Fotó: Kisréti Zsombor
A tejágazatot szabályozó új tejpiaci törvény alapján a mezőgazdasági minisztérium idéntől kiemelten fogja ellenőrizni a tej útját a termelőtől az élelmiszerüzletekig.
2023. január 04., 11:192023. január 04., 11:19
2023. január 04., 11:252023. január 04., 11:25
Tejpiaci megfigyelőt vezet be a bukaresti Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Minisztérium a tavaly megjelent 307-es számú tejipari törvény alkalmazási módszertanának kidolgozásával. Az új ellenőrző szerv az Európai Unió keretében működő Tejpiaci Megfigyelőközponttal tart szoros kapcsolatot.
A tejtermelő állatállományok, illetve a tej- és tejtermékek nyilvántartásával foglalkozó állami szerv a mezőgazdasági és a pénzügyminisztériumnak alárendelt intézményektől – az állategészségügyi és élelmiszerbiztonsági hatóság, a mezőgazdasági kifizetési ügynökség, a megyei mezőgazdasági igazgatóságok, az állattenyésztési szakhatóság és a vámhatóság – kapott adatok alapján követi figyelemmel a tejpiac alakulását.
Újrarendezik az elkövetkező időszakban a romániai boltok polcain a tejtermékeket, elkülönítve az eredeti tejet és tejtermékeket azoktól, amelyeket más zsírt és/vagy proteint tartalmaznak.
Amint arról korábban beszámoltunk, az új tejipari törvény rendet akar rakni a romániai piacot elárasztó különböző minőségű és összetételű tejipari termékek előállítása és forgalmazása terén. A következő időszakban megszaporodnak az állategészségügyi hatóság és a fogyasztóvédelem ellenőrzései a tejpiaci szereplőknél.
Továbbra is elenyészően kis összeget kapnak a felvásárlóktól a tejtermelők, holott jelentősen megemelkedett a tej ára a boltokban, emiatt hosszú távon sokan nem tudják bevállalni a veszteségeket. Szakértők tarthatatlannak tartják a kialakult helyzetet.
Nagy nyomás nehezedik az új otthonban gondolkodókra, hiszen a deficitcsökkentés miatt augusztus elsejétől megszűnik a kedvezményes áfakulcs, és 21 százalékosra emelkedik az új építésű lakások értékesítésekor felszámolt általános forgalmi adó.
A román vízügyi igazgatóság (ANAR) átszervezése veszélyezteti a vízgazdálkodási infrastruktúrát és pusztító hatása lesz az alkalmazottakra és családjaikra – közölte egy nyílt levélben az intézmény szakszervezete (SMAR).
A hosszas csődeljárás után a bíróság döntött az első román fapados légitársaság, a Blue Air felszámolásáról – írta a Profit.ro a csődbiztos közleménye alapján.
Az Európai Bizottság a következő pénzügyi ciklusban gyökeresen átalakítaná a területalapú mezőgazdasági támogatások rendszerét, amelynek legnagyobb vesztesei a kelet-európai gazdák lennének. Ez ellen gyűjtenek aláírásokat a romániai gazdaszervezetek is.
Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A májusi 5,45 százalékról júniusban 5,7 százalékra nőtt az éves infláció Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A Moody's szerint a kormány első deficitcsökkentő csomagja fontos lépés a költségvetési egyensúly megteremtéshez, ám a felvállalt céloktól való bármilyen eltérés Románia leminősítéséhez vezethet.
Akár ötszörösére is megemelték egyes állami cégek vezetőinek a juttatásait az elmúlt hónapokban, miközben a kormány a takarékossági intézkedéseken dolgozott – közölte Radu Miruță gazdasági miniszter.
A bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévben az előző negyedévhez képest stagnált, 2024 első negyedévéhez képest pedig 0,3 százalékkal nőtt – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett előzetes adataiból.
Anyagilag egyre megerőltetőbb lesz gépkocsit fenntartani, vezetni, hiszen akár havi több száz lejes pluszköltséget generálhatnak az autótulajdonosoknak a kormány megszorító intézkedései, melyek egyéb drágulásokkal karöltve érkeznek.
szóljon hozzá!