Fotó: Ukrán mezőgazdasági minisztérium
Izrael élelmezésbiztonságának erősítése érdekében Avi Dichter mezőgazdasági és vidékfejlesztési miniszter vészhelyzeti búzaellátási megállapodást kötött Bukarestben román hivatali partnerével, Florin Barbuval – közölte hétfőn az Agerpres hírügynökség a vendég minisztert idéző izraeli TPS hírszolgálatra hivatkozva.
2024. május 13., 17:552024. május 13., 17:55
2024. május 13., 17:582024. május 13., 17:58
A búzáért cserébe Izrael mezőgazdasági technológiát és szakértelmet biztosít Romániának. „A jelenlegi globális bizonytalanság és a térségünkben tapasztalható súlyos geopolitikai konfliktusok idején ez a közös érdekeken alapuló megállapodás újabb importcsatornát biztosít Izrael számára, különösen vészhelyzetekben” – idézte Avi Dichtert a hírügynökség.
Az izraeli mezőgazdasági miniszter bukaresti látogatása alkalmából Silviu Vexler parlamenti képviselővel, a romániai zsidó közösségek szövetségének elnökével, és Románia-Izrael Kereskedelmi és Iparkamara vezetőivel is találkozott.
Eközben Janusz Wojciechowski mezőgazdaságért felelős uniós biztost fogadta hétfőn Marcel Ciolacu a Victoria-palotában. A megbeszélésen a román miniszterelnök az európai mezőgazdaság további anyagi támogatását szorgalmazta, és azt kérte, hogy ne legyenek többé különbségek a tagállamoknak nyújtott hektáronkénti támogatások között. Ciolacu az Európai Unió jövőbeni közös agrárpolitikájáról (KAP) egyeztetett a mezőgazdasági biztossal, ugyanakkor szóba került az ukrajnai háború következményei által érintett gazdák helyzete és az élelmiszer-biztonság kérdése is.
A miniszterelnök kifejtette, a román kormány szorgalmazza, hogy a jövőbeni közös agrárpolitika keretében is jelentős pénzügyi forrásokat biztosítsanak az európai mezőgazdasági ágazat számára a termelők védelme és az EU globális piacokon való versenyképességének biztosítása érdekében. Mint elmondta, átfogó megközelítésre van szükség, amely figyelembe veszi a gazdasági és társadalmi szempontokat, beleértve a vidékfejlesztés igényét is. „Egyszerűsítenünk kell a közös agrárpolitika végrehajtásának szabályait és mechanizmusait, hogy az könnyebben alkalmazkodhasson az előre nem látható geopolitikai és éghajlati eseményekhez” – mondta Marcel Ciolacu a találkozón.
A találkozón a felek üdvözölték Románia „kiegyensúlyozott reakcióját”, amellyel az ukrán gabonatranzit biztosításának és a gazdák követeléseinek is sikerült eleget tennie. Ciolacu azt mondta, Románia továbbra is számít az Európai Bizottságra az EU és Ukrajna közötti élelmiszer-kereskedelem monitorozásában, hogy megakadályozhassa a piac torzulásait, amelyek a romániai termesztőket is hátrányosan érintenék – olvasható a közleményben.
Idén januárban és februárban 1,26 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt termelt Románia, 1,9 százalékkal (23 800 toe) kevesebbet, mint 2024 első két hónapjában – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A kedvezőtlen klímaviszonyok, a jégeső és az aszály miatt 2023-hoz képest mintegy 19,8 százalékkal 3,7 millió hektoliterre csökkent tavaly Románia bortermelése; ez volt az egyik legjelentősebb visszaesés európai uniós viszonylatban.
Megvásárolná a román kormány a Moldovai Köztársaság egyetlen dunai kikötőjét – írta az economedia.ro. Az olajterminállal is rendelkező giurgiulești-i kikötő tengeri hajók fogadására is alkalmas.
Románia nincs olyan helyzetben, hogy a Nemzetközi Valutaalaphoz (IMF) kelljen fordulnia segítségért, és kormányválságra utaló jelek sincsenek – közölte szerdán az elnöki hivatal.
Amerikai vállalatok új romániai beruházásainak lehetőségéről is tárgyalt Marcel Ciolacu miniszterelnök az Egyesült Államok kongresszusi delegációjának tagjaival kedden a Victoria-palotában. Erről a szerdai kormányülés elején beszélt.
Az Európai Unió éves inflációs rátája márciusban tovább csökkent, 2,5 százalékra a februári 2,7 százalékról, Románia viszont ismét a legmagasabb inflációval rendelkező ország lett, 5,1 százalékos éves áremelkedéssel – közölte az Eurostat.
Bár a román hatóságok váltig állítják, nem áll fenn a teljes áramszünet veszélye húsvétkor, a példátlan óvintézkedések hallatán sejteni lehet, hogy ilyen közel ritkán kerül az ország a rettegett „blackouthoz”.
Nyolc hónapos késéssel, de az illetékesek szerint most már tényleg a végéhez közeledik a nyugdíjak újraszámítása.
A megfontoltság a jelszó a legtöbb romániai háztartásban húsvét közeledtével is.
Elfogadja a kormány szerdai ülésén az üdülési csekkek odaítélésének szabályait rögzítő határozattervezetet – jelentette be az ülés elején Marcel Ciolacu miniszterelnök.
szóljon hozzá!