Beszóltak. A szakszervezetek méltányosabb béreket követelnek a mindenkori kormánytól
Fotó: MTI/Baranyi Ildikó
Úgy tűnik, mégsem bízza Ludovic Orban kijelölt miniszterelnök kormányára Viorica Dăncilă ügyvivő kormányfő a minimálbér emelését, hétfő este bejelentette, a szociáldemokrata (PSD) kabinet hétfőn elfogadja a minimálbér emeléséről szóló, jelenleg közvitán levő kormányhatározat-tervezetet
2019. október 29., 19:332019. október 29., 19:33
2019. október 30., 06:472019. október 30., 06:47
Dăncilă a România Tv műsorában ugyanakkor jelezte, a témában egyeztetett aznap a szakszervezetek képviselőivel is. Kedden viszont arra derült fény, hogy a szakszervezetek, legalábbis azok, amelyek az Országos Szakszervezeti Tömbhöz (BNS) csatlakoztak, nem értenek egyet a kormány javaslatával, és kérik, hogy 2020. január elsejétől bruttó 2495 lejre emeljék a minimálbért a vonatkozó kormányhatározat-tervezetben szereplő 2262 lej helyett.
A BNS keddi közleményében rámutat,
Emlékeztetik a hatóságokat egyúttal arra is, hogy Románia ratifikálta az Európai Szociális Kartát, ami szabályozza a méltányos bérezéshez való jogot. Gyakorlatilag ez a mechanizmus arra kényszeríti Romániát, hogy a munka piacán a minimálbér szintje érje el az országos átlagbér legalább 50 százalékát.
Az Országos Előrejelzési Bizottság (CNP) úgy számol, hogy 2020-ban a bruttó átlagbér 5545 lej lesz. Jelen pillanatban az országos bruttó átlagbér és a bruttó minimálbér közötti arány 40,3 százalék. A BNS ezért gyors lépéseket sürget annak érdekében, hogy 2020-ban ez az arány érje el a 45 százalékot, 2021-ben pedig az 50 százalékot. A szakszervezet közleménye megjegyzi ugyanakkor, hogy ez a trend már megnyilvánul Közép-Kelet-Európa más országaiban.
– áll a szakszervezeti tömb közleményében.
Mint ismeretes, a munkaügyi minisztérium a minimálbér emeléséről szóló határozattervezetet tett közzé szerdán. A dokumentum értelmében 2020. január elsejétől 2262 lejre nő a havi bruttó minimálbér, a felsőfokú végzettséggel és legalább egyéves munkaviszonnyal rendelkező munkavállalók esetében pedig 2620 lejre emelkedik a kormány által garantált legkisebb fizetés.
Az új kormányra marad a minimálbér emelése, miután a Dăncilă-kabinet határozott ígéretei ellenére sem fogadta el az egy hete közvitára bocsátott határozattervezetet.
A fejlesztési és közigazgatási minisztérium ma közvitára bocsátott egy jogszabálytervezetet, amely szerint szigorú, teljesítményalapú feltételekhez kötik az európai uniós forrásokból finanszírozott beruházásokon dolgozó közalkalmazottak bérpótlékát.
Lesújtó képet vázolt fel Alexandru Nazare pénzügyminiszter a román gazdaság helyzetéről.
Ismét egy aszályos nyárra kell számítani, ami nagyon megnehezíti a gazdák dolgát. Miközben a Kárpátokon túli területeken – ha lassan is, de – bővülnek az öntözhető mezőgazdasági területek, Erdély egyelőre kimaradt a román állami irrigációs beruházásokból.
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.
Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A villanyáram hatósági árszabályozásának július elsejei kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak – derül ki egy sürgősségirendelet-tervezetből.
A 2025-ös turisztikai év eddig rosszul alakult a vendéglátósok számára, az ágazatot az életszínvonal csökkenése és az áfa 19 százalékra emelése egyaránt fenyegeti – jelentette ki a Turisztikai Ügynökségek Országos Szövetségének (ANAT) alelnöke.
Dragoș Pâslaru miniszter szerint 7,8 milliárd euróra rúg azon projektek összege, amelyek az országos helyreállítási terv (PNRR) részeként kaptak uniós finanszírozást, ám jelenleg erősen kérdéses, hogy határidőre meg lehet-e őket valósítani.
szóljon hozzá!