Fotó: Kisréti Zsombor
Újrarendezik az elkövetkező időszakban a romániai boltok polcain a tejtermékeket, elkülönítve az eredeti tejet és tejtermékeket azoktól, amelyeket más zsírt és/vagy proteint tartalmaznak. A vevőket ugyanakkor tájékoztatni kell arról, hogy mit tartalmaz az adott termék, és mekkora mennyiségben.
2022. december 21., 09:452022. december 21., 09:45
2022. december 21., 10:242022. december 21., 10:24
Az előírás az új tejtörvényben szerepel, amelynek ugyan még nem készült el az alkalmazási módszertana, ám a nagyobb kiskereskedelmi üzletláncok és az Országos Állategészségügyi és Élelmiszerbiztonsági Hatóság (ANSVSA) képviselői megegyeztek abban, hogy elkezdik alkalmazni a jogszabályt, így tesztelve, hogyan nézzenek majd ki a végleges szabályok.
A szakhatóság közleménye szerint a tejtörvény előírásainak alkalmazása lehet fokozatos, első szakaszban valószínűleg csak a nagyobb városokban rendezik át a polcokat, aztán a későbbiekben kiterjesztik az egész országra.
– az étlapon jelezni kell, hogy a tejből készült termékek tartalmaznak-e más zsírt és/vagy proteint.
Ellenőrzések csak akkor várhatóak, amikor a hamarosan rajtoló tesztidőszak után kidolgozzák a jogszabály alkalmazási módszertanát. Amennyiben az ellenőrök szabálysértést tapasztalnak, értesítik a gyártót, más európai uniós országból származó termékek esetében az importőrt vagy a forgalmazót. Ha pedig a kereskedő módosítja a címkén található információkat, megbírságolják.
Mint ismeretes, Magyarországon már régóta érvényben van a szabályozás, amely szerint egy termékre csak akkor írható fel a tej vagy éppen a tejföl megnevezés, ha valóban tejből készült, hozzáadott adalékanyagok nélkül, ezért láthatunk a boltok polcain olyan termékeket, amelyeken azt írja, hogy tejital vagy felföl.
Továbbra is elenyészően kis összeget kapnak a felvásárlóktól a tejtermelők, holott jelentősen megemelkedett a tej ára a boltokban, emiatt hosszú távon sokan nem tudják bevállalni a veszteségeket. Szakértők tarthatatlannak tartják a kialakult helyzetet.
A korábbi 2,5 százalékról 1,4 százalékra csökkentette a román bruttó hazai termék (GDP) növekedésére vonatkozó prognózisát a hétfőn közzétett tavaszi gazdasági előrejelzésében az Európai Bizottság.
A befektetők kedvezően fogadták Nicuşor Dan független jelölt választási győzelmét.
Az idei év első négy hónapjában 2214 cég jelentett fizetésképtelenséget, 12,35 százalékkal kevesebb, mint 2024 azonos időszakában, amikor 2526 esetet regisztráltak – közölte hétfőn a cégbíróság (ONRC).
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
szóljon hozzá!