Fotó: Európai beruházásokért és projektekért felelős minisztérium
Romániának mintegy 54 milliárd euró tiszta bevétele volt az elmúlt 16 esztendőben a Brüsszelből érkező uniós támogatások révén. Az uniós források egyik fő kedvezményezettje a mezőgazdaság.
2023. január 09., 20:092023. január 09., 20:09
Nyolcvan milliárd euró uniós támogatást tudott felhasználni Románia az elmúlt 16 esztendőben. A 2007-es európai uniós csatlakozás óta Bukarest összesen 26,4 milliárd eurót fizetett be a közös kasszába, így az ország tiszta nyeresége 53,6 milliárd euró. Belépése után, az első uniós pénzügyi ciklusban, 2007-2014 között Románia 37 milliárd eurót hívott le, 2014 és 2020 között pedig további 39 milliárdot. Ez utóbbi ciklus még nem zárult le, ezért 2023. végéig kell elszámolni a hátramaradt uniós pénzekkel.
amiből 17,4 milliárd euró az Európai helyreállítási terv keretében érkezik Romániába.
A Francia Közszolgálati Rádió (RFI) román nyelvű adása szerint az elmúlt hét esztendőben a beáramló európai uniós pénzek nagy haszonélvezője az agrárágazat volt: mintegy húszmilliárd euró területalapú támogatás került a mezőgazdasági termelők bankszámlájára. A nagy infrastrukturális beruházásokra közel hét milliárd euró érkezett. Ebből
Az elmúlt hét évben összesen 4,6 milliárd euró jutott a helyi és a megyei önkormányzatoknak, amiből megyei utakat korszerűsítettek, iskolákat és egészségügyi intézményeket építettek vagy újítottak fel.
A korábbi 2,5 százalékról 1,4 százalékra csökkentette a román bruttó hazai termék (GDP) növekedésére vonatkozó prognózisát a hétfőn közzétett tavaszi gazdasági előrejelzésében az Európai Bizottság.
A befektetők kedvezően fogadták Nicuşor Dan független jelölt választási győzelmét.
Az idei év első négy hónapjában 2214 cég jelentett fizetésképtelenséget, 12,35 százalékkal kevesebb, mint 2024 azonos időszakában, amikor 2526 esetet regisztráltak – közölte hétfőn a cégbíróság (ONRC).
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
szóljon hozzá!