Fotó: Mészáros János/MTI
Ezer romániai munkavállaló vállalhat idősgondozást hamarosan Ausztriában a bécsi, a bukaresti és a budapesti hatóságok által kötött, a koronavírus-járvány idején foganatosított korlátozások enyhítéséről szóló megállapodás értelmében.
2020. április 24., 08:332020. április 24., 08:33
A háromoldalú egyezményről Karoline Edtstadler osztrák európai ügyekért felelős miniszter számolt be csütörtökön, örömének adva hangot, hogy részben sikerül orvosolni az alpesi országra a jelenlegi járványügyi helyzetben nehezedő munkaerőhiányt. A megállapodás alapján május 2-ától ezer romániai dolgozó utazhat vonattal Magyarországon keresztül Ausztriába, hogy ott idős személyeket ápoljon, gondozzon. A munkaerőexportról beszámoló Ziarulromanesc.at, az Ausztriában élő románok portálja szerint a közép-európai országban 33 ezer embernek van szüksége állandó gondozásra, ám a pandémia miatt foganatosított utazási korlátozások nyomán jelentős deficit állt elő a vendégmunkások terén.
A Magyarország területén létesülő vasúti folyosó igénybevételével a vendégmunkások a fertőzés elkerülése és a megfelelő távolságtartás érdekében négyen utaznak majd egy hatfős fülkében, és számukra a maszkviselet is kötelező lesz. A vendégmunkásokra 14 napos karantén és vírusteszt vár megérkezésük után. Március végén egyébként több mint kétszáz romániai és bulgáriai gondozó utazott Ausztria déli részére, ők charterjárattal.
„Nagyon örülök, hogy a határok lezárása közepette sikerült közösen megoldást találnunk a romániai munkavállalók eljuttatása érdekében” – nyilatkozta az osztrák EU-ügyi miniszter. Az ausztriai idősgondozói ellátásban mintegy 65 ezer, elsősorban szlovákiai és romániai nő dolgozik, a határok lezárása azonban megakadályozta, hogy a vendégmunkások rotációban váltsák egymást.
Bár volumenében kisebb, a mostani megállapodás hasonlít a bukaresti és a berlini kormány hetekkel ezelőtti egyezményére, amelynek keretében ebben az időszakban mintegy százezer romániai idénymunkás vállalt mezőgazdasági munkát Németországban. Ott elsődlegesen a roppant népszerű spárgát kell leszüretelniük, majd következik az eper. Kiutazásuk visszhangos botrányt váltott ki, miután a spárgaszedők első, két héttel ezelőtti transzportjakor több százan zsúfolódtak össze a kolozsvári repülőtér terminálja előtt, nemrég pedig életét vesztette a dél-németországi Bad Krozingen közeli farmon dolgozó 57 éves román férfi, akinek szervezetében utólag kimutatták a koronavírust.
Enyhül a járvány, lazítanak a korlátozásokon az osztrákok
Ausztriában néhány napja száz alá csökkent a fertőzöttek számának napi növekedése. Az alpesi országban összesen 14 938-an fertőződtek meg a koronavírussal, közülük 11 694-en már meggyógyultak. A jelenleg is kezelés alatt álló betegek száma jelentősen csökkent: 2786 beteget tartanak nyilván, közülük 677-en szorulnak kórházi kezelésre, és 169-en vannak az intenzív osztályon. A fertőzés szövődményeibe 510-en haltak bele. A járvány enyhülése nyomán a bécsi kormány máris készül a korlátozások lazítására. Sebastian Kurz kancellár a napokban bejelentette, hogy folytatódik az üzletek és az iskolák lépésről lépésre történő újranyitása, kedden kinyitottak a kisebb üzletek, május elsején pedig valamennyi üzlet újranyithat, és a szolgáltatások, így többek között a fodrászatok is fogadhatják a vendégeket.
Az év első két hónapjában 1,6 millió vendéget fogadtak a romániai kereskedelmi szálláshelyeken (beleértve a kiadó apartmanokat és szobákat is), 3 százalékkal többet a 2024 januárjában és februárjában jegyzettnél – küzölte az Országos Statisztikai Intézet.
Idén márciusban 4 664 642 nyugdíjast tartottak nyilván Romániában, számuk megegyezett az egy hónappal korábbival; az átlagnyugdíj 2758 lej volt – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) pénteken közzétett adataiból.
A romániai cégvezetők egyelőre megkísérlik felmérni, milyen hatással lesznek majd az ország gazdaságára az amerikai elnök által szerdán bejelentett új vámok.
A kormány elfogadta a különleges ipari létesítményekre kivetett úgynevezett oszlopadó szabályozását módosító sürgősségi rendeletet – jelentette be a Ciolacu-kabinet csütörtöki ülése után a pénzügyminiszter.
Románia schengeni övezeti csatlakozásával 2025-ben 25 százalékkal bővül a nemzetközi szállítási volumen, amit a romániai fogyasztók növekvő külföldi vásárlási kedve és az eladók külföldi piacokon való terjeszkedése táplál – vetíti előre egy elemzés.
Donald Trump elnök döntése, hogy 10 százalékos vámot vet ki az Egyesült Államokba importált legtöbb árura, valamint magasabb vámokat vet ki több tucat országra a riválisoktól a szövetségesekig, felerősítette a globális kereskedelmi háborút.
Nehezen teljesíthető adóemelés nélkül a 2025-ös évi állami költségvetésben rögzített 7 százalékos hiánycél – jelentette ki a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a BBTE Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Jelenleg két forgatókönyv van terítéken a sokat vitatott különleges nyugdíjak reformjára, ami mérföldkőként szerepel az országos helyreállítási tervben, vagyis 231 millió euró úszhat el, ha nem sikerül rendezni a kérdést.
Az Országos Katasztrófavédelmi Alap április elsején elindított a „Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” elnevezésű figyelemfelkeltő kampányt, amelynek célja felhívni a figyelmet a természeti katasztrófák pusztító hatásaira.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
szóljon hozzá!