Nem tudni, mikor hajthatunk rá. Tovább késik az észak-erdélyi autópálya Bihar és Bisztraterebes közötti szakasza / Képünk illusztráció
Fotó: Rab Zoltán
Békés szerződésbontásról tárgyalnak a héten a román közútkezelő társasággal (CNAIR) az észak-erdélyi autópálya Bihar és Bisztraterebes közötti 28,55 kilométeres szakaszának megépítésével megbízott konzorcium képviselői – jelentette be Beniamin Rus, a nagyváradi Selina cégcsoport tulajdonosa.
2022. február 22., 08:452022. február 22., 08:45
„Zajlanak a tárgyalások, azt a javaslatot kaptuk, hogy bontsunk békésen szerződést. A héten egyeztetünk a békés lezárásról. Ők nem voltak hajlandóak számításba venni a plusz munkát, és úgy gondolják, nincs törvényes alap ezek kifizetésére. Nincs beruházás, aminél nem kerül extra munkálat. Főként az útépítések esetében. Mi visszavonulunk, marad csak a tervező, akivel a továbbiakban is együtt fognak működni” – nyilatkozta az üzletember az Agerpres hírügynökségnek.
de a folyamat nem lesz hosszadalmas, mivel ezúttal már nem lesz szükség tervezésre. „De kérhetnek még a szakértői véleményezést, hiszen 2017 augusztusa óta eltelt egy kis idő” – jegyzete meg Rus.
Amint arról korábban beszámoltunk, a Trameco által vezetett konzorciummal 2020 júniusában kötött szerződést a CNAIR a Bihar és Bisztraterebes közötti sztrádaszakasz megépítéséről, a szerződés értéke 326,5 millió lej volt. A dokumentum értelmében a konzorciumnak hat hónap állt a rendelkezésére a tervezésre, és további tizennyolc hónap alatt kellett volna megépíteniük a csaknem 29 kilométeres aszfaltcsíkot. A műszaki tanulmány elkészítése során viszont a cégcsoport arra a következtetésre jutott a korábban becsültnél lényegesen több pénzre van szükség a terepviszonyok miatt.
A Bihar–Bisztraterebes szakasz az A3-as jelzésű észak-erdélyi autópálya Berettyószéplak és a magyar határ közötti szakaszának a része, amelyből mostanáig a közvetlenül a határ közelében található 5,6 kilométer készült el, és szintén a Selina csoport építette. Ők kerültek ki nyertesként a Maroskece és Aranyosgyéres közötti szakasz megépítésére kiírt versenytárgyalásból is – ott jelenleg a Strabag által benyújtott óvás miatt késik a szerződéskötés. Beniamin Rus cégei állnak az első helyen a Berettyószéplak és Bisztraterebes közötti szakasz megépítésére kiírt liciten is.
Az osztrák Strabag megóvta a CNAIR január végén közzétett döntését, amelyben a társaság egy román-spanyol konzorciumot bízott meg az észak-erdélyi autópálya Maroskece - Aranyosgyéres szakaszának a befejezésével.
Mint ismeretes, a Brassó és Bors között tervezett 415 kilométer hosszú A3-as észak-erdélyi autópálya megépítésére 2003-ban írt alá megállapodást a román kormány az amerikai Bechtel társasággal, de miután a Bechtel hat év alatt csak 52 kilométer pályát épített, majd leállt a munkálatokkal, a felek 2013-ban közös megegyezéssel felbontották a szerződést. Ezt követően az autópályát kisebb szakaszokra osztották, és ezekre írtak ki versenytárgyalásokat. Jelenleg a pályából három szakasz használható, a három együtt mintegy 107 kilométer. A magyar–román államhatár mellett épült meg az az 5,6 kilométeres szakasz, amely rávezeti a romániai forgalmat a magyarországi M4-es autópályára. Emellett a Kolozsvártól nyugatra fekvő Magyarnádas és Marosvásárhely között épült 102 kilométer autópálya. Az autósok a két megépült szakasz között az Aranyosgyéres–Maroskece-távot a párhuzamosan haladó E60-as országúton tehetik meg.
Sorin Grindeanu közlekedésügyi miniszter bízik benne, hogy 2022-ben sikerül átadni a forgalomnak a jelenleg építés alatt álló mintegy 80 kilométernyi autópálya egy részét.
Az ország újraiparosítása, valamint a kis- és középvállalkozások támogatása a két fő pillére a román gazdaság egészséges fejlődésének – jelentette ki Marcel Ciolacu miniszterelnök szombaton Aradon, miután helyi üzletemberekkel találkozott.
Az európai gazdasági válság Romániában is érezteti a hatását, de nem fog recesszióba lépni az ország – jelentette ki szombaton Marcel Ciolacu miniszterelnök. Elemzők nemrég arra figyelmeztettek, hogy jövőre nem zárható ki a recesszió.
Magasabb fizetéseket ígért a négy évvel ezelőtti választási kampányban a két leghosszabb ideig kormányzó politikai alakulat, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és a Szociáldemokrata Párt (PSD) is. Vajon a politikusok betartották a szavukat?
Az idei év első kilenc hónapjában 5119 cég és egyéni vállalkozó (PFA) jelentett fizetésképtelenséget, 11,82 százalékkal több, mint 2023 azonos időszakában, amikor 4578 esetet regisztráltak.
Kolozs megyében 40–45 százalékkal magasabbak a fizetések az északnyugati régió többi megyéjéhez képest – derül ki a Beszterce-Naszód megyei regionális statisztikai igazgatóság pénteken közzétett elemzéséből.
Hosszas huzavonát követően végre épülhet Románia eddigi legdrágább autópálya-szakasza. Két török cégnek ítélték oda az észak-erdélyi autópálya utolsó két szakaszának megépítését.
Szubjektív alapon történt a nyári aszály okozta károk felmérése, így egyes gazdák joggal érezhetik úgy, hogy nem egyformán részesülnek a kártérítésből – jelentette ki Nagy Zsolt falugazdász, az Arad Megyei Magyar Gazdák Egyesületének alelnöke.
Az Európai Unióban (EU) az adó- és járulékbevételek átlagban a bruttó hazai termék (GDP) 40 százalékát tették ki tavaly, míg egy évvel korábban a GDP 40,7 százalékára rúgtak.
A szezonálisan kiigazított adatok szerint 2024 szeptemberében az augusztusi szinten, 5,5 százalékon maradt a munkanélküliségi ráta Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A mezőgazdasági minisztérium úgy döntött, hogy elhalasztja azt a vitatott rendelettervezetet, amely több tízezer Romániában feldolgozott élelmiszertermék esetében legfeljebb 20 százalékban korlátozta volna a kereskedelmi haszonkulcsot.
1 hozzászólás