Traktortúra. Hiába a nagy fizetések, alig találni mezőgazdasági gépkezelőt
Fotó: Pixabay.com
Továbbra sem találni elegendő mezőgazdasági gépkezelőt Romániában, annak ellenére, hogy egyes helyeken – főleg Erdélyben – már 2-3 ezer eurós fizetéseket kínálnak. Az idősebb szakemberek tartanak a modern technológiától, a fiatalokat pedig nem érdekli a mezőgazdaság, a traktorista szakmát egyáltalán nem tartják vonzónak.
2024. május 13., 18:192024. május 13., 18:19
Jelenleg országszerte mintegy 300-400 traktoristát keresnek mindhiába az agrárvállalkozások, óriási a szakemberhiány. A napokban több bukaresti sajtóorgánum is arról számolt be, hogy a régóta fennálló problémára annak ellenére sem találtak megoldást, hogy az alkalmazni vágyók már nyugati fizetésekkel vetekedő bért ajánlanak a mezőgépészeknek.
Akiktől sok esetben azt sem várják el, hogy szakirányú képesítéssel rendelkezzenek: helyben felkészítenék az akár több százezer eurót érő modern munkagépek kezelésére. Melyek kényelmi szintje egyébként a luxusautókéval vetekedik, digitális, intelligens vezérlésüknek köszönhetően a gépkezelőnek szinte csupán a képernyőket kell figyelnie – tehát mér régen meghaladott a nyakig olajos-sáros traktorista képe.
Csakhogy az idősebb szakemberek tartanak a modern technológiától, a fiatalokat pedig nem érdekli a mezőgazdaság, a traktorista szakmát egyáltalán nem tartják vonzónak. Ráadásul az a kevés iskola, ahol még zajlik valamiféle szakirányú képzés, nem készíti fel a diákokat a mai igényeknek megfelelően. A fiatalok zöme pedig csupán azért választ agráriskolát, hogy meglegyen a 12 elvégzett osztálya.
Az Adevărul arra a visszásságra hívta fel a figyelmet, hogy miközben az Eurostat adatai szerint Románia az Unió legszegényebb országa, a lakosság harmada szegénynek vagy szegénység által veszélyeztetettnek számít, agrárvállalkozók hosszú időn keresztül 10 ezer lejes fizetést kínálva sem találnak traktoristát, a modern gépek a garázsban „rozsdásodnak”. Megjegyzik:
Egy vállalkozó azt is felemlegette, hogy sok romániai ezereurós fizetésért gürcöl külföldön, miközben itthon kétszer annyit is megkereshetne traktoristaként, és még lakbért sem kellene fizetnie – de még sincs elég jelentkező. Ugyanakkor a cikkben megjegyzik: egy traktorista még mindig a 10-15 ezer lejes itthoni fizetés akár dupláját is megkeresheti külföldön.
A Román Televízió egyik adásában arról tájékoztattak, hogy miközben valóban akár 15 ezer lejes, azaz 3000 eurós bért is ajánlanának itthon a gépkezelőknek, azért az átlagkereset a romániai mezőgazdaságban ennél jóval alacsonyabb, mintegy 5000 lej, azaz 1000 euró. Miközben az uniós átlag 2000 euró, Írországban, Olaszországban és Franciaországban a 3000 eurót is meghaladja.
A TVR tájékoztatása szerint minden bizonnyal tovább nőnek a fizetések a romániai agrárágazatban, mely a bruttó hazai termék (GDP) 4-5 százalékát teszi ki. Az országban mintegy 14,7 millió hektárt tesznek ki a mezőgazdasági területek, ezekből körülbelül 10 millió hektár a szántóföld. Viszont több százezer hektár parlagon hever, egyese becslések szerint akár a 2 millió hektárt is elérheti a meg nem művelt földek összterülete.
Amint arról 2021-ben is beszámoltunk, a fiatalok nem akarnak traktort vezetni, az idősebbek tartanak a korszerű, angolul „beszélő” masináktól – többek között emiatt alakult ki traktoristahiány a mezőgazdaságban tevékenykedő vállalkozásoknál.
Az erdélyi, székelyföldi gazdák többsége is megvásárolta a korszerű mezőgazdasági gépeket, általában pályázati támogatásból. A tapasztalatok szerint ezeket öt-hat év után még korszerűbbre kell cserélni, mert bizonyos üzemóra után informatikai, elektronikai problémák jelentkeznek, a számítógép letiltja a működést, tehát folyamatosan megújul a mezőgazdasági géppark.
A fiatalok nem akarnak traktort vezetni, az idősebbek tartanak a korszerű, angolul „beszélő” masináktól – többek között emiatt alakult ki traktoristahiány a mezőgazdaságban tevékenykedő vállalkozásoknál. A miértekről szakemberekkel beszélgettünk.
Donald Trump elnök „gazdasági forradalomnak” nevezte a héten bejelentett új amerikai vámrendszert szombaton.
Idén márciusban 907 612 nyugdíjas részesült szociális juttatásban, 8681-gyel kevesebben, mint az előző hónapban – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) szombaton közzétett adataiból.
Megnyílt Brassó megyében Románia első, napelemeket újrahasznosító üzeme – jelentette be Adrian Veștea, a Brassó megyei közgyűlés elnöke pénteken.
Az év első két hónapjában 1,6 millió vendéget fogadtak a romániai kereskedelmi szálláshelyeken (beleértve a kiadó apartmanokat és szobákat is), 3 százalékkal többet a 2024 januárjában és februárjában jegyzettnél – küzölte az Országos Statisztikai Intézet.
Idén márciusban 4 664 642 nyugdíjast tartottak nyilván Romániában, számuk megegyezett az egy hónappal korábbival; az átlagnyugdíj 2758 lej volt – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) pénteken közzétett adataiból.
A romániai cégvezetők egyelőre megkísérlik felmérni, milyen hatással lesznek majd az ország gazdaságára az amerikai elnök által szerdán bejelentett új vámok.
A kormány elfogadta a különleges ipari létesítményekre kivetett úgynevezett oszlopadó szabályozását módosító sürgősségi rendeletet – jelentette be a Ciolacu-kabinet csütörtöki ülése után a pénzügyminiszter.
Románia schengeni övezeti csatlakozásával 2025-ben 25 százalékkal bővül a nemzetközi szállítási volumen, amit a romániai fogyasztók növekvő külföldi vásárlási kedve és az eladók külföldi piacokon való terjeszkedése táplál – vetíti előre egy elemzés.
Donald Trump elnök döntése, hogy 10 százalékos vámot vet ki az Egyesült Államokba importált legtöbb árura, valamint magasabb vámokat vet ki több tucat országra a riválisoktól a szövetségesekig, felerősítette a globális kereskedelmi háborút.
Nehezen teljesíthető adóemelés nélkül a 2025-ös évi állami költségvetésben rögzített 7 százalékos hiánycél – jelentette ki a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a BBTE Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
2 hozzászólás