A Giurgiulești trimodális (vízi, közúti és vasúti) átrakodási és tárolási szolgáltatásokat kínál
Fotó: Danube Logistic
Románia tengerjáró hajók fogadására is alkalmas dunai kikötőt akar vásárolni a moldovai Giurgiuleștiben, az erről szóló memorandumot szerdai ülésén fogadta el a bukaresti kormány.
2024. augusztus 28., 18:192024. augusztus 28., 18:19
A Marcel Ciolacu vezette kabinet tárcaközi bizottságot hatalmazott fel arra, hogy tárgyaljon az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bankkal (EBRD) a Danube Logistic Kft. részvényeinek megvásárlásáról. Ez a Moldovai Köztársaságban bejegyzett cég működteti a Prut határfolyó torkolatánál, a moldovai–román–ukrán hármas határ közvetlen közelében található Giurgiulești nemzetközi szabad kikötőt – közölte az MTI.
A kikötő tengeri hajókat is fogadni tud 7 méteres merülésig és 10 ezer tonna kapacitásig, valamint összeköttetéssel rendelkezik a széles (az egykori Szovjetunió területén használatos) és szokványos nyomtávú vasúti hálózattal is.
A román kormány a kamionforgalom csökkentését reméli a kikötő megszerzésétől, arra alapozva, hogy rendszeres konténerblokkos vonatkapcsolat létezik Giurgiulești és a DP World által üzemeltetett konstancai konténerterminál között. Ez alternatíva lehet a közúti szállításra, lehetővé tenné a hosszú várakozási idők elkerülését a határokon. „A kikötő megszerzésével Románia versenyelőnyhöz akarja juttatni a konstancai kikötőt, hogy a szolgáltatások és áruforgalom bővítésével Konstancát Közép- és Délkelet-Európa piacvezető kikötőjévé tegye” – mutatott rá a bukaresti kormány.
A bukaresti bejelentésre reagálva Daniel Vodă, a moldovai kormány szóvivője szerdán közölte: Giurgiuleștiben két kikötői entitás létezik, Románia az EBRD cége által működtetett nemzetközi szabad kikötőt akarja megvásárolni, amely iránt török, holland és dán befektetők is érdeklődnek. A moldovai állami kikötő áruba bocsátása nem merült fel – szögezte le a chișinăui kormány szóvivője.
A Trump-kormányzat vámjai példátlan helyzetet teremtettek, Romániának pedig „biztonsági hálót” kell létrehoznia az autóipar és az új vámok által érintett többi ágazat védelmére.
A Moldovai Köztársaságban terjeszkedik a legnagyobb romániai pénzintézet, a Transilvania Bank (Banca Transilvania) – írja az economica.net a pénzintézet közleménye alapján.
Az idei év első két hónapjában 38 százalékkal 1,03 milliárd euróra csökkent Romániában a külföldi közvetlen tőkeberuházások értéke a 2023 azonos időszakában jegyzett 1,66 milliárd euróhoz képest – közölte pénteken a Román Nemzeti Bank (BNR).
Kína válaszul az amerikai vámemelésre 125 százalékra emelte az amerikai árucikkekre kivetet vámot – jelentette be pénteken a kínai államtanács vámügyi bizottsága.
A higiéniai és kozmetikai szolgáltatások, a margarin, valamint a csatornázási és a köztisztasági szolgáltatások drágultak a legnagyobb mértékben márciusban a tavalyi harmadik hónaphoz képest.
Januárhoz képest februárban 23 lejjel, azaz 0,4 százalékkal 5351 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A februári 5,02 százalékról márciusban 4,86 százalékra csökkent az éves infláció Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
2025 januárjában tíz uniós tagországban 1000 euró alatt volt az országos minimálbér – derül ki az Eurostat csütörtökön közzétett adataiból.
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke csütörtökön kiadott közleményében üdvözölte Donald Trump amerikai elnök bejelentését a kölcsönös vámok felfüggesztéséről, és azt mondta: ez fontos lépés a globális gazdaság stabilizálása felé.
Romániában 250 ezer üresen álló lakást tartanak nyilván a statisztikák. A lakástulajdonosok vagy nem tartózkodnak az országban, vagy hétvégi házakról, nyaralókról van szó, amelyek az év legnagyobb részében lakatlanok.
szóljon hozzá!