Beszóltak. A szakszervezetek méltányosabb béreket követelnek a mindenkori kormánytól
Fotó: MTI/Baranyi Ildikó
Úgy tűnik, mégsem bízza Ludovic Orban kijelölt miniszterelnök kormányára Viorica Dăncilă ügyvivő kormányfő a minimálbér emelését, hétfő este bejelentette, a szociáldemokrata (PSD) kabinet hétfőn elfogadja a minimálbér emeléséről szóló, jelenleg közvitán levő kormányhatározat-tervezetet
2019. október 29., 19:332019. október 29., 19:33
2019. október 30., 06:472019. október 30., 06:47
Dăncilă a România Tv műsorában ugyanakkor jelezte, a témában egyeztetett aznap a szakszervezetek képviselőivel is. Kedden viszont arra derült fény, hogy a szakszervezetek, legalábbis azok, amelyek az Országos Szakszervezeti Tömbhöz (BNS) csatlakoztak, nem értenek egyet a kormány javaslatával, és kérik, hogy 2020. január elsejétől bruttó 2495 lejre emeljék a minimálbért a vonatkozó kormányhatározat-tervezetben szereplő 2262 lej helyett.
A BNS keddi közleményében rámutat,
Emlékeztetik a hatóságokat egyúttal arra is, hogy Románia ratifikálta az Európai Szociális Kartát, ami szabályozza a méltányos bérezéshez való jogot. Gyakorlatilag ez a mechanizmus arra kényszeríti Romániát, hogy a munka piacán a minimálbér szintje érje el az országos átlagbér legalább 50 százalékát.
Az Országos Előrejelzési Bizottság (CNP) úgy számol, hogy 2020-ban a bruttó átlagbér 5545 lej lesz. Jelen pillanatban az országos bruttó átlagbér és a bruttó minimálbér közötti arány 40,3 százalék. A BNS ezért gyors lépéseket sürget annak érdekében, hogy 2020-ban ez az arány érje el a 45 százalékot, 2021-ben pedig az 50 százalékot. A szakszervezet közleménye megjegyzi ugyanakkor, hogy ez a trend már megnyilvánul Közép-Kelet-Európa más országaiban.
– áll a szakszervezeti tömb közleményében.
Mint ismeretes, a munkaügyi minisztérium a minimálbér emeléséről szóló határozattervezetet tett közzé szerdán. A dokumentum értelmében 2020. január elsejétől 2262 lejre nő a havi bruttó minimálbér, a felsőfokú végzettséggel és legalább egyéves munkaviszonnyal rendelkező munkavállalók esetében pedig 2620 lejre emelkedik a kormány által garantált legkisebb fizetés.
Az új kormányra marad a minimálbér emelése, miután a Dăncilă-kabinet határozott ígéretei ellenére sem fogadta el az egy hete közvitára bocsátott határozattervezetet.
Hiába várják sokan hosszú évek óta, a közeljövőben nem fognak látványosan csökkenni a hatalmasra duzzadt kolozsvári ingatlanárak – vallják a Krónika által megkérdezett szakemberek, akik szerint több tényező együttállása alakította az árakat.
Az elmúlt héten szinte naponta emelkedtek a román 10 éves lejáratú román állampapírok hozamai.
Akárcsak tavaly ősszel, az idei hideg évszak kezdetén is azzal dicsekszenek a bukaresti hatóságok, hogy meghaladja a 100 százalékot Románia gáztározóinak a telítettsége. De hogyan lehetséges mindez? Szakember szolgált magyarázattal.
Tavaly az Európai Unió (EU) mezőgazdasági termelésének összértéke 537,1 milliárd eurót tett ki, ami 1,5 százalékkal kevesebb az egy évvel korábbinál; Románia azok közé a tagállamok közé tartozott, amelyekben nőtt a mezőgazdasági termelés értéke.
Kihirdette szerdán Klaus Iohannis államfő a minimálbér kiszámításának európai uniós irányelvekhez igazított új mechanizmusáról szóló törvényt.
Az idei év elejétől szeptember végéig 3,69 százalékkal 5,362 milliárd euróra nőtt Romániában a külföldi közvetlen tőkeberuházások értéke 2023 azonos időszakához képest – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
A romániai webáruházak az idei fekete pénteken a tavalyinál 5 százalékkal több rendelést regisztráltak, és az árleszállítások időszakában elkönyvelt bevételük 18 százalékkal haladta meg a múlt évit – derül ki a MerchantPro szerdán közzétett elemzéséből.
Hiába hirdettek győztest az észak-erdélyi autópálya legnehezebb, Szilágy megyei szakaszának megépítésére kiírt pályázaton, az építés tovább csúszhat, miután az egyik jelentkező megóvta az eredményt.
A PayU GPO Románia adatai szerint partnerkereskedőik több mint 1,15 millió tranzakciót bonyolítottak le a november 8-ai fekete pénteken, összesen 660 millió lej értékben; a legnagyobb értékű rendelés meghaladta a 75 000 lejt.
Brüsszeli elképzelések szerint az Európai Unió tagországaiban leállítanák az élőállat-exportot, ami az Európa második legnagyobb juhállományával rendelkező Románia esetében gazdasági gondokat okozna. Hatósági állatorvost kérdeztünk a kilátásokról.
szóljon hozzá!