Fotó: Ukrán mezőgazdasági minisztérium
Izrael élelmezésbiztonságának erősítése érdekében Avi Dichter mezőgazdasági és vidékfejlesztési miniszter vészhelyzeti búzaellátási megállapodást kötött Bukarestben román hivatali partnerével, Florin Barbuval – közölte hétfőn az Agerpres hírügynökség a vendég minisztert idéző izraeli TPS hírszolgálatra hivatkozva.
2024. május 13., 17:552024. május 13., 17:55
2024. május 13., 17:582024. május 13., 17:58
A búzáért cserébe Izrael mezőgazdasági technológiát és szakértelmet biztosít Romániának. „A jelenlegi globális bizonytalanság és a térségünkben tapasztalható súlyos geopolitikai konfliktusok idején ez a közös érdekeken alapuló megállapodás újabb importcsatornát biztosít Izrael számára, különösen vészhelyzetekben” – idézte Avi Dichtert a hírügynökség.
Az izraeli mezőgazdasági miniszter bukaresti látogatása alkalmából Silviu Vexler parlamenti képviselővel, a romániai zsidó közösségek szövetségének elnökével, és Románia-Izrael Kereskedelmi és Iparkamara vezetőivel is találkozott.
Eközben Janusz Wojciechowski mezőgazdaságért felelős uniós biztost fogadta hétfőn Marcel Ciolacu a Victoria-palotában. A megbeszélésen a román miniszterelnök az európai mezőgazdaság további anyagi támogatását szorgalmazta, és azt kérte, hogy ne legyenek többé különbségek a tagállamoknak nyújtott hektáronkénti támogatások között. Ciolacu az Európai Unió jövőbeni közös agrárpolitikájáról (KAP) egyeztetett a mezőgazdasági biztossal, ugyanakkor szóba került az ukrajnai háború következményei által érintett gazdák helyzete és az élelmiszer-biztonság kérdése is.
A miniszterelnök kifejtette, a román kormány szorgalmazza, hogy a jövőbeni közös agrárpolitika keretében is jelentős pénzügyi forrásokat biztosítsanak az európai mezőgazdasági ágazat számára a termelők védelme és az EU globális piacokon való versenyképességének biztosítása érdekében. Mint elmondta, átfogó megközelítésre van szükség, amely figyelembe veszi a gazdasági és társadalmi szempontokat, beleértve a vidékfejlesztés igényét is. „Egyszerűsítenünk kell a közös agrárpolitika végrehajtásának szabályait és mechanizmusait, hogy az könnyebben alkalmazkodhasson az előre nem látható geopolitikai és éghajlati eseményekhez” – mondta Marcel Ciolacu a találkozón.
A találkozón a felek üdvözölték Románia „kiegyensúlyozott reakcióját”, amellyel az ukrán gabonatranzit biztosításának és a gazdák követeléseinek is sikerült eleget tennie. Ciolacu azt mondta, Románia továbbra is számít az Európai Bizottságra az EU és Ukrajna közötti élelmiszer-kereskedelem monitorozásában, hogy megakadályozhassa a piac torzulásait, amelyek a romániai termesztőket is hátrányosan érintenék – olvasható a közleményben.
Románia volt 2024 második negyedévében az Európai Unió legnagyobb gáztermelője – derül ki az Európai Unió legfrissebb gázpiaci jelentéséből.
Jövő héten újabb egyeztetésekre kerül sor a Romániában feldolgozott hazai élelmiszertermékek árrésének korlátozásáról – jelentette be csütörtökön a mezőgazdasági miniszter.
A Kolozs megyeiek veszik fel a legnagyobb törlesztőrészletű és a legmagasabb összegű jelzáloghiteleket, de ők is fizetnek a legtöbbet az országban az ingatlanokért, míg a Konstanca megyeiek igénylik a legkisebb összegű jelzáloghiteleket.
Az Európai Bizottság csütörtökön kétmilliárd lej (400 millió euró) értékű román állami támogatási programot hagyott jóvá a 2023 szeptembere és 2024 augusztusa közötti súlyos aszály által érintett romániai gazdák kártalanítására.
A Romániából induló járatokra a legolcsóbban vasárnap, ezt követően pedig szombaton lehet repülőjegyet foglalni, a legolcsóbb lehetőségek pedig 30, sőt 45 nappal az indulás előtt elérhetőek – erre a következtetésre jutottak a Vola.ro szakemberei.
A kormány jóváhagyja a sör jövedéki adójának fokozatos emelésére vonatkozó ütemtervet – közölte szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Egy két felnőttből és két gyermekből álló család tisztességes megélhetéséhez szükséges minimális fogyasztói kosár havi értéke a 2023. szeptemberi 9978 lejről 4,7 százalékkal 10 450 lejre nőtt idén szeptemberre.
A kormány 2026. január elsejéig elhalasztja az ingatlanadók piackutatásokon alapuló kiszámítási módjának alkalmazását – jelentette be szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
A Nemzetközi Valutaalap (IMF) az áprilisi 2,8 százalékról 1,9 százalékra módosította a román gazdaság idei növekedésére vonatkozó előrejelzését a kedden közzétett, Világgazdasági kilátások (World Economic Outlook) elnevezésű jelentésében.
A minimálbér kiszámításának uniós irányelvekhez igazodó új mechanizmusáról fogadott el kedden törvénytervezetet a képviselőház. A jogszabályjavaslat a megfelelő európai uniós minimálbérekről szóló 2022/2041-es irányelvet ülteti át a román jogrendbe.
szóljon hozzá!