Fotó: Kisréti Zsombor
A tejágazatot szabályozó új tejpiaci törvény alapján a mezőgazdasági minisztérium idéntől kiemelten fogja ellenőrizni a tej útját a termelőtől az élelmiszerüzletekig.
2023. január 04., 11:192023. január 04., 11:19
2023. január 04., 11:252023. január 04., 11:25
Tejpiaci megfigyelőt vezet be a bukaresti Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Minisztérium a tavaly megjelent 307-es számú tejipari törvény alkalmazási módszertanának kidolgozásával. Az új ellenőrző szerv az Európai Unió keretében működő Tejpiaci Megfigyelőközponttal tart szoros kapcsolatot.
A tejtermelő állatállományok, illetve a tej- és tejtermékek nyilvántartásával foglalkozó állami szerv a mezőgazdasági és a pénzügyminisztériumnak alárendelt intézményektől – az állategészségügyi és élelmiszerbiztonsági hatóság, a mezőgazdasági kifizetési ügynökség, a megyei mezőgazdasági igazgatóságok, az állattenyésztési szakhatóság és a vámhatóság – kapott adatok alapján követi figyelemmel a tejpiac alakulását.
Újrarendezik az elkövetkező időszakban a romániai boltok polcain a tejtermékeket, elkülönítve az eredeti tejet és tejtermékeket azoktól, amelyeket más zsírt és/vagy proteint tartalmaznak.
Amint arról korábban beszámoltunk, az új tejipari törvény rendet akar rakni a romániai piacot elárasztó különböző minőségű és összetételű tejipari termékek előállítása és forgalmazása terén. A következő időszakban megszaporodnak az állategészségügyi hatóság és a fogyasztóvédelem ellenőrzései a tejpiaci szereplőknél.
Továbbra is elenyészően kis összeget kapnak a felvásárlóktól a tejtermelők, holott jelentősen megemelkedett a tej ára a boltokban, emiatt hosszú távon sokan nem tudják bevállalni a veszteségeket. Szakértők tarthatatlannak tartják a kialakult helyzetet.
A korábbi 2,5 százalékról 1,4 százalékra csökkentette a román bruttó hazai termék (GDP) növekedésére vonatkozó prognózisát a hétfőn közzétett tavaszi gazdasági előrejelzésében az Európai Bizottság.
A befektetők kedvezően fogadták Nicuşor Dan független jelölt választási győzelmét.
Az idei év első négy hónapjában 2214 cég jelentett fizetésképtelenséget, 12,35 százalékkal kevesebb, mint 2024 azonos időszakában, amikor 2526 esetet regisztráltak – közölte hétfőn a cégbíróság (ONRC).
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
szóljon hozzá!