Fotó: Pixabay.com
Szükségesek és jól fognak a napelemes Zöld házhoz hasonló állami programok, ám az energiapolitikálnak nem a szerencsére kellene épülniük – jelentette ki egy konferencián Dumitru Chisăliţă, az Intelligens Energia Egyesület elnöke.
2023. június 02., 09:542023. június 02., 09:54
A földgáz-, villamosenergia- és hidrogéniparban, illetve energiatakarékossági megoldások terén jártas szakembereket tömörítő civil szervezet vezetője szerint
A Wall-street.ro portál által idézett szakember jelezte, a környezetvédelmi minisztérium honlapján mintegy 12 projekt fut, amelyek a lakosságot, cégeket, hatóságokat célozzák a zöldberuházások támogatásával.
„Mindezek szívesen látottak, de véleményen szerint nem túl hasznos a minisztérium szintjén elindított formájuk. Jelenleg szerencsejáték zajlik, azaz belépek egy alkalmazásba, és kapok egy »sorsjegyet«: vagy nyerek, vagy nem. Szerintem az energiapolitikák túlmutatnak a sorsjegyeken: nem a szerencsére kellene alapoznunk, hanem a lehetőségekre, a szükségletekre, bizonyos kritikus elemekre. Hiszen sokan csak azért jelentkeznek, mert valamit ingyen adnak: a románok rajonganak azért, hogy sorban állhassanak valamiért, ami ingyen van, akár szükségük van rá, akár nem – ha ingyen adják, ő miért ne részesüljön belőle?!” – vázolta Dumitru Chisăliţă.
„A megújuló energiát akkor használod, ha maximálisan hatékony körülményeket teremtesz. Nem telepítesz roskadozó viskóra. Ha valaki pénzt ad, jelen esetben az állam, azaz mi mindannyian, akkor nem kéne kidobni az ablakon. Aggodalomra ad okot, hogy hatástalan programok révén gyakorlatilag pénzt dobunk ki a megtermelt energia egy részének elfecsérlése miatt, még akkor is, ha zöld – figyelmeztetett a szakember. – A másik probléma a hasznosság:
Az Intelligens Energia Egyesület elnöke hozzátette, úgy dobják piacra ezeket a „sorsjegyeket”, hogy közben nincsenek biztosítva a minimális háttérfeltételek sem: például nincs elég kétirányú villanyóra, mely nélkülözhetetlen az országos hálózatra visszatápláló (on-grid) napelemrendszerek beüzemeléséhez.
– mondta Chisăliţă. Aki feltette a kérdést: mi történik majd, amikor több millió termelő-fogyasztónk lesz. Ugyanis marad még szintén több millió, szerényebb anyagi hátterű fogyasztó, akiknek majd állniuk kell a hagyományos rendszerből részben vagy teljesen kilépők által már nem fizetett díjszabásokat is. „Csöbörből vödörbe esünk” – összegzett az egyesület elnöke.
Mint ismeretes, éppen zajlik az áramfejlesztő napelemes rendszerek telepítésére állami támogatást nyújtó Zöld ház program idei kiírása, amelyet óriási érdeklődés övez: az új lebonyolítás szerint a pályázók régiójuk szerint, sorra jelentkezhetnek online, és az eddig „lefutott” három térségben egyaránt percek alatt kimerült a keret.
Csaknem 14 ezer személy iratkozott fel hétfőn az északkeleti régió megyéiből a Zöld ház program keretében nyújtott támogatásra, a régió számára elkülönített keret öt perc alatt kimerült – közölte a Környezetvédelmi Alap (AFM).
A délkeleti fejlesztési régióból (Brăila, Buzău, Konstanca, Galac, Vrancea és Tulcea megye) június 9. és 13. között fogadják a pályázatokat, a 212,4 millió lejes keret kimerüléséig. A 280,9 millió lejes költségvetéssel rendelkező dél-munténiai régió (Argeş, Călăraşi, Dâmboviţa, Giurgiu, Ialomiţa, Prahova és Teleorman megye) június 14. és 16. között pályázhat.
A délnyugati fejlesztési régióban (Dolj, Gorj, Mehedinţi, Olt és Vâlcea megye) élők június 19. és 21. között nyújthatják be igényléseiket, összesen 174,3 millió lejre pályázhatnak.
Az egyházközségek június 27. és 29. között pályázhatnak valamennyi régióban, a számukra elkülönített keret 17,5 millió lej. A kedvezményezettek 20 ezer lejes támogatásban részesülnek, amelyhez 2000 lejes önrészre van szükség. A Zöld ház program költségvetése 1,75 milliárd lej, a pályázati keretből több mint 87 ezer házra kerülhet napelem.
Nagy az ösztökélés, lelkesedés manapság a napelemek beszerelése terén. Ezzel együtt a beruházáson elgondolkodó, az online világban informálódni próbáló, tudatlan kíváncsiskodó megriadhat.
Csütörtöki ülésén a kormány december 19-ig meghosszabbította azt az időszakot, ameddig az adófizetők a részleges adóamnesztia kedvezményeivel élve törleszthetik az adóhátralékaikat.
Soha nem látott magasságokba röpítette Donald Trump győzelme a bitcoint és más kriptovaluták árfolyamát. Szakértővel jártuk körbe az árrobbanás körülményeit, a várható trendeket.
Sürgősségi rendeletet fogadott el csütörtökön a kormány az akkumulátoros energiatárolás és a szivattyús-tározós erőművek támogatásáról – számolt be Sebastian Burduja.
Hárommillió lejjel kiegészítette a kormány csütörtöki ülésén a burgonyatermesztőket támogató program költségvetését – közölte a mezőgazdasági minisztérium.
A kormány jóváhagyja Románia 2025–2035-ös energiastratégiáját, és a kiszolgáltatott fogyasztók védelme érdekében meghosszabbítja az energiaár-sapkára vonatkozó intézkedést – jelentette be csütörtökön a miniszterelnök.
Fiaskó árnyékolta be már az üzembe állítása utáni második napján a román állam által vásárolt vadonatúj Alstom vonat útját: nem tudott elindulni.
Az amerikai Lockheed Martin és a nagyváradi Sinteza vállalat szándéknyilatkozatot írt alá egy fenntartható és stabil energia előállítását támogató, szén-dioxid-kibocsátásmentes GridStar Flow akkumulátorgyár nagyváradi megépítéséről.
Az adósságot maguk előtt görgető romániai lakosok csaknem fele a kormányt okolja a felhalmozott adósságaiért, legyen szó banki tartozásokról vagy ki nem fizetett számlákról – derül ki a 2024-es adósságbarométerből.
A kontinensen fertőz a madárinfluenza vírusa, Kelet-Európában Magyarország a legfertőzöttebb ország. A Krónika által megkérdezett szakember szerint Romániában egy Brăila és egy Konstanca megyei háztáji gazdaságban észlelték eddig a betegséget.
Úgynevezett köz- és magán-együttműködés révén képzeli el a Budapest és Bukarest között tervezett nagy sebességű vasút megépítését a román közlekedési miniszter.
1 hozzászólás