Fotó: Mészáros János/MTI
Ezer romániai munkavállaló vállalhat idősgondozást hamarosan Ausztriában a bécsi, a bukaresti és a budapesti hatóságok által kötött, a koronavírus-járvány idején foganatosított korlátozások enyhítéséről szóló megállapodás értelmében.
2020. április 24., 08:332020. április 24., 08:33
A háromoldalú egyezményről Karoline Edtstadler osztrák európai ügyekért felelős miniszter számolt be csütörtökön, örömének adva hangot, hogy részben sikerül orvosolni az alpesi országra a jelenlegi járványügyi helyzetben nehezedő munkaerőhiányt. A megállapodás alapján május 2-ától ezer romániai dolgozó utazhat vonattal Magyarországon keresztül Ausztriába, hogy ott idős személyeket ápoljon, gondozzon. A munkaerőexportról beszámoló Ziarulromanesc.at, az Ausztriában élő románok portálja szerint a közép-európai országban 33 ezer embernek van szüksége állandó gondozásra, ám a pandémia miatt foganatosított utazási korlátozások nyomán jelentős deficit állt elő a vendégmunkások terén.
A Magyarország területén létesülő vasúti folyosó igénybevételével a vendégmunkások a fertőzés elkerülése és a megfelelő távolságtartás érdekében négyen utaznak majd egy hatfős fülkében, és számukra a maszkviselet is kötelező lesz. A vendégmunkásokra 14 napos karantén és vírusteszt vár megérkezésük után. Március végén egyébként több mint kétszáz romániai és bulgáriai gondozó utazott Ausztria déli részére, ők charterjárattal.
„Nagyon örülök, hogy a határok lezárása közepette sikerült közösen megoldást találnunk a romániai munkavállalók eljuttatása érdekében” – nyilatkozta az osztrák EU-ügyi miniszter. Az ausztriai idősgondozói ellátásban mintegy 65 ezer, elsősorban szlovákiai és romániai nő dolgozik, a határok lezárása azonban megakadályozta, hogy a vendégmunkások rotációban váltsák egymást.
Bár volumenében kisebb, a mostani megállapodás hasonlít a bukaresti és a berlini kormány hetekkel ezelőtti egyezményére, amelynek keretében ebben az időszakban mintegy százezer romániai idénymunkás vállalt mezőgazdasági munkát Németországban. Ott elsődlegesen a roppant népszerű spárgát kell leszüretelniük, majd következik az eper. Kiutazásuk visszhangos botrányt váltott ki, miután a spárgaszedők első, két héttel ezelőtti transzportjakor több százan zsúfolódtak össze a kolozsvári repülőtér terminálja előtt, nemrég pedig életét vesztette a dél-németországi Bad Krozingen közeli farmon dolgozó 57 éves román férfi, akinek szervezetében utólag kimutatták a koronavírust.
Enyhül a járvány, lazítanak a korlátozásokon az osztrákok
Ausztriában néhány napja száz alá csökkent a fertőzöttek számának napi növekedése. Az alpesi országban összesen 14 938-an fertőződtek meg a koronavírussal, közülük 11 694-en már meggyógyultak. A jelenleg is kezelés alatt álló betegek száma jelentősen csökkent: 2786 beteget tartanak nyilván, közülük 677-en szorulnak kórházi kezelésre, és 169-en vannak az intenzív osztályon. A fertőzés szövődményeibe 510-en haltak bele. A járvány enyhülése nyomán a bécsi kormány máris készül a korlátozások lazítására. Sebastian Kurz kancellár a napokban bejelentette, hogy folytatódik az üzletek és az iskolák lépésről lépésre történő újranyitása, kedden kinyitottak a kisebb üzletek, május elsején pedig valamennyi üzlet újranyithat, és a szolgáltatások, így többek között a fodrászatok is fogadhatják a vendégeket.
Nagy nyomás nehezedik az új otthonban gondolkodókra, hiszen a deficitcsökkentés miatt augusztus elsejétől megszűnik a kedvezményes áfakulcs, és 21 százalékosra emelkedik az új építésű lakások értékesítésekor felszámolt általános forgalmi adó.
A román vízügyi igazgatóság (ANAR) átszervezése veszélyezteti a vízgazdálkodási infrastruktúrát és pusztító hatása lesz az alkalmazottakra és családjaikra – közölte egy nyílt levélben az intézmény szakszervezete (SMAR).
A hosszas csődeljárás után a bíróság döntött az első román fapados légitársaság, a Blue Air felszámolásáról – írta a Profit.ro a csődbiztos közleménye alapján.
Az Európai Bizottság a következő pénzügyi ciklusban gyökeresen átalakítaná a területalapú mezőgazdasági támogatások rendszerét, amelynek legnagyobb vesztesei a kelet-európai gazdák lennének. Ez ellen gyűjtenek aláírásokat a romániai gazdaszervezetek is.
Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A májusi 5,45 százalékról júniusban 5,7 százalékra nőtt az éves infláció Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A Moody's szerint a kormány első deficitcsökkentő csomagja fontos lépés a költségvetési egyensúly megteremtéshez, ám a felvállalt céloktól való bármilyen eltérés Románia leminősítéséhez vezethet.
Akár ötszörösére is megemelték egyes állami cégek vezetőinek a juttatásait az elmúlt hónapokban, miközben a kormány a takarékossági intézkedéseken dolgozott – közölte Radu Miruță gazdasági miniszter.
A bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévben az előző negyedévhez képest stagnált, 2024 első negyedévéhez képest pedig 0,3 százalékkal nőtt – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett előzetes adataiból.
Anyagilag egyre megerőltetőbb lesz gépkocsit fenntartani, vezetni, hiszen akár havi több száz lejes pluszköltséget generálhatnak az autótulajdonosoknak a kormány megszorító intézkedései, melyek egyéb drágulásokkal karöltve érkeznek.
szóljon hozzá!