Fotó: Jakab Mónika
Románia a 27. helyen áll abban a globális kitekintésű rangsorban, melyben többtucatnyi ország nettó minimálbérének növekedési arányát hasonlítják össze. Bár az emelkedés nem elhanyagolható, az annál is nagyobb infláció miatt a minimálbérből élőknek rosszabb, mint ezelőtt egy évvel.
2024. január 29., 21:242024. január 29., 21:24
Az elemzést a Picodi nemzetközi e-kereskedelmi platform készítette. A lengyel székhelyű, elsősorban kuponokról és kedvezménykódokról, pénzvisszatérítési szolgáltatásáról ismert vállalkozás romániai kirendeltségének tájékoztatása szerint 67 országban vizsgálták meg a minimálbér összegét, az egy év alatt tapasztalt változásokat. Mégpedig a nettó összeget vették górcső alá, hiszen országonként változik, hogy mekkora az eltérés a bruttó, illetve a kézbe kapott összeg között: a különbség néhány százaléktól indul, miközben Romániában 37 százalék.
A vizsgált országok túlnyomó többségében változott az összeg 2023 januárjához képest. A legnagyobb növekedést Argentínában (138%) és Törökországban (100%), jegyezték, itt azonban tudni kell, hogy a két állam óriási inflációval küszködik. A legkisebb arányú emelést Franciaországban (3,4%), Németországban (2,8%) és Thaiföldön (2,5%) alkalmazták, miközben néhány országban befagyasztották az összeget.
Az uniós valutába átszámolva a 2024. január elsejétől érvényes összeg 418 euró, ami alacsonyabb, mint a 15 százalékos növekedéssel 464 eurós szintet elérő Magyarországon, és jóval kisebb, mint például Szlovákiában (616), Görögországban (667), Csehországban (671), Horvátországban (677), Litvániában (708), Lengyelországban (729) és Észtországban (763), viszont magasabb, mint a 19,6 százalékos emelkedéssel is csak 370 eurót kínáló Bulgáriában.
Az első harminc ország a minimálbér-növekedés mértékét tekintve, jobbról a jelenlegi összegek
Fotó: Picodi.com
Bár a romániai minimálbér-emelés mértéke messze nem elhanyagolható, az elemzésben azzal is összehasonlítják, hogyan változott egy év alatt az alapélelmiszereket tartalmazó „fogyasztói kosár” havi ára, aminek beszerzése tápanyagérték tekintetében nélkülözhetetlennek mondható. Az elemzők tejet (10 liter, 68,10 lej), kenyeret (10 darab 500 grammos, 53 lej), rizset (1,5 kg, 11,75 lej), tojást (20 db., 24,25 lej), sajtot (1 kg, 38,50 lej), húst (6 kg, 227,37 lej), gyümölcsöt (6 kg, 37,64 lej) és zöldséget (8 kg, 42,79 lej) „pakoltak” a kosárba.
Így 503,40 lejes havi összköltség jött ki, ami 17,8 százalékkal több, mint az egy évvel korábban hasonlóképpen összeállított „menü” ára. Ez a 2079 lejes jelenlegi minimálbér 24,2%-át teszi ki, miközben egy évvel korábban ugyanez az arány 22,5%-os volt. Tehát ez azt jelenti, hogy
A Picodi nemzetközi összehasonlításából kiderül, az alapvető fogyasztói kosarat az Egyesült Királyságban, Írországban, Hollandiában, Luxemburgban és Új-Zélandon a legkönnyebb megvásárolni, ahol az összeg a minimálbér kevesebb mint egytizedét teszi ki. E tekintetben a 24,2%-os aránnyal szereplő Románia a 36. helyen áll a 67 vizsgált ország között, nem sokkal a 23,9%-os aránnyal 34. Magyarország mögött.
Ugyanakkor számos országban sokkal rosszabb a helyzet: a sereghajtók között található Örményországban 78,7, Üzbegisztánban pedig 96,1 százalékos az arány, Nigériában pedig a minimálbér nem is elég arra, hogy kielégíthetők legyenek a legalapvetőbb szükségletek (116,5).
Visszatérve a romániai összegre: Marcel Ciolacu kormányfő decemberben azt ígérte, idén július elsején ismét nő a minimálbér, mégpedig a mostani bruttó 3300-ról várhatóan 3700 lejre.
Jövőre biztosan nőni fog az országos minimálbér – jelentette be Marcel Ciolacu a csütörtök esti kormányülés elején.
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
szóljon hozzá!