Megéri lecserélni. Az energiahatékony mosógépek vásárlására 300 lej támogatást adnak
Fotó: Veres Nándor
Kiemelten kezeli a különböző roncsprogramok elindítását a Környezetvédelmi Alap (AFM). Tóga István, az intézmény nemrég kinevezett igazgatója a Krónika megkeresésére azt mondta, jelenleg közvitán van az AFM költségvetése, erre még a kormánynak is rá kell bólintania, így a programok nagyjából egy hónap múlva kezdődhetnek el.
2021. március 26., 11:502021. március 26., 11:50
A Környezetvédelmi Alap (AFM) kiemelten kezeli, hogy április végén biztonságos körülmények között, fennakadások nélkül el tudják indítani a gépkocsik és a háztartási gépek roncsprogramját – jelentette ki a Krónika megkeresésére lapunknak Tóga István, az intézmény nemrég kinevezett igazgatója. Felidézte, olyan rendszert örököltek meg, amely korábban nehézkesen működött, a háztartási gépek roncsprogramját tavaly el is lehetetlenítette, és folyamatosan azon dolgoznak, hogy a hibákat kiküszöböljék. Jelenleg a forgalmazók tesztelik a rendszert, a visszajelzések alapján jövő héten még egyszer egyeztetnek a szoftverfejlesztővel,
„Ami az elmúlt évben történt tűrhetetlen, számítunk rá, hogy a program kiírásakor nagy lesz az érdeklődés, a forgalom, ehhez igazítjuk a platform teherbírását” – részletezte az igazgató. Ezzel párhuzamosan elkezdik egy egységes digitális rendszer kidolgozását, ami majd a pályázóknak és az intézménynél dolgozó szakembereknek is megkönnyíti a feladatát. „Nem kell feltalálni a spanyolviaszt, több európai uniós pályázati rendszer fut egységes digitális platformon, miközben jelenleg a Környezetvédelmi Alap minden programja külön rendszeren fut. Adtunk magunknak egy határidőt, az év végéig kidolgozzuk a szoftvert, ami a kiírásainkat egységesen kezeli, és azt a jövő évtől elindítjuk” – jelentette be Tóga István.
A roncsprogramok beindítását kiemelten kezelik, ám készült egy prioritáslista arról, hogy idén még milyen programokat indítanak. A tavalyról elmaradt kifizetéseket is az intézmény költségvetésének elfogadása után tudják megejteni, és azután döntenek, hogy megpályáztatják-e és milyen módon a Zöldház programban megmaradt uniós összegeket. „Ettől az évtől ugyanakkor újabb európai uniós összegek lesznek elérhetők, az új lehetőségekhez igazítjuk a programokat” – mondta az igazgató.
Az AFM költségvetését különben már közvitára bocsátották, Tóga István szerint
A közvita lezárása után elemzik a beérkezett javaslatokat, majd a költségvetést kormányhatározattal hagyják jóvá, és utána kezdődhetnek a kifizetések, a roncsprogramok, köztük a roncsautóprogramok.
Tóga István emlékeztetett, hogy a hagyományos roncsautóprogramban
Az ökobónuszok értékét is növelték, a hibridautó vásárlása esetén a 2500 lej helyett 3000 lejt adnak, kisebb kibocsátású, autógázzal (LPG) működő autók vásárlása esetén az eddigi 1000 lej helyett 1500 lej hívható le. Ennek megfelelően mintegy 10 százalékkal növelték a program keretét 440 millió lejre. Tóga István elmondta, ebben a programban a számításaik szerint mintegy 50–60 ezer roncsautót írhatnak ki a forgalomból.
Tóga István szerint fontos, hogy a régi, nagyobb fogyasztású háztartási gépeket új technológiával készült, energiatakarékos gépekre cserélje a lakosság
Fotó: Facebook/Istvan Toga
A Roncsautó Plusz programra eközben 400 millió lejt szánnak, a tavalyi összeg kétszeresét, az elektromos autó vásárlása esetén legtöbb 10 ezer eurós, a plug-in típusú hibridautókra 4500 eurós támogatás igényelhető, ám az értékjegy nem haladhatja meg a gépkocsi árának a felét. Reményeik szerint mintegy 6500 elektromos autó és 5000 plug-in hibridautó vásárlásához nyújtanak támogatást, mondta az igazgató. Hozzátette, ezzel párhuzamosan elindítanak három új programot az elektromos autók töltőállomásainak üzembe helyezésére, ezekben cégek és önkormányzatok is részt vehetnek majd.
Ezzel párhuzamosan összesen 75 millió lej lesz a háztartási gépek roncsprogramjának kerete, ezzel szinte megkétszerezik a 2019-es összeget, amikor 40 millió lejből mintegy 60 ezer régi háztartási gépet vontak ki a forgalomból, több mint 89 ezer utalványt felhasználva.
– húzta alá Tóga István. Egyelőre nem tudják megbecsülni, pontosan hány gépet tudnak az idei keretösszegből lecserélni, hiszen attól is függ, mekkora összegű utalványt igényelnek. Arra is számítanak, hogy lesznek, akik feliratkoztak, kérik az utalványkódot, majd azzal mégsem jelentkeznek 15 napon belül az akkreditált forgalmazónál, hogy megvásárolják az új gépet, lecserélve a régit.
A tavaly meghirdetett kategóriák megtartják, hűtőszekrények, fagyasztók, mosógépek, mosogatógépek, légkondicionáló berendezések, televíziók, laptopok és táblagépek vásárlására lehet kérni támogatást. A program szabályzata szerint egy régi háztartási gép leadása esetén az igénylők a következők szerint részesülnek az A++ és A+++ energiahatékonysági osztályú háztartási elektromos és elektronikus berendezések vásárlási utalványaiból: 300 lej a legalább A++ energiahatékonyságú mosógépekre; 400 lej a legalább A++ energiahatékonyságú mosogatógépekre; 400 lej a legalább A++ energiahatékonyságú klímaberendezésekre, beleértve a hordozható klímaberendezéseket is; 400 lej a legalább A++ energiahatékonyságú hűtőszekrényekre/ kombinált hűtőszekrényekre / fagyasztókra / fagyasztóládákra; 400 lej a legalább A energiahatékonyságú tévékre; 400 lej a legalább A++ energiahatékonyságú ruhaszárítókra; 200 lej a legfeljebb 43 kWh/év energiafelhasználású porszívókra. Ezenkívül 500 lej értékű utalványt adnak a laptopokhoz és 300 lejt a táblagépekhez.
Idén januárban és februárban 1,26 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt termelt Románia, 1,9 százalékkal (23 800 toe) kevesebbet, mint 2024 első két hónapjában – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A kedvezőtlen klímaviszonyok, a jégeső és az aszály miatt 2023-hoz képest mintegy 19,8 százalékkal 3,7 millió hektoliterre csökkent tavaly Románia bortermelése; ez volt az egyik legjelentősebb visszaesés európai uniós viszonylatban.
Megvásárolná a román kormány a Moldovai Köztársaság egyetlen dunai kikötőjét – írta az economedia.ro. Az olajterminállal is rendelkező giurgiulești-i kikötő tengeri hajók fogadására is alkalmas.
Románia nincs olyan helyzetben, hogy a Nemzetközi Valutaalaphoz (IMF) kelljen fordulnia segítségért, és kormányválságra utaló jelek sincsenek – közölte szerdán az elnöki hivatal.
Amerikai vállalatok új romániai beruházásainak lehetőségéről is tárgyalt Marcel Ciolacu miniszterelnök az Egyesült Államok kongresszusi delegációjának tagjaival kedden a Victoria-palotában. Erről a szerdai kormányülés elején beszélt.
Az Európai Unió éves inflációs rátája márciusban tovább csökkent, 2,5 százalékra a februári 2,7 százalékról, Románia viszont ismét a legmagasabb inflációval rendelkező ország lett, 5,1 százalékos éves áremelkedéssel – közölte az Eurostat.
Bár a román hatóságok váltig állítják, nem áll fenn a teljes áramszünet veszélye húsvétkor, a példátlan óvintézkedések hallatán sejteni lehet, hogy ilyen közel ritkán kerül az ország a rettegett „blackouthoz”.
Nyolc hónapos késéssel, de az illetékesek szerint most már tényleg a végéhez közeledik a nyugdíjak újraszámítása.
A megfontoltság a jelszó a legtöbb romániai háztartásban húsvét közeledtével is.
Elfogadja a kormány szerdai ülésén az üdülési csekkek odaítélésének szabályait rögzítő határozattervezetet – jelentette be az ülés elején Marcel Ciolacu miniszterelnök.
szóljon hozzá!