Fotó: Pixabay.com
Az Európai Unióban 5,3 százalékkal nőtt a kiskereskedelmi forgalom volumene júniusban a tavalyi év azonos időszakához viszonyítva, az eurózónában 5 százalékos volt a növekedés – derül ki az Európai Unió statisztikai hivatalának (Eurostat) adataiból.
2021. augusztus 05., 11:042021. augusztus 05., 11:04
Az Agerpres hírügynökség által idézett statisztika szerint EU-ban az üzemanyagok értékesítése 11,5 százalékkal nőtt júniusban a tavalyi év azonos időszakához képest, a nem élelmiszer-termékekből 7,1 százalékkal többet adtak el, míg az élelmiszerek, az italok és a dohánytermékek forgalma 1,7 százalékkal emelkedett.
A további sorrend: Litvánia (15,3 százalék), Szlovénia (12,8), Észtország (12,2) és Románia (12,1). Az egyetlen csökkenést regisztráló tagállam Luxemburg (mínusz 3,2 százalék) volt.
Júniusban az előző hónaphoz képest 1,5 százalékkal nőtt a kiskereskedelmi forgalom volumene az eurózónában és 1,2 százalékkal az Európai Unióban. Májusban 4,1 százalékos növekedés volt az eurózónában és 4,2 százalékos az EU-ban.
a nem élelmiszer-termékekből 2,6 százalékkal többet adtak el, míg az élelmiszerek, az italok és a dohánytermékek forgalma 1,1 százalékkal csökkent.
Az adatközlő EU-tagállamok közül júniusban Írországban nőtt a legnagyobb mértékben, 9,4 százalékkal a kiskereskedelmi forgalom volumene az előző hónaphoz képest. A további sorrend: Németország (4,2 százalék), Lettország (4,2) és Litvánia (2). A legnagyobb csökkenést Máltában (mínusz 3 százalék), Ausztriában (mínusz 2,7) és Horvátországban (mínusz 2,6) jegyezték.
A Reuters által kérdezett gazdasági szakemberek a kiskereskedelmi forgalom volumenének 1,7 százalékos júniusi növekedésére számítottak az eurózónában májushoz képest és 4,5 százalékos növekedésre a tavalyi év azonos időszakához viszonyítva.
Május után június volt a második hónap, amikor emelkedett az eladások volumene, bár a növekedés nem volt már akkora, mint az előző hónapban, amikor a fogyasztók a járványügyi szabályok enyhítésének köszönhetően visszatértek az üzletekbe. Az élelmiszereknek, a dohánytermékeknek és az italoknak a járvány ideje alatt tartósan nagy volumenű online értékesítése csökkent júniusban az előző hónaphoz viszonyítva.
A nyers adatokból kiszámított növekedés az autók és motorkerékpárok értékesítését nem tartalmazza.
ezekből (a nyers adatok szerint) 3,9 százalékkal többet adtak el. Az üzemanyagok értékesítése 3,5 százalékkal, a nem élelmiszer-termékeké pedig 2,5 százalékkal nőtt az előző hónaphoz viszonyítva. Idén júniusban a román kiskereskedelmi forgalom volumene a nyers adatok szerint (az autó- és motorkerékpár-értékesítés nélkül) 12,1 százalékkal bővült 2020 júniusához viszonyítva.
A növekedés főleg az üzemanyagoknak tulajdonítható: ezekből 17,6 százalékkal többet adtak el. A nem élelmiszer-termékek eladása 14 százalékkal, az élelmiszereké, az italoké és a dohánytermékeké pedig 6,8 százalékkal nőtt tavaly júniushoz képest.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.
Két év alatt megduplázódott a munkaerőhiány a közúti szállítmányozásban – állítja az egyik szakmai szervezet vezetője, aki szerint Arad megyében jelenleg 1500 hivatásos gépkocsivezető „hiányzik” az ágazatból.
Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) lefelé módosította a román gazdaságra vonatkozó idei előrejelzését.
Áprilisban 4,9 százalékon stagnált az éves infláció Romániában, a legjelentősebb mértékű, 6,83 százalékos árnövekedést a szolgáltatói szektorban regisztrálták – közölte kedden az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Kérészéletűnek bizonyult a környezetvédelmi minisztérium által meghirdetett roncstraktorprogram, a Környezetvédelmi Alap számítógépes rendszere összeomlott. A portálunk által megkérdezett szakpolitikus szerint a program iránt óriási az érdeklődés.
A bukaresti törvényszék alapfokon elutasította a Greenpeace Románia keresetét, amelyben a környezetvédő szervezet a Neptun Deep beruházás leállítását kérte – számolt be hétfőn a Facebook-oldalán Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
szóljon hozzá!