Kint is, bent is. A járványadatoktól függetlenül szeretnének működni a vendéglátósok
Fotó: Jakab Mónika
Segélykiáltást fogalmaztak meg kedden a romániai vendéglátók és szállásadók, akik azokban ágazatokban dolgoznak, amelyeket a legjobban sújtottak a koronavírus-világjárvány terjedésének megfékezése érdekében bevezetett korlátozások – munkáltatói szövetségük a kormányhoz fordult a sürgős megoldásra váró gondjaikkal, kéréseikkel.
2021. április 13., 21:212021. április 13., 21:21
2021. április 13., 21:302021. április 13., 21:30
A Vendéglátóipari Munkáltatók Szövetsége (FIO) elsőként azzal a kéréssel fordul a bukaresti kabinethez, hogy június elsejétől válasszák szét az ágazatot a járványügyi adatoktól, ne függjenek többé attól, hogy az egyes településeken ezer lakosra hány koronavírus-fertőzött jut, mivel úgy számolnak, akkorra a gazdasági szektorban dolgozók nagyjából 90 százaléka be lesz oltva Covid–19 ellen.
„A vendéglátóipar sorsdöntő pillanathoz érkezett. Miután elmaradt az ágazat megsegítése a lezárás után és egy éve korlátozzák a tevékenységét, a vállalkozói környezet számára nagyon fontos, hogy a nyitás a legjobb körülmények között történjen. Ennek jegyében támogatjuk, hogy a legbiztonságosabb körülmények között induljon újra az ágazat az országos oltási programnak köszönhetően. Ezzel egy időben
– idézte a FIO közleménye Corina Macrit, a munkáltatói szövetség elnökét.
A sajtóhoz eljuttatott dokumentum szerint a vendéglátásban érdekelt vállalkozók hét pontban fogalmazták meg kéréseiket. Ezek sorában az első, hogy nyitva tartásuk ne függjön a járványadatoktól,
A FIO azt javasolja, hogy az éttermek belső terei kapacitásuk 50 százalékában fogadhassanak vendégeket, egy asztalnál pedig ne ülhessen hatnál több személy. Egyúttal egy szigorú szabályrendszer kidolgozását is vállalják, ezek betartásának elmulasztása esetén pedig drasztikus bírság vagy a tevékenység felfüggesztése járna.
A HoReCa ágazat képviselői kérik továbbá, hogy legyen újra aktív az az intézkedés, ami révén a kormány állja a bruttó alapfizetés 41,5 százalékát azon alkalmazottak esetében, akik a kényszerszabadság után újra felveszik a munkát, és más, az alkalmazottak után járó kedvezmények igénybevételét is kérik párhuzamosan.
Ez az intézkedés állításuk szerint bátorítaná, hogy a szakképzett munkaerő itthon maradjon, és ezzel egy időben hozzájárulnak az úgynevezett szürke zóna kifehérítéséhez, mint ahogy segítené az ágazat kilábalását is a válságból és a minőségi szolgáltatásokat.
Ötödik pontként azt kérik, hogy legalább 50 százalékkal csökkentsék a rájuk vonatkozó helyi adókat és illetékeket a 2021-es és a 2022-es évre, továbbá azt szeretnék elérni, ha az általános forgalmi adó (áfa/TVA) a jelenlegi 9 százalékról 5 százalékra csökkenne a házhoz szállított élelmiszeripari termékek estében.
A vendéglátók munkáltatói szövetsége kéri továbbá az áfa-visszatérítés felgyorsítását, a hitelmoratórium meghosszabbítását is egészen addig, amíg felpörögnek az ágazat motorjai.
Jövő évtől 2030-ig naponta több mint 600 baby boomer tölti be a 65. életévét, azaz a nyugdíjkorhatárt – derül ki a Hotnews.ro által az Országos Statisztikai Intézet (INS) adatai alapján végzett számításokból.
Radu Oprea gazdasági miniszter szerint az energiaárak korlátozásának 2025 márciusa után is érvényben kell maradnia, mindaddig, amíg megtalálják a megfelelő megoldásokat az árak alacsony szinten tartására.
Óriási a különbség az átlagbérek között, ha megyei lebontásban vizsgáljuk a számokat – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) által közzétett friss adatsorokból, amelyeket a Digi 24 hírtelevízió vett górcső alá.
Októberben 925 865 nyugdíjas részesült szociális pótlékban, 2322-vel kevesebb, mint az előző hónapban – derül ki az Országos Nyugdíjpénztar (CNPP) vasárnap közzétett adataiból.
A korábbi 3,3 százalékról 1,4 százalékra módosította az Európai Bizottság (EB) pénteken közzétett jelentésében a román gazdaság 2024-es GDP-arányos növekedésére vonatkozó előrejelzését.
Elkezdték utalni a gazdáknak az aszálykárenyhítő juttatásokat – közölte csütörtöki sajtótájékoztatóján Florin Barbu mezőgazdasági miniszter. Lapunknak nemrég falugazdász arra panaszkodott, hogy nem egységes kritériumok szerint mérték fel az aszálykárokat.
A Netflix úgy döntött, hogy megemeli az összes előfizetés árát, amelyet Romániában kínál ügyfeleinek, és ez a döntés a streamingpiac konkurens platformjainak több hasonló bejelentése után született – értesült a Hotnews.ro hírportál.
A bukaresti pénzügyminisztérium meghosszabbítja december 20-ig azt az időszakot, ameddig az adóamnesztiát igénybe vevők rendezhetik az adótartozásaikat – közölte csütörtökön Marcel Boloş tárcavezető.
A minimálbér kiszámításának uniós irányelvekhez igazított új mechanizmusáról szóló törvény kihirdetését követően a kormány megteheti az utolsó lépést a minimálbér 4050 lejre emelése felé – jelentette ki csütörtökön Marcel Ciolacu kormányfő.
Idén január és szeptember között a napelemekkel termelt villamos energia mennyisége 2,93 milliárd kilowattóra volt, 58,6 százalékkal több, mint az előző év azonos időszakában – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
szóljon hozzá!