Traktortúra. Hiába a nagy fizetések, alig találni mezőgazdasági gépkezelőt
Fotó: Pixabay.com
Továbbra sem találni elegendő mezőgazdasági gépkezelőt Romániában, annak ellenére, hogy egyes helyeken – főleg Erdélyben – már 2-3 ezer eurós fizetéseket kínálnak. Az idősebb szakemberek tartanak a modern technológiától, a fiatalokat pedig nem érdekli a mezőgazdaság, a traktorista szakmát egyáltalán nem tartják vonzónak.
2024. május 13., 18:192024. május 13., 18:19
Jelenleg országszerte mintegy 300-400 traktoristát keresnek mindhiába az agrárvállalkozások, óriási a szakemberhiány. A napokban több bukaresti sajtóorgánum is arról számolt be, hogy a régóta fennálló problémára annak ellenére sem találtak megoldást, hogy az alkalmazni vágyók már nyugati fizetésekkel vetekedő bért ajánlanak a mezőgépészeknek.
Akiktől sok esetben azt sem várják el, hogy szakirányú képesítéssel rendelkezzenek: helyben felkészítenék az akár több százezer eurót érő modern munkagépek kezelésére. Melyek kényelmi szintje egyébként a luxusautókéval vetekedik, digitális, intelligens vezérlésüknek köszönhetően a gépkezelőnek szinte csupán a képernyőket kell figyelnie – tehát mér régen meghaladott a nyakig olajos-sáros traktorista képe.
Csakhogy az idősebb szakemberek tartanak a modern technológiától, a fiatalokat pedig nem érdekli a mezőgazdaság, a traktorista szakmát egyáltalán nem tartják vonzónak. Ráadásul az a kevés iskola, ahol még zajlik valamiféle szakirányú képzés, nem készíti fel a diákokat a mai igényeknek megfelelően. A fiatalok zöme pedig csupán azért választ agráriskolát, hogy meglegyen a 12 elvégzett osztálya.
Az Adevărul arra a visszásságra hívta fel a figyelmet, hogy miközben az Eurostat adatai szerint Románia az Unió legszegényebb országa, a lakosság harmada szegénynek vagy szegénység által veszélyeztetettnek számít, agrárvállalkozók hosszú időn keresztül 10 ezer lejes fizetést kínálva sem találnak traktoristát, a modern gépek a garázsban „rozsdásodnak”. Megjegyzik:
Egy vállalkozó azt is felemlegette, hogy sok romániai ezereurós fizetésért gürcöl külföldön, miközben itthon kétszer annyit is megkereshetne traktoristaként, és még lakbért sem kellene fizetnie – de még sincs elég jelentkező. Ugyanakkor a cikkben megjegyzik: egy traktorista még mindig a 10-15 ezer lejes itthoni fizetés akár dupláját is megkeresheti külföldön.
A Román Televízió egyik adásában arról tájékoztattak, hogy miközben valóban akár 15 ezer lejes, azaz 3000 eurós bért is ajánlanának itthon a gépkezelőknek, azért az átlagkereset a romániai mezőgazdaságban ennél jóval alacsonyabb, mintegy 5000 lej, azaz 1000 euró. Miközben az uniós átlag 2000 euró, Írországban, Olaszországban és Franciaországban a 3000 eurót is meghaladja.
A TVR tájékoztatása szerint minden bizonnyal tovább nőnek a fizetések a romániai agrárágazatban, mely a bruttó hazai termék (GDP) 4-5 százalékát teszi ki. Az országban mintegy 14,7 millió hektárt tesznek ki a mezőgazdasági területek, ezekből körülbelül 10 millió hektár a szántóföld. Viszont több százezer hektár parlagon hever, egyese becslések szerint akár a 2 millió hektárt is elérheti a meg nem művelt földek összterülete.
Amint arról 2021-ben is beszámoltunk, a fiatalok nem akarnak traktort vezetni, az idősebbek tartanak a korszerű, angolul „beszélő” masináktól – többek között emiatt alakult ki traktoristahiány a mezőgazdaságban tevékenykedő vállalkozásoknál.
Az erdélyi, székelyföldi gazdák többsége is megvásárolta a korszerű mezőgazdasági gépeket, általában pályázati támogatásból. A tapasztalatok szerint ezeket öt-hat év után még korszerűbbre kell cserélni, mert bizonyos üzemóra után informatikai, elektronikai problémák jelentkeznek, a számítógép letiltja a működést, tehát folyamatosan megújul a mezőgazdasági géppark.
A fiatalok nem akarnak traktort vezetni, az idősebbek tartanak a korszerű, angolul „beszélő” masináktól – többek között emiatt alakult ki traktoristahiány a mezőgazdaságban tevékenykedő vállalkozásoknál. A miértekről szakemberekkel beszélgettünk.
A Zöld ház program közel 130 ezer kedvezményezettjének energiatároló rendszerekre van szüksége, mert nem tudják az általuk napelemmel megtermelt energiát az országos hálózatba juttatni, azaz akadályozva van prosumer státusuk.
Románia három városában drágább az élelmiszer, mint Bukarestben – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) adataiból, amelyeket a Hotnews.ro vett górcső alá.
Az év első tíz hónapjában 162 502 személy jutott álláshoz az Országos Munkaerő-elhelyezési Ügynökség (ANOFM) közvetítésével, és közülük több mint 82 ezren 45 évnél idősebbek – tájékoztatott pénteken az intézmény.
A Román Nemzeti Bank (BNR) árfolyama szerint egy gramm arany pénteken 415,3204 lejt ért, 9,4105 lejjel (2,32 százalékkal) többet, mint csütörtökön. Ezzel a nemesfém ára újabb rekordot döntött.
A csütörtökön jegyzett évi 5,59 százalékról 5,75 százalékra nőtt pénteken a lej alapú hitelek törlesztőrészletét befolyásoló három hónapos bankközi kamatláb (ROBOR) – közölte a Román Nemzeti Bank (BNR).
Óvás óvást követ az észak-erdélyi autópálya legnehezebb és legdrágább, Szilágy megyei szakaszának megépítésére kiírt közbeszerzési eljárás eredményhirdetése után: az olasz WeBulid után újabb cég támadta meg az eredményt.
A menetrendnek megfelelően péntek reggel 5 óra 40 perckor elindult a bukaresti Északi pályaudvarról Brassó felé a Coradia Stream vonat – közölte a Vasúti Reform Hatóság (ARF).
Csütörtöki ülésén a kormány december 19-ig meghosszabbította azt az időszakot, ameddig az adófizetők a részleges adóamnesztia kedvezményeivel élve törleszthetik az adóhátralékaikat.
Soha nem látott magasságokba röpítette Donald Trump győzelme a bitcoint és más kriptovaluták árfolyamát. Szakértővel jártuk körbe az árrobbanás körülményeit, a várható trendeket.
Sürgősségi rendeletet fogadott el csütörtökön a kormány az akkumulátoros energiatárolás és a szivattyús-tározós erőművek támogatásáról – számolt be Sebastian Burduja.
2 hozzászólás