Tetemes kártérítést csikarnak ki az útépítők: eurómilliókba kerül az állami intézmények hanyagsága

Tetemes kártérítést csikarnak ki az útépítők: eurómilliókba kerül az állami intézmények hanyagsága

Betemetett közpénzek. A konzultáns cég képviselőjének naponta jelen kell lennie az építkezésnél, látnia kell, ha indokolt a többletkiadás

Fotó: Rab Zoltán

Mintegy 140 millió eurónak megfelelő kártérítést folyósított a román állam 2019 óta az autópálya-építőknek és az országutak felújításán dolgozó vállalkozóknak, többnyire az állami hivatalok hibájából. Cătălin Drulă szállítási miniszter szerint a megoldás az, ha alaposabban előkészítik a projekteket, az RMDSZ szakpolitikusa az intézményi tevékenység összehangolását hiányolja.

Bíró Blanka

2021. június 22., 09:042021. június 22., 09:04

Az elmúlt két évben összesen 686 millió euró kártérítést fizetett a közúti infrastruktúráért felelős társaság (CNAIR) az autópályákat építő és az országutakat korszerűsítő cégeknek. Elemzők kiszámolták, hogy ennyi pénzből az észak-erdélyi autópálya 12 kilométeres szakaszát lehetett volna megépíteni. A CNAIR költségvetését a jövőben is csökkentik a különböző kártérítések, hiszen

az építők a román államot teszik felelőssé a kivitelezés késlekedéséért.

Benedek Zakariás, az RMDSZ képviselőházi frakcióvezető-helyettese, szállításügyi szakpolitikus lapunknak elmondta, a román államnak lennének kapaszkodói, hogy ne kelljen kártérítéseket fizessen az útépítő cégeknek, ám hiányzik a felelősségvállalás, az intézmények munkájának összehangolása.

Késlekedő kisajátítások,
egyoldalú szerződésbontás

A cégek legtöbbször azért nyernek a bíróságon, mert arra hivatkoznak, hogy az állam nem tett eleget a kötelezettségeinek, nem végezte el időben a kisajátításokat, vagy elavult, íróasztal mellett készült tervek alapján írt ki közbeszerzést. A legtöbb kárpótlást a görög Aktor cégnek kénytelen kifizetni a román állam, miután idén tavasszal a párizsi választott bíróság 101 millió eurós kártérítést ítélt meg a Karánszebes és Domașnea közötti 6-os számú országút 41 kilométeres szakaszának felújítására kötött szerződés kapcsán a társaság javára; a munkálat még 2005 és 2011 között zajlott.

További 87 millió euró kártérítésre jogosult az olasz Astaldi a Konstancáig vezető sztráda megépítése során adódott nehézségekért. A spanyol FCC cég is jelentős összegű kártérítést kapott a konstancai terelőút és az Arad–Temesvár-autópálya munkálataiért. Az összesen 686 millió euróra rúgó, már kifizetett kártérítésen túlmenően a román hatóságoknak további 236 millió eurót kell részletekben törleszteniük az olasz Salini cég felé, amiért 2017-ben az akkori kormány egyoldalúan felbontotta a Lugos–Déva-autópálya második szakaszának építésére kötött szerződést. A görög Aktor még további 28 millió lejre számít, amiért az állam nem fejezte be időben a kisajátításokat a Szászsebes–Torda-autópálya 24 kilométeres szakaszának nyomvonalán.

Cătălin Drulă szállítási miniszter úgy véli, csak úgy lehet kivédeni, hogy az állam ne fizessen kártérítést a cégeknek, ha jobban előkészítik a terveket. Szerinte ha komolyan elvégzik a projektek előkészítését, akkor a piac kitisztul, a kivitelezők pedig nem a perekre, hanem a munkára összpontosítanak.

Idézet
Jelenleg a kivitelezők több ügyvédet foglalkoztatnak, mint útépítő mérnököt”

– vélekedik a tárcavezető.

Nem meri letenni
a kauciót az útügy

A nemzetközi nagyberuházások a FIDIC modellszerződések alapján történnek, amelyek 1905-ben jelentek meg Belgiumban, majd az európai mérnökök véglegesítették. Benedek Zakariás parlamenti képviselő lapunknak elmondta, Románia a FIDIC sárga és piros könyveivel dolgozik, amelyek közül a sárga magában foglalja a tervezést és a kivitelezést, a piros csak a kivitelezést. Ha a szerződésben a tervezés és a kivitelezés szerepel, akkor a kisajátítás a CNAIR feladata, viszont az engedélyek és a véleményezések beszerzése a cégre hárul. Mindkét esetben vannak csúszások, amiket a hatóságok késlekedése okoz, például

úgy versenyeztetik meg a munkálatokat és írják alá a szerződést, hogy a kisajátítások még nem történtek meg, így a szerződés aláírása után kezdődik a „hercehurca”.

További akadályokat jelent, hogy nehézkesen, késve kapják meg a cégek az engedélyeket. Például a Nagyenyed és Gyulafehérvár közötti autópálya esetében a Transgaz kibocsátott egy engedélyt, ám utólag kiderült, hogy a nyomvonalon van egy nagy gázszállító vezeték. „A földgázszállító társaság arra hivatkozott, hogy csak tájékoztató bizonylatot adott ki, nem engedélyt, holott ilyen nincs is a szabályozásban” – részletezte lapunknak Benedek Zakariás.

Szintén rést üt a szerződés lebonyolításában, ha a kivitelező többletmunka és -költség jóváhagyását kéri a megrendelőtől. Például ha úgy értékelik, hogy többet kell ásni, a konzultáns cég küld egy átiratot a megrendelőnek, akinek 28 napon belül válaszolnia, ha ezt nem teszi meg határidőre, a cég már számlázza is a pluszköltséget.

Idézet
Eltátják a szájukat a konzultáns cégek, a beruházók, és ha 28 nap alatt nem történik meg a levelezés, az ellenőrzés, a cég kiállítja a számlát. Az állam képviselője pedig nem ismeri el utólag a pluszmunkát, mert a közbeszerzési törvény szerint nehéz pluszpénzeket kifizetni. Ilyenkor a kivitelező elmegy a párizsi bíróságra”

– hívta fel a figyelmet a buktatókra az RMDSZ szakpolitikusa.

A választott bíróságon viszont tovább folytatódnak a bonyodalmak, mert hogy védekezni tudjon, a román útügyi hatóságnak letétbe kell helyeznie egy 250 ezer eurós vagyoni biztosítékot, amit azonban az állami hivatalnokok nem mernek megtenni, tartva a számvevőszéktől. Ez viszont azzal jár, hogy a bíróság az esetek 90 százalékában a felperes cégnek ad igazat, és már nem a 250 ezer eurós kauciót kell kifizetni, amit vissza is kapnának, ha megnyerik a pert, hanem a több százmilliós kártérítést.

Benedek Zakariás példaként említette, hogy a CNAIR felbontotta a spanyol céggel a Déva–Lugos-autópálya építésére kötött szerződést, amikor a munkálatok 96 százaléka már elkészült, a cég perelt, így

ki kell fizetni 100 millió eurót a már elvégzett munkálatokért, 250 millió eurót pedig késedelmi kamatként.

A román állam a hazai bíróságokon próbál védekezni, de amikor belépett az Európai Unióba, vállalta, hogy a FIDIC- szerződéseket a párizsi választott bíróságon tárgyalják.

Valakinek vállalnia kell
a felelősséget

Benedek Zakariás kezdeményezte az építkezés minőségére vonatkozó 1995/10-es számú törvény módosítását, beiktatva a konzultáns cégek felelősségét is. „Valakinek vállalnia kell a felelősséget a csúszásokért, késésekért, a konzultáns cég nap mint nap jelen van az építkezésnél, látnia kell, ha indokolt a többletkiadás, és időben kellene lépnie” – fejtette ki a szállítási szakpolitikus. Felidézte, hogy

Temes megyében 12 kilométer autópálya megépítése húzódik, mert egy civil szervezet jelezte: az eredeti tervtől eltérően átjárót kell építeni a medvéknek.

„Azon a vidéken az 1800-as években láttak utoljára medvét. Ha bebizonyosodik, hogy a civil szervezet tévedett, feleslegesen állíttatta le a munkát, ez esetben fizesse ki a kárt” – szögezte le Benedek Zakariás.

A parlamenti képviselő arra is rámutatott, sok esetben az előtervek már úgy készülnek, hogy a kivitelező előre tudja, hol fogja leállítani a munkát, hogy több pénzt kérhessen. Erre jó példa Marosvásárhely terelőútja, ahol azért áll az építkezés, mert egy dombot – 3 millió köbméter földet – el kell hordani, ám ez nem szerepelt a szerződésben. Benedek szerint nem életszerű, hogy aki az előtervet, majd a tervet készítette, nem látta, hogy ott van a domb, és ez csak utólag derült ki. A szakpolitikus arra is kitért, hogy a Nagyenyed és Gyulafehérvár közötti autópályát már 2016-ban be kellett volna fejezni, ám ez máig nem történt meg.

„Ha a román állam is kártérítést követelne az építő cégtől azokért a balesetekért, melyek ebben az időszakban az érintett szakaszon történtek, a kivitelező is elgondolkodna, hogy nem érdemes eurómilliókat kifizetnie a késlekedésért, és felgyorsulna az autópálya-építés. Lennének az államnak is kapaszkodói, de több komolyságra és felelősségvállalásra lenne szükség” – összegezte a Krónikának Benedek Zakariás.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. április 16., kedd

Befektetésre ajánlja Romániát a Standard&Poor's, de bőven akadnak tennivalók

Megerősítette a hosszú és rövid futamú román devizaadósság-állomány eddigi BBB-/A3 besorolását és változatlanul stabil kilátás mellett továbbra is befektetésre ajánlja Romániát a Standard&Poor's nemzetközi hitelminősítő – közölte a pénzügyminisztérium.

Befektetésre ajánlja Romániát a Standard&Poor's, de bőven akadnak tennivalók
2024. április 15., hétfő

Energiapiaci szereplőket bírságolt az ANRE a piac manipulálása miatt

Összesen 18 millió lejre bírságolt az Országos Energetikai Szabályozó Hatóság (ANRE) három vállalatot a villamosenergia-nagykereskedelmi piaci tranzakciók szabályainak megsértése miatt.

Energiapiaci szereplőket bírságolt az ANRE a piac manipulálása miatt
2024. április 15., hétfő

Történelmi mélypontra csökkent a romániai áramfogyasztás vasárnap

Történelmi mélypontra csökkent az áramfogyasztás Romániában – írta az economedia.ro a Transelectrica adatai alapján.

Történelmi mélypontra csökkent a romániai áramfogyasztás vasárnap
2024. április 14., vasárnap

Nagyobb fizetésért váltanának a legtöbben munkahelyet, de fontos a leendő munkáltató megítélése is

A következő időszakban munkahelyváltást tervezők körében a vezető ok a magasabb fizetés, a következő legfontosabb számukra az otthoni munkavégzés lehetősége – derül ki az eJobs munkaerő-közvetítő platform friss felméréséből.

Nagyobb fizetésért váltanának a legtöbben munkahelyet, de fontos a leendő munkáltató megítélése is
2024. április 13., szombat

A Genius további 300 városba terjeszkedik országszerte

Amikor egyre több ügyfél vásárol online, a Genius szolgáltatás, amely ingyenes kiszállítást, speciális ajánlatokat biztosít több mint 10 millió termék esetén, most kiterjeszkedik 300 új városba, elérhetővé téve az online vásárlást még több ember számára.

A Genius további 300 városba terjeszkedik országszerte
2024. április 12., péntek

Keveseknek emelkedett a bére, rengeteg romániai munkavállaló „állna eperszedőnek”

A romániai alkalmazottak alig 12 százaléka kapott legalább az infláció mértékének megfelelő béremelést 2023-ban, ugyanakkor 58 százalék azt tervezi, hogy külföldön vállal munkát idén.

Keveseknek emelkedett a bére, rengeteg romániai munkavállaló „állna eperszedőnek”
2024. április 12., péntek

Visszaesett a külföldi befektetések értéke az első két hónapban

Éves viszonylatban 8 százalékkal csökkent a külföldi befektetések értéke Romániában az év első két hónapjában – közölte pénteken a Román Nemzeti Bank (BNR).

Visszaesett a külföldi befektetések értéke az első két hónapban
2024. április 12., péntek

A magyar és a román piacnak köszönhetően nőtt egy osztrák cég árbevétele

A magyar és román piacnak köszönhetően nőtt az osztrák SW Umwelttechnik építőipari vállalat értékesítési árbevétele 2023-ban, üzemi eredménye és nyeresége azonban kissé csökkent – derül ki a cég honlapján pénteken publikált éves jelentésből.

A magyar és a román piacnak köszönhetően nőtt egy osztrák cég árbevétele
2024. április 12., péntek

Lejtmenetbe kapcsolt a román deviza, újabb csúcson az arany ára

Újabb rekordot döntött az arany ára: a Román Nemzeti Bank (BNR) árfolyama szerint pénteken a csütörtöki 347,0367 lejről 359,6861 lejre nőtt a hivatalos árfolyam.

Lejtmenetbe kapcsolt a román deviza, újabb csúcson az arany ára
2024. április 12., péntek

Egy hajszálnyival nőtt februárban az átlagbér, óriási a különbség egyes ágazatok között

Februárban januárhoz képest 17 lejjel (0,3 százalékkal) 4876 lejre nőtt a nettó átlagbér – közölte az Országos Statisztikai Intézet. A bruttó átlagbér 7990 lej volt az idei második hónapban, 14 lejjel (0,2 százalékkal) több, mint egy hónappal korábban.

Egy hajszálnyival nőtt februárban az átlagbér, óriási a különbség egyes ágazatok között