Fotó: Facebook/Romgaz
Európa még az energiaválság után is nagymértékben függ az energiaimporttól: az Oroszországtól való függőséget felváltotta a más országoktól való függőség. Ebben az új kontextusban Románia az az ország, amely a legkevésbé függ az importált gáztól – derül ki az Intelligens Energia Szövetség (AEI) Eurostat-adatokon alapuló elemzéséből.
2024. március 14., 10:532024. március 14., 10:53
Románia függ a legkevésbé az importált gáztól és a második legkevésbé az importált kőolajtermékektől – húzza alá a szakmai szervezet tanulmánya.
Az Eurostat adatainak elemzése azt mutatja, hogy az elmúlt időszakban hozott intézkedések nem változtatták meg jelentősen Európa energiabiztonságának szintjét, az Oroszországtól való függőséget más országoktól való függőség váltotta fel. Látható, hogy az Oroszországból származó energiaimporttól való függőség háromszorosára csökkent, de nem szűnt meg teljesen” – idézi az elemzés Dumitru Chisălițát, az Intelligens Energia Szövetség (AEI) elnökét.
„A gázimporttól való függőséget az elmúlt öt év során a szállítási rendszerek szerint elemezve kiderül, hogy az Oroszországból csővezetéken keresztül importált gáz mennyisége meredeken csökkent, négyszer kevesebb érkezik, viszont az Oroszországból az LNG-infrastruktúrán (cseppfolyós földgáz – szerk. megj.) keresztül érkező gázimport háromszorosára nőtt, az Oroszországon kívüli LNG-infrastruktúrán keresztül érkező gázimport pedig kétszeresére emelkedett. Az is figyelemre méltó, hogy az Oroszországon kívülről csővezetéken keresztül importált gáz mennyisége is nőtt” – fejtette ki a szakember.
Magyarország mindenfajta politikai nyomásgyakorlást visszautasít az energiaellátás biztosítása terén, a válság kezeléséhez az Európai Uniónak vissza kell térni a józan ész talajára – jelentette ki Szijjártó Péter szerdán Bukarestben.
ahol Európa kitettsége mintegy 8 százalékkal csökkent. Ami azzal állhat összefüggésben, hogy növelték a hagyományos üzemanyagokban a bioüzemanyagok arányát, illetve nőtt a hibrid és az elektromos autók aránya.
Ez amúgy az az ágazat is, ahol a legnagyobb mértékben csökkent az Oroszországból származó terméktől való függőség, ami gyakorlatilag hatszor kisebb lett.
Az elemzés kitér még arra is, hogy az importált széntől való függőség az EU-ban 2021-ben és 2022-ben nőtt, miután a gázválság nyomán újraindítottak néhány széntüzelésű erőművet, de ezt követően visszatért a 2019-es szintre.
„A különböző országok energiaimporttól való függőségét elemezve azt látjuk, hogy az energiafüggő országok sorában a szigetországok állnak az élen, az ellenpóluson pedig Románia (az EU 4. legkevésbé függő országa), megelőzve Svédországot, Észtországot és Izlandot. Románia a legkevésbé függ az importált gáztól és a második legkevésbé az importált kőolajtermékektől” – foglalta össze a szakmai szövetség elnöke.
Nicolae Ciucă miniszterelnök kijelentette, hogy az ellátási láncban, különösen a gázellátásban „Oroszország által mesterségesen létrehozott” hiányosságok nemcsak Európára, hanem a globális energiapiacokra is hatással vannak.
Soha nem volt ilyen korán a kedvezményes árakkal – és sok esetben átverésekkel – kecsegtető Black Friday.
Jövő év tavaszán kezdődnek el az építési munkálatok az észak-erdélyi autópálya Bihar megyei, Bisztraterebes és Bihar közötti szakaszán – jelentette be Sorin Grindeanu közlekedési miniszter.
A 2024 augusztusában kifizetett, gyerekpénzként emlegetett gyermeknevelési pótlékok összege 1,173 milliárd lejre rúgott – derül ki az Országos Szociális Kifizetési és Ellenőrzési Ügynökség (ANPIS) szombaton közzétett adataiból.
Jövő év márciusa után is megmaradhat a villanyáram és a földgáz lakossági árának korlátozása – jelentette ki Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
Bár szeretnék elkerülni, nem zárható ki, hogy az idei elnök- és parlamenti választások lecsengését követően, jövőre adóemelések lesznek – jelentette ki Marcel Boloș pénzügyminiszter.
Bár Székelyföld országos szinten rendszerint a hátsó fertályban található, amikor fizetésekről van szó, Erdélyben is találni olyan megyét, ahol még kisebb az átlagbér. Fizetések tekintetében továbbra is Kolozs megye áll a legjobban Erdélyben.
Felpörgött a romániai autógyárak termelése a július–augusztus időszakban, és először fordult elő, hogy Craiován több jármű készült, mint Mioveni-ben – irányította rá a figyelmet a Profit.ro.
Újra rekordot döntött az arany ára: a nemesfém grammjának árfolyama pénteken 2,3241 lejjel (0,63 százalékkal) 373,3536 lejre emelkedett a Román Nemzeti Bank (NBR) által csütörtökön közölt 371,0295 lejről.
Az energiaszolgáltatók november elsejétől kötelesek lesznek tájékoztatni ügyfeleiket arról, hogy 2025. április 1-jétől megszűnik az árplafon – áll az ANRE rendelettervezetében.
Nemcsak az autópályák, hanem a gyorsforgalmi utak építése is dübörög Romániában. Utóbbi több szempontból „alulmarad” a sztrádákkal szemben, viszont sok helyen népszerű, mert kevesebbe kerül – vagyis csak elméletileg.
szóljon hozzá!