A fővárosi hipermarketet az idén újabb három nagyáruház építése követi. A befektetők Marosvásárhelyen, Kolozsváron és Piteºti-en szándékoznak nyitni az ősz folyamán. Ez mindhárom városban, egyenként több mint 400 új munkahelyet jelent, amelyek egy részét már meg is hirdették. A cégvezetők elárulták, hogy a legalacsonyabb alapfizetés is meghaladja a 600 lejt, amihez különböző pótlékok adódnak.
Leonard Nistor, az épülőfélben levő marosvásárhelyi üzlet vezetője szerint még nem tudni pontosan, mikor lesz a szalagvágás. A Krónikának nyilatkozó igazgató utalt arra, hogy az Auchan általában nem nyit tavasszal, inkább megvárja a nyári vakáció végét, ugyanakkor semmiképp sem szándékszik képzetlen elárusítói gárdával fogadni a téli ünnepeket megelőző vásárlói rohamot. A cég politikájának részét képezi a helyi kistermelők támogatása is. Regis Mougel, az Auchan romániai menedzsere elmondta, hogy a zöldség- és élelmiszer-kínálat 97 százalékát a hazai termékek fedik le. „Azt szeretnénk, ha ennek minél nagyobb részét a környék mezőgazdasági vagy élelmiszer-ipari vállalkozói termelnék meg. A régió virágzó gazdasága egyben a vásárlóerő növekedését jelenti, ami nekünk is jó” – vélekedett Mougel.
Az elmúlt évek súlyos aszályai és szélsőséges időjárása jelentősen visszavetette a romániai bortermelést, amely 2024-ben 20 százalékkal esett vissza. A tendencia globális: a szőlőültetvények rendkívül érzékenyek az éghajlatváltozásra.
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) újabb felhívást tett közzé a magyarországi állattartó gazdák felé a ragadós száj- és körömfájás terjedésének megakadályozására.
Idén januárban és februárban 1,26 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt termelt Románia, 1,9 százalékkal (23 800 toe) kevesebbet, mint 2024 első két hónapjában – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A kedvezőtlen klímaviszonyok, a jégeső és az aszály miatt 2023-hoz képest mintegy 19,8 százalékkal 3,7 millió hektoliterre csökkent tavaly Románia bortermelése; ez volt az egyik legjelentősebb visszaesés európai uniós viszonylatban.
Megvásárolná a román kormány a Moldovai Köztársaság egyetlen dunai kikötőjét – írta az economedia.ro. Az olajterminállal is rendelkező giurgiulești-i kikötő tengeri hajók fogadására is alkalmas.
Románia nincs olyan helyzetben, hogy a Nemzetközi Valutaalaphoz (IMF) kelljen fordulnia segítségért, és kormányválságra utaló jelek sincsenek – közölte szerdán az elnöki hivatal.
Amerikai vállalatok új romániai beruházásainak lehetőségéről is tárgyalt Marcel Ciolacu miniszterelnök az Egyesült Államok kongresszusi delegációjának tagjaival kedden a Victoria-palotában. Erről a szerdai kormányülés elején beszélt.
Az Európai Unió éves inflációs rátája márciusban tovább csökkent, 2,5 százalékra a februári 2,7 százalékról, Románia viszont ismét a legmagasabb inflációval rendelkező ország lett, 5,1 százalékos éves áremelkedéssel – közölte az Eurostat.
Bár a román hatóságok váltig állítják, nem áll fenn a teljes áramszünet veszélye húsvétkor, a példátlan óvintézkedések hallatán sejteni lehet, hogy ilyen közel ritkán kerül az ország a rettegett „blackouthoz”.
Nyolc hónapos késéssel, de az illetékesek szerint most már tényleg a végéhez közeledik a nyugdíjak újraszámítása.