Fotó: Jakab Mónika
Románia a 27. helyen áll abban a globális kitekintésű rangsorban, melyben többtucatnyi ország nettó minimálbérének növekedési arányát hasonlítják össze. Bár az emelkedés nem elhanyagolható, az annál is nagyobb infláció miatt a minimálbérből élőknek rosszabb, mint ezelőtt egy évvel.
2024. január 29., 21:242024. január 29., 21:24
Az elemzést a Picodi nemzetközi e-kereskedelmi platform készítette. A lengyel székhelyű, elsősorban kuponokról és kedvezménykódokról, pénzvisszatérítési szolgáltatásáról ismert vállalkozás romániai kirendeltségének tájékoztatása szerint 67 országban vizsgálták meg a minimálbér összegét, az egy év alatt tapasztalt változásokat. Mégpedig a nettó összeget vették górcső alá, hiszen országonként változik, hogy mekkora az eltérés a bruttó, illetve a kézbe kapott összeg között: a különbség néhány százaléktól indul, miközben Romániában 37 százalék.
A vizsgált országok túlnyomó többségében változott az összeg 2023 januárjához képest. A legnagyobb növekedést Argentínában (138%) és Törökországban (100%), jegyezték, itt azonban tudni kell, hogy a két állam óriási inflációval küszködik. A legkisebb arányú emelést Franciaországban (3,4%), Németországban (2,8%) és Thaiföldön (2,5%) alkalmazták, miközben néhány országban befagyasztották az összeget.
Az uniós valutába átszámolva a 2024. január elsejétől érvényes összeg 418 euró, ami alacsonyabb, mint a 15 százalékos növekedéssel 464 eurós szintet elérő Magyarországon, és jóval kisebb, mint például Szlovákiában (616), Görögországban (667), Csehországban (671), Horvátországban (677), Litvániában (708), Lengyelországban (729) és Észtországban (763), viszont magasabb, mint a 19,6 százalékos emelkedéssel is csak 370 eurót kínáló Bulgáriában.
Az első harminc ország a minimálbér-növekedés mértékét tekintve, jobbról a jelenlegi összegek
Fotó: Picodi.com
Bár a romániai minimálbér-emelés mértéke messze nem elhanyagolható, az elemzésben azzal is összehasonlítják, hogyan változott egy év alatt az alapélelmiszereket tartalmazó „fogyasztói kosár” havi ára, aminek beszerzése tápanyagérték tekintetében nélkülözhetetlennek mondható. Az elemzők tejet (10 liter, 68,10 lej), kenyeret (10 darab 500 grammos, 53 lej), rizset (1,5 kg, 11,75 lej), tojást (20 db., 24,25 lej), sajtot (1 kg, 38,50 lej), húst (6 kg, 227,37 lej), gyümölcsöt (6 kg, 37,64 lej) és zöldséget (8 kg, 42,79 lej) „pakoltak” a kosárba.
Így 503,40 lejes havi összköltség jött ki, ami 17,8 százalékkal több, mint az egy évvel korábban hasonlóképpen összeállított „menü” ára. Ez a 2079 lejes jelenlegi minimálbér 24,2%-át teszi ki, miközben egy évvel korábban ugyanez az arány 22,5%-os volt. Tehát ez azt jelenti, hogy
A Picodi nemzetközi összehasonlításából kiderül, az alapvető fogyasztói kosarat az Egyesült Királyságban, Írországban, Hollandiában, Luxemburgban és Új-Zélandon a legkönnyebb megvásárolni, ahol az összeg a minimálbér kevesebb mint egytizedét teszi ki. E tekintetben a 24,2%-os aránnyal szereplő Románia a 36. helyen áll a 67 vizsgált ország között, nem sokkal a 23,9%-os aránnyal 34. Magyarország mögött.
Ugyanakkor számos országban sokkal rosszabb a helyzet: a sereghajtók között található Örményországban 78,7, Üzbegisztánban pedig 96,1 százalékos az arány, Nigériában pedig a minimálbér nem is elég arra, hogy kielégíthetők legyenek a legalapvetőbb szükségletek (116,5).
Visszatérve a romániai összegre: Marcel Ciolacu kormányfő decemberben azt ígérte, idén július elsején ismét nő a minimálbér, mégpedig a mostani bruttó 3300-ról várhatóan 3700 lejre.
Jövőre biztosan nőni fog az országos minimálbér – jelentette be Marcel Ciolacu a csütörtök esti kormányülés elején.
A korábbi 3,3 százalékról 1,4 százalékra módosította az Európai Bizottság (EB) pénteken közzétett jelentésében a román gazdaság 2024-es GDP-arányos növekedésére vonatkozó előrejelzését.
Elkezdték utalni a gazdáknak az aszálykárenyhítő juttatásokat – közölte csütörtöki sajtótájékoztatóján Florin Barbu mezőgazdasági miniszter. Lapunknak nemrég falugazdász arra panaszkodott, hogy nem egységes kritériumok szerint mérték fel az aszálykárokat.
A Netflix úgy döntött, hogy megemeli az összes előfizetés árát, amelyet Romániában kínál ügyfeleinek, és ez a döntés a streamingpiac konkurens platformjainak több hasonló bejelentése után született – értesült a Hotnews.ro hírportál.
A bukaresti pénzügyminisztérium meghosszabbítja december 20-ig azt az időszakot, ameddig az adóamnesztiát igénybe vevők rendezhetik az adótartozásaikat – közölte csütörtökön Marcel Boloş tárcavezető.
A minimálbér kiszámításának uniós irányelvekhez igazított új mechanizmusáról szóló törvény kihirdetését követően a kormány megteheti az utolsó lépést a minimálbér 4050 lejre emelése felé – jelentette ki csütörtökön Marcel Ciolacu kormányfő.
Idén január és szeptember között a napelemekkel termelt villamos energia mennyisége 2,93 milliárd kilowattóra volt, 58,6 százalékkal több, mint az előző év azonos időszakában – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A nyers adatok szerint az idei harmadik negyedévben stagnált, a szezonálisan kiigazított adatok szerint pedig 0,2 százalékkal csökkent a bruttó hazai termék (GDP) 2023 harmadik negyedévéhez képest – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Nagyon aktuális, de egyúttal sok kérdést felvető és bizonytalanság által övezett témára összpontosított a kolozsvári RMKT Bizniszvitamin elnevezésű rendezvénye, amely egy adóhatósági digitalizációs körképet igyekezett összerakni.
Az elmúlt héten szinte naponta emelkedtek a román 10 éves lejáratú román állampapírok hozamai.
Akárcsak tavaly ősszel, az idei hideg évszak kezdetén is azzal dicsekszenek a bukaresti hatóságok, hogy meghaladja a 100 százalékot Románia gáztározóinak a telítettsége. De hogyan lehetséges mindez? Szakember szolgált magyarázattal.
szóljon hozzá!