Fotó: Kisréti Zsombor
A tejágazatot szabályozó új tejpiaci törvény alapján a mezőgazdasági minisztérium idéntől kiemelten fogja ellenőrizni a tej útját a termelőtől az élelmiszerüzletekig.
2023. január 04., 11:192023. január 04., 11:19
2023. január 04., 11:252023. január 04., 11:25
Tejpiaci megfigyelőt vezet be a bukaresti Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Minisztérium a tavaly megjelent 307-es számú tejipari törvény alkalmazási módszertanának kidolgozásával. Az új ellenőrző szerv az Európai Unió keretében működő Tejpiaci Megfigyelőközponttal tart szoros kapcsolatot.
A tejtermelő állatállományok, illetve a tej- és tejtermékek nyilvántartásával foglalkozó állami szerv a mezőgazdasági és a pénzügyminisztériumnak alárendelt intézményektől – az állategészségügyi és élelmiszerbiztonsági hatóság, a mezőgazdasági kifizetési ügynökség, a megyei mezőgazdasági igazgatóságok, az állattenyésztési szakhatóság és a vámhatóság – kapott adatok alapján követi figyelemmel a tejpiac alakulását.
Újrarendezik az elkövetkező időszakban a romániai boltok polcain a tejtermékeket, elkülönítve az eredeti tejet és tejtermékeket azoktól, amelyeket más zsírt és/vagy proteint tartalmaznak.
Amint arról korábban beszámoltunk, az új tejipari törvény rendet akar rakni a romániai piacot elárasztó különböző minőségű és összetételű tejipari termékek előállítása és forgalmazása terén. A következő időszakban megszaporodnak az állategészségügyi hatóság és a fogyasztóvédelem ellenőrzései a tejpiaci szereplőknél.
Továbbra is elenyészően kis összeget kapnak a felvásárlóktól a tejtermelők, holott jelentősen megemelkedett a tej ára a boltokban, emiatt hosszú távon sokan nem tudják bevállalni a veszteségeket. Szakértők tarthatatlannak tartják a kialakult helyzetet.
A Román Posta május 2-án, pénteken kezdi el a májusi nyugdíjak és szociális juttatások kézbesítését – közölte kedden a vállalat.
A Nemzetközi Valutaalap (IMF) a tavaly októberi 3,3 százalékról 1,6 százalékra módosította a román gazdaság idei növekedésére vonatkozó előrejelzését a kedden közzétett, Világgazdasági kilátások (World Economic Outlook) elnevezésű jelentésében.
A 4finance Group eladja a Romániában is jelen lévő bolgár TBI Bankot az Advent International amerikai befektetési alapnak.
Romániában is lehet csillagászatinak tűnő összegeket keresni – derült ki, miután az OMV–Petrom kőolajipari vállalat éves jelentésben hozta nyilvánosságra a vezetőség fizetését.
Az euróövezetben és az Európai Unióban is csökkent a GDP-arányos államháztartási hiány 2024-ben az előző évhez képest, miközben nőtt az államadósság aránya – közölte az EU statisztikai hivatala, az Eurostat kedden.
Tavaly a munkaképes korú – 15 és 64 év közötti – lakosság foglalkoztatási rátája 63,8 százalékos volt, 0,8 százalékponttal magasabb, mint az előző évben – közölte kedden az Országos Statisztikai Intézet (INS).
59 éves korában elhunyt az Alexandrion Group alapítója, Nawaf Salameh – közölte az üzletember családja.
Az elmúlt évek súlyos aszályai és szélsőséges időjárása jelentősen visszavetette a romániai bortermelést, amely 2024-ben 20 százalékkal esett vissza. A tendencia globális: a szőlőültetvények rendkívül érzékenyek az éghajlatváltozásra.
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) újabb felhívást tett közzé a magyarországi állattartó gazdák felé a ragadós száj- és körömfájás terjedésének megakadályozására.
Idén januárban és februárban 1,26 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt termelt Románia, 1,9 százalékkal (23 800 toe) kevesebbet, mint 2024 első két hónapjában – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
szóljon hozzá!