Tízéves a romániai Carion Kereskedelmi és Szolgáltató Rt.
Bálint B. Eszter, Gazda Árpád • Megkerülhetik a Román Nemzeti Bank által megszigorított hitelfelvételi előírásokat azok a személyek, akik a Carion Kereskedelmi és Szolgáltató Rt.-n keresztül próbálnak részletfizetéses rendszerben személygépkocsit vagy ingatlant vásárolni. A Román Nemzeti Bank (BNR) előírásai szerint a banki hitel havi törlesztési részlete nem haladhatja meg a család jövedelmének a 35 százalékát. Ezért már a középszintű jövedelemmel rendelkezők sem juthatnak olyan öszszegű hitelhez, amellyel ötéves futamidő alatt egy új személygépkocsi vagy tízéves futamidő alatt egy lakás árát törleszthetnék. Többek között erre a helyzetre nyújt megoldást a Carion Rt. azzal, hogy vásárlócsoportokat szervez. Amint Gabriela Hârlea, a cég igazgatóhelyettese a Krónikának elmondta, ebben a rendszerben a vásárlók nem egy jogi személy által nyújtott hitelből vásárolnak, hanem a vásárlók csoportja finanszírozza a csoport valamennyi tagja számára az üzletet. „Erre a részletfizetéses vásárlási módra pedig – amint az igazgatóhelyettes megjegyezte – nem vonatkoznak a BNR hitelfelvételi előírásai.”
2006. november 07., 00:002006. november 07., 00:00
Részletre vásárlás, kamat nélkül
Szükség van a szerencsére A Carion ajánlotta részletfizetéses vásárlási rendszer egyetlen hátránya, hogy a vásárló nem tudhatja pontosan, mikor kapja meg a kiszemelt autót, mikor vásárolhatja meg a lakást. Ha szerencsés, már az első részlet kifizetése után. A csoportot alkotó vásárlók között ugyanis minden hónapban sorshúzással választják ki azt, aki abban a hónapban részesül a csoport tagjai által befizetett részletekből. „Én két és fél évig fizettem a részleteket, és csak most húztak ki – nyilatkozta a Krónikának egy neve elhallgatását kérő vásárló. – A héten kell átvennem a Skoda Octavia kulcsát. De szinte valamennyi ismerősöm, a Carionon keresztül vásárolt, szerencsésebb volt nálam. Egyikük hat hónap után, másikuk nyolc hónap után ülhetett be a kiválasztott autóba. Persze, utólag az öt éves futamidő végéig fizetniük kell még a részleteket, amelyek immár az inflációtól is függetlenek.” A Carion egyébként nem számol fel kamatot a törlesztendő részre. „Mi a szerződésben szereplő összeg legfennebb 0,3 százalékát tartjuk vissza kezelési költségként” – magyarázta Gabriela Hârlea. Mint megjegyezte, a peches vásárlóknak sem kell valamennyi részletet kifizetniük ahhoz, hogy megkapják a kinézett autót vagy lakást. Az autóvásárlási konstrukcióban a cég hatvan részlettel számol, de garantálja, hogy legkésőbb 48 hónap után valamennyi vásárló megkapja az autóját. A 120 részletes ingatlanvásárlási konstrukció esetén 108 havi részlet kifizetése után garantált a lakásvásárlás. Azoknak a vásárlóknak, akiknek nem kedvez a szerencse, arra is lehetőségük nyílik, hogy licitálás útján siettessék az autóhoz vagy lakáshoz jutást. Autóvásárlás esetén azt ajánlhatják fel, hogy a törlesztendő rész legtöbb ötven százalékát egy összegben kifizetik. Ha az övék a legjobb ajánlat, azonnal megkaphatják az autót. Lakásvásárlók számára a törlesztendő rész negyven százaléka fizethető ki egy összegben.
Behálózták Kelet-Európát A Carion Kereskedelmi és Szolgáltató Részvénytársaság egyébként idén romániai jelenlétének a tizedik évfordulóját ünnepli. A vállalkozást 1994-ben alapították Magyarországon, ám Carion International Ltd.-ként Londonban van bejegyezve. Kezdetben autóvásárlási rendszerként működött, majd a magas és egyre növekvő lakásárak és a kedvezőtlen hitellehetőségek miatt 1995 októberében indult az ingatlanrendszer, amelynek segítségével ma már több ezer ügyfél látja megvalósíthatónak célját lakásvásárlásban, bővítésben, felújításban, sőt építkezésben is. 1995 tavaszán Szlovákiában, még ugyanaz év végén Csehországban, 1996 decemberében Romániában, 1997 tavaszán Lengyelországban, míg 2004-ben Szerbiában alakultak Carion-irodák. Romániában az autóvásárlási rendszerrel 1997 elején rukkoltak elő, míg a piaci igényeknek eleget téve, 2002-től kínálják az ingatlanvásárlási opciót is. A kolozsvári központon kívül még négy hazai városban, Brassóban, Marosvásárhelyen, Bukarestben és Craiován vannak jelen, ám rövid távú célkitűzésük egy olyan fiókhálózat kiépítése, amelynek köszönhetően minden potenciális ügyfél legtöbb 100 kilométeres körzetben talál egy kirendeltséget. Amint a cég romániai honlapján közzétett adatsorból kiderül, eddig 14 300 szerződést kötöttek összesen 13 700 román állampolgárral. Az érdeklődők számának növekedésével a romániai kirendeltség üzleti forgalma elérte a 9,5 millió eurót. A Carion egyébként multi level marketing rendszerben hirdeti magát. A rendszert az elégedett vásárlók révén próbálják népszerűsíteni. Aki közülük elvégez egy kétnapos tanfolyamot, és újabb vásárlókat von be a rendszerbe, akár azt is elérheti, hogy az ezért járó jutalékokkal fedezi az általa vásárolt lakás vagy gépkocsi törlesztőrészleteit. Gazdasági szakértők egyébként abban látják a csoportos vásárlás előnyét, hogy ezáltal a folyamatból teljes mértékben kizárható az infláció negatív hatása.
----------
Hirdetés
Hírlevél
Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!
Az elmúlt évek súlyos aszályai és szélsőséges időjárása jelentősen visszavetette a romániai bortermelést, amely 2024-ben 20 százalékkal esett vissza. A tendencia globális: a szőlőültetvények rendkívül érzékenyek az éghajlatváltozásra.
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) újabb felhívást tett közzé a magyarországi állattartó gazdák felé a ragadós száj- és körömfájás terjedésének megakadályozására.
Idén januárban és februárban 1,26 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt termelt Románia, 1,9 százalékkal (23 800 toe) kevesebbet, mint 2024 első két hónapjában – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A kedvezőtlen klímaviszonyok, a jégeső és az aszály miatt 2023-hoz képest mintegy 19,8 százalékkal 3,7 millió hektoliterre csökkent tavaly Románia bortermelése; ez volt az egyik legjelentősebb visszaesés európai uniós viszonylatban.
Megvásárolná a román kormány a Moldovai Köztársaság egyetlen dunai kikötőjét – írta az economedia.ro. Az olajterminállal is rendelkező giurgiulești-i kikötő tengeri hajók fogadására is alkalmas.
Románia nincs olyan helyzetben, hogy a Nemzetközi Valutaalaphoz (IMF) kelljen fordulnia segítségért, és kormányválságra utaló jelek sincsenek – közölte szerdán az elnöki hivatal.
Amerikai vállalatok új romániai beruházásainak lehetőségéről is tárgyalt Marcel Ciolacu miniszterelnök az Egyesült Államok kongresszusi delegációjának tagjaival kedden a Victoria-palotában. Erről a szerdai kormányülés elején beszélt.
Az Európai Unió éves inflációs rátája márciusban tovább csökkent, 2,5 százalékra a februári 2,7 százalékról, Románia viszont ismét a legmagasabb inflációval rendelkező ország lett, 5,1 százalékos éves áremelkedéssel – közölte az Eurostat.
Bár a román hatóságok váltig állítják, nem áll fenn a teljes áramszünet veszélye húsvétkor, a példátlan óvintézkedések hallatán sejteni lehet, hogy ilyen közel ritkán kerül az ország a rettegett „blackouthoz”.