Fotó: Kisréti Zsombor
A tejágazatot szabályozó új tejpiaci törvény alapján a mezőgazdasági minisztérium idéntől kiemelten fogja ellenőrizni a tej útját a termelőtől az élelmiszerüzletekig.
2023. január 04., 11:192023. január 04., 11:19
2023. január 04., 11:252023. január 04., 11:25
Tejpiaci megfigyelőt vezet be a bukaresti Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Minisztérium a tavaly megjelent 307-es számú tejipari törvény alkalmazási módszertanának kidolgozásával. Az új ellenőrző szerv az Európai Unió keretében működő Tejpiaci Megfigyelőközponttal tart szoros kapcsolatot.
A tejtermelő állatállományok, illetve a tej- és tejtermékek nyilvántartásával foglalkozó állami szerv a mezőgazdasági és a pénzügyminisztériumnak alárendelt intézményektől – az állategészségügyi és élelmiszerbiztonsági hatóság, a mezőgazdasági kifizetési ügynökség, a megyei mezőgazdasági igazgatóságok, az állattenyésztési szakhatóság és a vámhatóság – kapott adatok alapján követi figyelemmel a tejpiac alakulását.
Újrarendezik az elkövetkező időszakban a romániai boltok polcain a tejtermékeket, elkülönítve az eredeti tejet és tejtermékeket azoktól, amelyeket más zsírt és/vagy proteint tartalmaznak.
Amint arról korábban beszámoltunk, az új tejipari törvény rendet akar rakni a romániai piacot elárasztó különböző minőségű és összetételű tejipari termékek előállítása és forgalmazása terén. A következő időszakban megszaporodnak az állategészségügyi hatóság és a fogyasztóvédelem ellenőrzései a tejpiaci szereplőknél.
Továbbra is elenyészően kis összeget kapnak a felvásárlóktól a tejtermelők, holott jelentősen megemelkedett a tej ára a boltokban, emiatt hosszú távon sokan nem tudják bevállalni a veszteségeket. Szakértők tarthatatlannak tartják a kialakult helyzetet.
Jövő héten újabb egyeztetésekre kerül sor a Romániában feldolgozott hazai élelmiszertermékek árrésének korlátozásáról – jelentette be csütörtökön a mezőgazdasági miniszter.
A Kolozs megyeiek veszik fel a legnagyobb törlesztőrészletű és a legmagasabb összegű jelzáloghiteleket, de ők is fizetnek a legtöbbet az országban az ingatlanokért, míg a Konstanca megyeiek igénylik a legkisebb összegű jelzáloghiteleket.
Az Európai Bizottság csütörtökön kétmilliárd lej (400 millió euró) értékű román állami támogatási programot hagyott jóvá a 2023 szeptembere és 2024 augusztusa közötti súlyos aszály által érintett romániai gazdák kártalanítására.
A Romániából induló járatokra a legolcsóbban vasárnap, ezt követően pedig szombaton lehet repülőjegyet foglalni, a legolcsóbb lehetőségek pedig 30, sőt 45 nappal az indulás előtt elérhetőek – erre a következtetésre jutottak a Vola.ro szakemberei.
A kormány jóváhagyja a sör jövedéki adójának fokozatos emelésére vonatkozó ütemtervet – közölte szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Egy két felnőttből és két gyermekből álló család tisztességes megélhetéséhez szükséges minimális fogyasztói kosár havi értéke a 2023. szeptemberi 9978 lejről 4,7 százalékkal 10 450 lejre nőtt idén szeptemberre.
A kormány 2026. január elsejéig elhalasztja az ingatlanadók piackutatásokon alapuló kiszámítási módjának alkalmazását – jelentette be szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
A Nemzetközi Valutaalap (IMF) az áprilisi 2,8 százalékról 1,9 százalékra módosította a román gazdaság idei növekedésére vonatkozó előrejelzését a kedden közzétett, Világgazdasági kilátások (World Economic Outlook) elnevezésű jelentésében.
A minimálbér kiszámításának uniós irányelvekhez igazodó új mechanizmusáról fogadott el kedden törvénytervezetet a képviselőház. A jogszabályjavaslat a megfelelő európai uniós minimálbérekről szóló 2022/2041-es irányelvet ülteti át a román jogrendbe.
Az Eurostat kedden közzétett adatai szerint az EU tagállamainak átlagos GDP-arányos költségvetési hiánya a 2022-es 3,2 százalékról 3,5 százalékra nőtt 2023-ban.
szóljon hozzá!