását.
Közel 110 ezer munkavállalási engedélyt bocsátott ki tavaly a Bevándorlási Főfelügyelőség (IGI) külföldi munkavállalók számára – derül ki a legfrissebb kimutatásokból.
Mint ismeretes, a bukaresti kormány – látva az egyre erőteljesebb munkaerőhiányt – 2021-re jóváhagyta a külföldi munkavállalóknak adható engedélyek számának erőteljes, 100 ezerre történő növelését, miután eredetileg 25 ezer munkavállalóból álló kvótát állapított meg, amelyet később megdupláztak.
Az idei évre érvényes 100 ezres szintet megtartották, a cégek ugyanis továbbra sem találnak itthon munkaerőt, így kénytelenek egyebek mellett a Fülöp-szigetekről, Thaiföldről, Nepálból, Vietnamból származó munkavállalót alkalmazni.
A Profit.ro információi szerint különben a Romániában foglalkoztatottak 1,1 százalékát teszik ki a külföldiek, az Európai Unión, az Európai Gazdasági Térségen vagy Svájcon kívülről érkezők aránya pedig csak 0,84 százalékra rúg.
Óriási az érdeklődés Ázsiában a romániai munkalehetőségek iránt, olyannyira, hogy a nagykövetségek és főkonzulátusok alig győzik feldolgozni a vízumigényléseket.
Jelenleg 900 ezer romániai munkavállaló él a nyugdíjrendszer harmadik pillére, a fakultatív magánnyugdíjalap adta megtakarítási lehetőséggel, míg további mintegy 96 ezren már megkapták az itt felgyűlt pénzüket az első 18 év után.
Drágul a hitelfelvétel az év második felében – figyelmeztetnek szakemberek.
Bár az alapélelmiszerek ára egyelőre nem nő – legalábbis nem az árrés megemelése miatt –, számos területen hozott drágulásokat az év második fele. A legnagyobb áremelkedés a villamosenergia esetében lesz.
A fejlesztési és közigazgatási minisztérium ma közvitára bocsátott egy jogszabálytervezetet, amely szerint szigorú, teljesítményalapú feltételekhez kötik az európai uniós forrásokból finanszírozott beruházásokon dolgozó közalkalmazottak bérpótlékát.
Lesújtó képet vázolt fel Alexandru Nazare pénzügyminiszter a román gazdaság helyzetéről.
Ismét egy aszályos nyárra kell számítani, ami nagyon megnehezíti a gazdák dolgát. Miközben a Kárpátokon túli területeken – ha lassan is, de – bővülnek az öntözhető mezőgazdasági területek, Erdély egyelőre kimaradt a román állami irrigációs beruházásokból.
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.
Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).
szóljon hozzá!