Fotó: Kisréti Zsombor
Újrarendezik az elkövetkező időszakban a romániai boltok polcain a tejtermékeket, elkülönítve az eredeti tejet és tejtermékeket azoktól, amelyeket más zsírt és/vagy proteint tartalmaznak. A vevőket ugyanakkor tájékoztatni kell arról, hogy mit tartalmaz az adott termék, és mekkora mennyiségben.
2022. december 21., 09:452022. december 21., 09:45
2022. december 21., 10:242022. december 21., 10:24
Az előírás az új tejtörvényben szerepel, amelynek ugyan még nem készült el az alkalmazási módszertana, ám a nagyobb kiskereskedelmi üzletláncok és az Országos Állategészségügyi és Élelmiszerbiztonsági Hatóság (ANSVSA) képviselői megegyeztek abban, hogy elkezdik alkalmazni a jogszabályt, így tesztelve, hogyan nézzenek majd ki a végleges szabályok.
A szakhatóság közleménye szerint a tejtörvény előírásainak alkalmazása lehet fokozatos, első szakaszban valószínűleg csak a nagyobb városokban rendezik át a polcokat, aztán a későbbiekben kiterjesztik az egész országra.
– az étlapon jelezni kell, hogy a tejből készült termékek tartalmaznak-e más zsírt és/vagy proteint.
Ellenőrzések csak akkor várhatóak, amikor a hamarosan rajtoló tesztidőszak után kidolgozzák a jogszabály alkalmazási módszertanát. Amennyiben az ellenőrök szabálysértést tapasztalnak, értesítik a gyártót, más európai uniós országból származó termékek esetében az importőrt vagy a forgalmazót. Ha pedig a kereskedő módosítja a címkén található információkat, megbírságolják.
Mint ismeretes, Magyarországon már régóta érvényben van a szabályozás, amely szerint egy termékre csak akkor írható fel a tej vagy éppen a tejföl megnevezés, ha valóban tejből készült, hozzáadott adalékanyagok nélkül, ezért láthatunk a boltok polcain olyan termékeket, amelyeken azt írja, hogy tejital vagy felföl.
Továbbra is elenyészően kis összeget kapnak a felvásárlóktól a tejtermelők, holott jelentősen megemelkedett a tej ára a boltokban, emiatt hosszú távon sokan nem tudják bevállalni a veszteségeket. Szakértők tarthatatlannak tartják a kialakult helyzetet.
A romániai cégvezetők egyelőre megkísérlik felmérni, milyen hatással lesznek majd az ország gazdaságára az amerikai elnök által szerdán bejelentett új vámok.
A kormány elfogadta a különleges ipari létesítményekre kivetett úgynevezett oszlopadó szabályozását módosító sürgősségi rendeletet – jelentette be a Ciolacu-kabinet csütörtöki ülése után a pénzügyminiszter.
Románia schengeni övezeti csatlakozásával 2025-ben 25 százalékkal bővül a nemzetközi szállítási volumen, amit a romániai fogyasztók növekvő külföldi vásárlási kedve és az eladók külföldi piacokon való terjeszkedése táplál – vetíti előre egy elemzés.
Donald Trump elnök döntése, hogy 10 százalékos vámot vet ki az Egyesült Államokba importált legtöbb árura, valamint magasabb vámokat vet ki több tucat országra a riválisoktól a szövetségesekig, felerősítette a globális kereskedelmi háborút.
Nehezen teljesíthető adóemelés nélkül a 2025-ös évi állami költségvetésben rögzített 7 százalékos hiánycél – jelentette ki a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a BBTE Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Jelenleg két forgatókönyv van terítéken a sokat vitatott különleges nyugdíjak reformjára, ami mérföldkőként szerepel az országos helyreállítási tervben, vagyis 231 millió euró úszhat el, ha nem sikerül rendezni a kérdést.
Az Országos Katasztrófavédelmi Alap április elsején elindított a „Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” elnevezésű figyelemfelkeltő kampányt, amelynek célja felhívni a figyelmet a természeti katasztrófák pusztító hatásaira.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
szóljon hozzá!