Fotó: Rompres
2007. január 31., 00:002007. január 31., 00:00
A személyi számítógépeknektöbb mint a 95 százaléka a Windows operációsrendszerrel fut a világon. A Microsoft a Vista operációsrendszert a Windows 95 több mint egy évtizeddel ezelőttipiacra dobása és a domináns szerep megszerzéseóta a legnagyobb jelentőségű fejlesztésnektartja. A Vistával egy időben a Microsoft piacra dobta újirodai alkalmazáskészletét, a Microsoft Office2007 programcsomagot is. A Vista legszembetűnőbb tulajdonságaa háromdimenziós grafikai megjelenítés.Az „Aero” felhasználói kezelőfelület 3D-sgrafikus funkciókat alkalmaz az áttetsző és aháttér előtt lebegőnek tűnő alkalmazásablakokmegjelenítésére. A többi funkciólehet, hogy nem ennyire látványos, de mindenképpennagy előrelépést képvisel. Ilyen példáulaz internetes védelmi rendszer is. Az új keresőrendszermegkönnyíti az információk ésadatállományok fellelését. Az operációsrendszer teljesen új platformot állít fel adigitális videó-, zene- és képkezelőfunkciók számára.
A Vista kifejlesztése ötévig tartott, és több mint hatmilliárddollárjába került a Microsoftnak. Az operációsrendszer 8 GB-ot foglal el a merevlemezen. A zavarmentes futáshozlegalább 40 GB-os merevlemezre és 15 GB szabadkapacitásra van szükség. Bemutatása elsőévében mintegy százmillió személyiszámítógépre telepítik majdgyárilag. Mivel azonban a jelenleg használatban lévőszemélyi számítógépeknek mindössze15 százaléka felel meg a Vista futtatásáhozszükséges minimális rendszerkövetelményeknek,a legtöbb felhasználónak az előrelépéshezúj számítógépet is be kell majdszereznie. A Microsoft szerint ez a személyi számítógépekeladását ösztönzi majd, és nem a Vistaforgalmát fogja vissza. Piaci elterjedéséneküteme is meghaladja majd a korábbi verziókét.
MTI
Az elmúlt évek súlyos aszályai és szélsőséges időjárása jelentősen visszavetette a romániai bortermelést, amely 2024-ben 20 százalékkal esett vissza. A tendencia globális: a szőlőültetvények rendkívül érzékenyek az éghajlatváltozásra.
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) újabb felhívást tett közzé a magyarországi állattartó gazdák felé a ragadós száj- és körömfájás terjedésének megakadályozására.
Idén januárban és februárban 1,26 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt termelt Románia, 1,9 százalékkal (23 800 toe) kevesebbet, mint 2024 első két hónapjában – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A kedvezőtlen klímaviszonyok, a jégeső és az aszály miatt 2023-hoz képest mintegy 19,8 százalékkal 3,7 millió hektoliterre csökkent tavaly Románia bortermelése; ez volt az egyik legjelentősebb visszaesés európai uniós viszonylatban.
Megvásárolná a román kormány a Moldovai Köztársaság egyetlen dunai kikötőjét – írta az economedia.ro. Az olajterminállal is rendelkező giurgiulești-i kikötő tengeri hajók fogadására is alkalmas.
Románia nincs olyan helyzetben, hogy a Nemzetközi Valutaalaphoz (IMF) kelljen fordulnia segítségért, és kormányválságra utaló jelek sincsenek – közölte szerdán az elnöki hivatal.
Amerikai vállalatok új romániai beruházásainak lehetőségéről is tárgyalt Marcel Ciolacu miniszterelnök az Egyesült Államok kongresszusi delegációjának tagjaival kedden a Victoria-palotában. Erről a szerdai kormányülés elején beszélt.
Az Európai Unió éves inflációs rátája márciusban tovább csökkent, 2,5 százalékra a februári 2,7 százalékról, Románia viszont ismét a legmagasabb inflációval rendelkező ország lett, 5,1 százalékos éves áremelkedéssel – közölte az Eurostat.
Bár a román hatóságok váltig állítják, nem áll fenn a teljes áramszünet veszélye húsvétkor, a példátlan óvintézkedések hallatán sejteni lehet, hogy ilyen közel ritkán kerül az ország a rettegett „blackouthoz”.
Nyolc hónapos késéssel, de az illetékesek szerint most már tényleg a végéhez közeledik a nyugdíjak újraszámítása.