Számolgatnak. A társadalmi partnerekkel is egyeztetnek még a minimálbér emelése előtt
Fotó: Pixabay.com
Az új kormányra marad a minimálbér emelése, miután a Dăncilă-kabinet határozott ígéretei ellenére sem fogadta el az egy hete közvitára bocsátott határozattervezetet. Ludovic Orban azt mondja, miután egyeztetnek a szakszervezetek és a munkáltatói szervezetek képviselőivel, sürgősen elfogadják a kormányhatározatot a minimálbér 2020-as szintjéről.
2019. október 29., 07:322019. október 29., 07:32
2019. október 29., 07:542019. október 29., 07:54
Ígéretei ellenére letett a minimálbér kormányhatározattal történő emeléséről a román kormány. Viorica Dăncilă, a parlament által bizalmatlansági indítvánnyal megbuktatott kabinet miniszterelnöke a hétfői kormányülés első felében leszögezte, csupán halasztásról van szó, nem mondtak le az intézkedésről, azonban még egyeztetniük kell a társadalmi partnerekkel.
„Meggyőződésem, hogy az embereket korrekt módon meg kell fizetni a munkájukért. A PSD-kormányzás következetesen emelte a minimálbért. Megtettük a szükséges intézkedéseket, hogy jövőre 2262 lejre, a felsőfokú végzettséggel rendelkező munkavállalók esetében pedig 2620 lejre nőjön a minimálbér. Ma (hétfőn – szerk. megj.) délután találkozom a munkáltatók és a szakszervezetek képviselőivel” – részletezte Dăncilă. Emlékeztetett egyúttal, hogy a vonatkozó kormányhatározat-tervezet készen áll, de utalt arra is, hogy ennek elfogadása már a következő kormányra marad. A munkaügyi minisztérium múlt szerdán tette közzé a minimálbér emeléséről szóló határozattervezetet.
Közben valóságos politikai adok-kapok alakult ki a témában, Ludovic Orban kijelölt kormányfő, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke ugyanis leszögezte, az ügyvivő kormánynak nem áll jogában ebben a témában kormányhatározatot elfogadnia. A hétvégén azt is közölte, hogy amennyiben a leköszönő Dăncilă-kabinet határozatot fogad el az országos minimálbér emeléséről, kabinetje módosítani fogja azt a kormányhatározatot.
Úgy tűnik viszont, hogy magát a minimálbér-emelést nem ellenzi. A parlament két házához elküldött, a PNL-kormányzás prioritásait tartalmazó levélben szerepel a minimálbér 2020-as szintjének meghatározása a 2019-es évi költségvetés-kiigazítás és a 2020-as évi állami büdzsé kidolgozása mellett. A dokumentum szerint ugyanakkor a liberálisok a minimálbér megállapítását megelőzően egyeztetni akarnak majd a munkáltatók és a szakszervezetek képviselőivel, ezt követően pedig sürgősen elfogadják a vonatkozó kormányhatározatot.
A romániai cégvezetők egyelőre megkísérlik felmérni, milyen hatással lesznek majd az ország gazdaságára az amerikai elnök által szerdán bejelentett új vámok.
A kormány elfogadta a különleges ipari létesítményekre kivetett úgynevezett oszlopadó szabályozását módosító sürgősségi rendeletet – jelentette be a Ciolacu-kabinet csütörtöki ülése után a pénzügyminiszter.
Románia schengeni övezeti csatlakozásával 2025-ben 25 százalékkal bővül a nemzetközi szállítási volumen, amit a romániai fogyasztók növekvő külföldi vásárlási kedve és az eladók külföldi piacokon való terjeszkedése táplál – vetíti előre egy elemzés.
Donald Trump elnök döntése, hogy 10 százalékos vámot vet ki az Egyesült Államokba importált legtöbb árura, valamint magasabb vámokat vet ki több tucat országra a riválisoktól a szövetségesekig, felerősítette a globális kereskedelmi háborút.
Nehezen teljesíthető adóemelés nélkül a 2025-ös évi állami költségvetésben rögzített 7 százalékos hiánycél – jelentette ki a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a BBTE Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Jelenleg két forgatókönyv van terítéken a sokat vitatott különleges nyugdíjak reformjára, ami mérföldkőként szerepel az országos helyreállítási tervben, vagyis 231 millió euró úszhat el, ha nem sikerül rendezni a kérdést.
Az Országos Katasztrófavédelmi Alap április elsején elindított a „Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” elnevezésű figyelemfelkeltő kampányt, amelynek célja felhívni a figyelmet a természeti katasztrófák pusztító hatásaira.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
szóljon hozzá!