Fotó: Kisréti Zsombor
A tejágazatot szabályozó új tejpiaci törvény alapján a mezőgazdasági minisztérium idéntől kiemelten fogja ellenőrizni a tej útját a termelőtől az élelmiszerüzletekig.
2023. január 04., 11:192023. január 04., 11:19
2023. január 04., 11:252023. január 04., 11:25
Tejpiaci megfigyelőt vezet be a bukaresti Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Minisztérium a tavaly megjelent 307-es számú tejipari törvény alkalmazási módszertanának kidolgozásával. Az új ellenőrző szerv az Európai Unió keretében működő Tejpiaci Megfigyelőközponttal tart szoros kapcsolatot.
A tejtermelő állatállományok, illetve a tej- és tejtermékek nyilvántartásával foglalkozó állami szerv a mezőgazdasági és a pénzügyminisztériumnak alárendelt intézményektől – az állategészségügyi és élelmiszerbiztonsági hatóság, a mezőgazdasági kifizetési ügynökség, a megyei mezőgazdasági igazgatóságok, az állattenyésztési szakhatóság és a vámhatóság – kapott adatok alapján követi figyelemmel a tejpiac alakulását.
Újrarendezik az elkövetkező időszakban a romániai boltok polcain a tejtermékeket, elkülönítve az eredeti tejet és tejtermékeket azoktól, amelyeket más zsírt és/vagy proteint tartalmaznak.
Amint arról korábban beszámoltunk, az új tejipari törvény rendet akar rakni a romániai piacot elárasztó különböző minőségű és összetételű tejipari termékek előállítása és forgalmazása terén. A következő időszakban megszaporodnak az állategészségügyi hatóság és a fogyasztóvédelem ellenőrzései a tejpiaci szereplőknél.
Továbbra is elenyészően kis összeget kapnak a felvásárlóktól a tejtermelők, holott jelentősen megemelkedett a tej ára a boltokban, emiatt hosszú távon sokan nem tudják bevállalni a veszteségeket. Szakértők tarthatatlannak tartják a kialakult helyzetet.
Jelenleg két forgatókönyv van terítéken a sokat vitatott különleges nyugdíjak reformjára, ami mérföldkőként szerepel az országos helyreállítási tervben, vagyis 231 millió euró úszhat el, ha nem sikerül rendezni a kérdést.
Az Országos Katasztrófavédelmi Alap április elsején elindított a „Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” elnevezésű figyelemfelkeltő kampányt, amelynek célja felhívni a figyelmet a természeti katasztrófák pusztító hatásaira.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
A finn Nokian Tyres megkezdi a gumiabroncsok szállítását abból a gyárból, amelyet hivatalosan 2024 szeptemberében nyitottak meg Nagyváradon, 650 millió eurós beruházás nyomán.
Egy év alatt több mint 22 százalékkal nőtt az átlagnyugdíj Romániában. Érdekesség, hogy a 2024-ben országos szinten a legnagyobb összeget felmutató dél-erdélyi megyében az átlagnyugdíj értéke nincs messze az átlagfizetéstől.
Meghaladta a 200 ezret a romániai napelemes áramtermelő-fogyasztók, azaz a prosumerek száma, akik egy évvel korábban még csak 114 ezren voltak. A prosumerré válás „motorja” az állami támogatást nyújtó Zöld ház program.
A romániai lakosság az elmúlt három évben kezdett ráérezni az aranybefektetések ízére – állapította meg Victor Dima, a nemesfémek és devizák értékesítésével foglalkozó Tavex Románia igazgatója.
A romániai sörértékesítés kilencven százaléka a hipermarketekben, szupermarketekben és kisboltokban zajlik, míg a vendéglátóhelyek – éttermek, bárok és kávézók – csupán tíz százalékos részesedéssel bírnak.
szóljon hozzá!