Kint is, bent is. A járványadatoktól függetlenül szeretnének működni a vendéglátósok
Fotó: Jakab Mónika
Segélykiáltást fogalmaztak meg kedden a romániai vendéglátók és szállásadók, akik azokban ágazatokban dolgoznak, amelyeket a legjobban sújtottak a koronavírus-világjárvány terjedésének megfékezése érdekében bevezetett korlátozások – munkáltatói szövetségük a kormányhoz fordult a sürgős megoldásra váró gondjaikkal, kéréseikkel.
2021. április 13., 21:212021. április 13., 21:21
2021. április 13., 21:302021. április 13., 21:30
A Vendéglátóipari Munkáltatók Szövetsége (FIO) elsőként azzal a kéréssel fordul a bukaresti kabinethez, hogy június elsejétől válasszák szét az ágazatot a járványügyi adatoktól, ne függjenek többé attól, hogy az egyes településeken ezer lakosra hány koronavírus-fertőzött jut, mivel úgy számolnak, akkorra a gazdasági szektorban dolgozók nagyjából 90 százaléka be lesz oltva Covid–19 ellen.
„A vendéglátóipar sorsdöntő pillanathoz érkezett. Miután elmaradt az ágazat megsegítése a lezárás után és egy éve korlátozzák a tevékenységét, a vállalkozói környezet számára nagyon fontos, hogy a nyitás a legjobb körülmények között történjen. Ennek jegyében támogatjuk, hogy a legbiztonságosabb körülmények között induljon újra az ágazat az országos oltási programnak köszönhetően. Ezzel egy időben
– idézte a FIO közleménye Corina Macrit, a munkáltatói szövetség elnökét.
A sajtóhoz eljuttatott dokumentum szerint a vendéglátásban érdekelt vállalkozók hét pontban fogalmazták meg kéréseiket. Ezek sorában az első, hogy nyitva tartásuk ne függjön a járványadatoktól,
A FIO azt javasolja, hogy az éttermek belső terei kapacitásuk 50 százalékában fogadhassanak vendégeket, egy asztalnál pedig ne ülhessen hatnál több személy. Egyúttal egy szigorú szabályrendszer kidolgozását is vállalják, ezek betartásának elmulasztása esetén pedig drasztikus bírság vagy a tevékenység felfüggesztése járna.
A HoReCa ágazat képviselői kérik továbbá, hogy legyen újra aktív az az intézkedés, ami révén a kormány állja a bruttó alapfizetés 41,5 százalékát azon alkalmazottak esetében, akik a kényszerszabadság után újra felveszik a munkát, és más, az alkalmazottak után járó kedvezmények igénybevételét is kérik párhuzamosan.
Ez az intézkedés állításuk szerint bátorítaná, hogy a szakképzett munkaerő itthon maradjon, és ezzel egy időben hozzájárulnak az úgynevezett szürke zóna kifehérítéséhez, mint ahogy segítené az ágazat kilábalását is a válságból és a minőségi szolgáltatásokat.
Ötödik pontként azt kérik, hogy legalább 50 százalékkal csökkentsék a rájuk vonatkozó helyi adókat és illetékeket a 2021-es és a 2022-es évre, továbbá azt szeretnék elérni, ha az általános forgalmi adó (áfa/TVA) a jelenlegi 9 százalékról 5 százalékra csökkenne a házhoz szállított élelmiszeripari termékek estében.
A vendéglátók munkáltatói szövetsége kéri továbbá az áfa-visszatérítés felgyorsítását, a hitelmoratórium meghosszabbítását is egészen addig, amíg felpörögnek az ágazat motorjai.
Ilie Bolojan miniszterelnök kedd este azt nyilatkozta, ügyvivő államfőként meglepetéssel értesült arról, hogy a bírák és ügyészek átlagosan 48 éves korban vonulnak nyugdíjba és az átlagnyugdíjuk 5000 euró.
A költségvetési hiány korrekciója prioritás Románia számára – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter kedden, az uniós pénzügyminiszterek tanácsának (Ecofin) ülésén.
Az első deficitcsökkentő csomagról szóló törvénytervezet idén a GDP 0,6 százalékának, jövőre pedig a GDP 3,35 százalékának megfelelő összeggel javít a költségvetési egyenlegen – állapította meg a Költségvetési Tanács.
A benzin és a gázolaj jelentősen drágul augusztus 1-jétől, amikor mind az üzemanyagok jövedéki adója, mind az általános forgalmi adó (áfa/TVA) értéke emelkedik a Bolojan-kormány deficitcsökkentő intézkedéscsomagjának hatályba lépése nyomán.
A nyugdíjpénztárak alkalmazottai ezen a héten minden reggel kétórás munkabeszüntetéssel tiltakoznak a megszorító intézkedések ellen – közölte kedden a Társadalmi Szolidaritás Országos Szakszervezeti Szövetség elnöke.
Ilie Bolojan miniszterelnök szerint fennáll az a veszély, hogy Románia a jövő év közepéig nem tudja lehívni a rendelkezésére álló uniós helyreállítási forrásokat, ezért a kormánynak a megvalósítható beruházásokra kell összpontosítania.
Nicușor Dan kérte, hogy ne legyen áfaemelés, de az államháztartás helyzetének elemzése után a kormány döntése az volt, hogy ezt meg kell lépni – jelentette ki hétfőn este Ilie Bolojan miniszterelnök.
Kétszeresére emelték nemrég a Tarom román légitársaság igazgatótanácsi tagjainak illetményét. A döntést azzal magyarázzák, hogy a cég a 2024-ben profitot termelt, ami „példátlan” az elmúlt tíz évben.
A Romániai Prosumerek és Energiaközösségek Szövetsége (APCE) azzal vádolta meg Diana Buzoianu új környezetvédelmi minisztert, hogy a roncsprogramok és a Zöld ház program 2025-ös programjainak teljes leállítását tűzte ki célul.
Bár a Bolojan-kormány által az óriásira dagadt költségvetési hiány visszaszorítására kidolgozott megszorítások még csak ezután jönnek, a lakosság máris visszafogta a kiadásait.
szóljon hozzá!