Fotó: Jakab Mónika
„Négy-öt éven belül 18 ezer elektromosautó-töltőállomást építhetnek a helyi önkormányzatok, amennyiben élni fognak a kormány és környezetvédelmi minisztérium által nyújtott lehetőségekkel. A kormány a Helyreállítási és Rezilienciaépítési Alapból több mint 15 ezer töltőállomás kialakítására különít el erre a célra költségvetést, továbbá két héten belül a Környezetvédelmi Alapon keresztül, a környezetvédelmi szaktárca egy külön program keretében támogatja az önkormányzatoknak ezeket a törekvéseit” – mutatott rá Tánczos Barna, az RMDSZ környezetvédelmi minisztere.
2021. október 29., 10:082021. október 29., 10:08
A szaktárcavezető A zöld gazdaság 2021 – Közlekedés. A környezetbarát közlekedés kihívásai. Hogyan szállíthatjuk majd az árut és az embereket zéró kibocsátással? címmel szervezett videókonferencián kifejtette, hogy amennyiben a romániai önkormányzatoknak sikerül megépíteniük a 18 ezer töltőállomást, nemcsak egy jól kiépített hálózatot bocsátanak ezáltal az állampolgárok rendelkezésére az országban, de így
Tánczos Barna elmondta: a kormány a Helyreállítási és Rezilienciaépítési Alapból jelentős összeget fordít a környezetbarát közlekedésre az elkövetkező öt évben, ami az önkormányzatoknak megteremti a zöldberuházásokra a szükséges költségvetést.
Az elektromos autók töltőállomásainak kialakítása mellett elektromos buszok és kerékpárok beszerzésének finanszírozására is lesz lehetőség. A szaktárcavezető azt is hangsúlyozta, hogy bátor, sokszor népszerűtlen döntésekre van szükség, és főleg azokban a nagyvárosokban, ahol a levegőminőség problémás. Ott infrastrukturális változások is indokoltak, például
Tánczos Barna ugyanakkor arra is felhívta a figyelmet, hogy ezek a változások nem mehetnek végbe egyik napról a másikra, hiszen meg kell teremteni az infrastruktúrát, ki kell építeni az elektromos autók töltőállomásainak hálózatát.
Kifejtette, hogy az átállást fokozatosan kell biztosítani, annak érdekében, hogy ne helyezzenek túl nagy terhet a vállalatokra. A környezetvédelmi miniszter megemlítette, hogy tervben van kb. 8000 iskolabusz GNC és GNL üzemanyagra való átállítása.
aminek eléréséhez Tánczos Barna szerint kiszámíthatóságra van szükség. Továbbá alternatívát kell kínálni az ipar, a szállítók és a magánszemélyek számára egyaránt, ugyanakkor a költségszámítások és hatástanulmányok alapján biztosítani kell az átállás fokozatosságát.
Tánczos Barna végül arra is kitért, hogy mindezek mellett elengedhetetlen az állampolgárok részéről a mentalitásváltás, akár a kényelem feladásának bevállalása is. Emlékeztetett: a Zöld péntek kezdeményezés nem lehet kirakatkampány, szükséges az emberek proaktív hozzáállása, mert „a környezetvédelmi problémák megoldása nem kizárólag a minisztérium dolga, hanem a helyi önkormányzatok és mindannyiunk közös felelőssége”.
A költségvetési hiány korrekciója prioritás Románia számára – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter kedden, az uniós pénzügyminiszterek tanácsának (Ecofin) ülésén.
Az első deficitcsökkentő csomagról szóló törvénytervezet idén a GDP 0,6 százalékának, jövőre pedig a GDP 3,35 százalékának megfelelő összeggel javít a költségvetési egyenlegen – állapította meg a Költségvetési Tanács.
A benzin és a gázolaj jelentősen drágul augusztus 1-jétől, amikor mind az üzemanyagok jövedéki adója, mind az általános forgalmi adó (áfa/TVA) értéke emelkedik a Bolojan-kormány deficitcsökkentő intézkedéscsomagjának hatályba lépése nyomán.
A nyugdíjpénztárak alkalmazottai ezen a héten minden reggel kétórás munkabeszüntetéssel tiltakoznak a megszorító intézkedések ellen – közölte kedden a Társadalmi Szolidaritás Országos Szakszervezeti Szövetség elnöke.
Ilie Bolojan miniszterelnök szerint fennáll az a veszély, hogy Románia a jövő év közepéig nem tudja lehívni a rendelkezésére álló uniós helyreállítási forrásokat, ezért a kormánynak a megvalósítható beruházásokra kell összpontosítania.
Nicușor Dan kérte, hogy ne legyen áfaemelés, de az államháztartás helyzetének elemzése után a kormány döntése az volt, hogy ezt meg kell lépni – jelentette ki hétfőn este Ilie Bolojan miniszterelnök.
Kétszeresére emelték nemrég a Tarom román légitársaság igazgatótanácsi tagjainak illetményét. A döntést azzal magyarázzák, hogy a cég a 2024-ben profitot termelt, ami „példátlan” az elmúlt tíz évben.
A Romániai Prosumerek és Energiaközösségek Szövetsége (APCE) azzal vádolta meg Diana Buzoianu új környezetvédelmi minisztert, hogy a roncsprogramok és a Zöld ház program 2025-ös programjainak teljes leállítását tűzte ki célul.
Bár a Bolojan-kormány által az óriásira dagadt költségvetési hiány visszaszorítására kidolgozott megszorítások még csak ezután jönnek, a lakosság máris visszafogta a kiadásait.
Több módosító javaslatot nyújtott be a Szociáldemokrata Párt (PSD) a deficitcsökkentő intézkedésekről szóló törvénytervezethez, amelyért hétfőn készül felelősséget vállalni a kormány a parlamentben.
szóljon hozzá!