A legtöbb megszűnt cég nagybani és kiskereskedelemmel, illetve járműjavítással foglalkozott
Fotó: Haáz Vince
Idén január elejétől május végéig 19 229 vállalkozás szűnt meg Romániában, 16 százalékkal több, mint tavaly ugyanebben az időszakban – derül ki az országos cégbíróság (ONRC) szerdán közzétett adataiból.
2024. július 03., 11:012024. július 03., 11:01
A legtöbb vállalkozást Bukarestben törölték a cégjegyzékből, a fővárosban 4038 cég szűnt meg, 14,59 százalékkal több, mint egy évvel korábban. Ilfov megyében 1082 (48,22 százalékos növekedés), Kolozs megyében 1017 (22,97 százalékos növekedés), Konstanca megyében 998 (28,77 százalékos növekedés), Temes megyében 867 (2,36 százalékos csökkenés), Iaşi megyében 744 (39,59 százalékos növekedés) vállalatot számoltak fel.
Ialomiţa megyében 107 (16,30 százalékos növekedés), Mehedinţi megyében 125 (25 százalékos növekedés), Krassó-Szörény megyében 127 (17,59 százalékos növekedés) céget töröltek a jegyzékből.
Az idei év első három hónapjában 25 300 vállalkozást töröltek a cégjegyzékből Romániában, 40,53 százalékkal többet, mint 2023 azonos időszakában – derül ki az országos cégbíróság (ONRC) szerdán közölt adataiból.
Tevékenységi terület szerinti lebontásban a legtöbb megszűnt cég nagybani és kiskereskedelemmel, illetve járműjavítással foglalkozott (5201), de sok vállalkozást számoltak fel a szakmai, tudományos és műszaki tevékenységek terén (1957) és a feldolgozóiparban (1878) is – írja az Agerpres.
Tavaly január elejétől december végéig 71 241 vállalkozást töröltek a cégjegyzékből Romániában, 3,26 százalékkal kevesebbet, mint 2022-ben – közölte az országos cégbíróság (ONRC).
Jelenleg 900 ezer romániai munkavállaló él a nyugdíjrendszer harmadik pillére, a fakultatív magánnyugdíjalap adta megtakarítási lehetőséggel, míg további mintegy 96 ezren már megkapták az itt felgyűlt pénzüket az első 18 év után.
Drágul a hitelfelvétel az év második felében – figyelmeztetnek szakemberek.
Bár az alapélelmiszerek ára egyelőre nem nő – legalábbis nem az árrés megemelése miatt –, számos területen hozott drágulásokat az év második fele. A legnagyobb áremelkedés a villamosenergia esetében lesz.
A fejlesztési és közigazgatási minisztérium ma közvitára bocsátott egy jogszabálytervezetet, amely szerint szigorú, teljesítményalapú feltételekhez kötik az európai uniós forrásokból finanszírozott beruházásokon dolgozó közalkalmazottak bérpótlékát.
Lesújtó képet vázolt fel Alexandru Nazare pénzügyminiszter a román gazdaság helyzetéről.
Ismét egy aszályos nyárra kell számítani, ami nagyon megnehezíti a gazdák dolgát. Miközben a Kárpátokon túli területeken – ha lassan is, de – bővülnek az öntözhető mezőgazdasági területek, Erdély egyelőre kimaradt a román állami irrigációs beruházásokból.
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.
Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).
1 hozzászólás