Petre Daea mezőgazdasági miniszter azt ajánlja mindenkinek: egyen „románosan”
Fotó: Petre Daea/Facebook
Bírálta a mezőgazdasági és vidékfejlesztési miniszter azt a brüsszeli döntést, amellyel engedélyezték a házi tücskök új élelmiszerként, vagy élelmiszer-összetevőként történő forgalmazását az Európai Unióban.
2022. szeptember 05., 19:122022. szeptember 05., 19:12
2022. szeptember 05., 19:162022. szeptember 05., 19:16
Petre Daea a hétvégén Aradon arra buzdította a lakosságot, hogy „egyenek románosan”. „Nagyon egyértelmű a véleményem ezzel kapcsolatban: hagyjátok a tücsköket énekelni! Azt kell fogyasztanunk, ami a földünkön terem, amiért az emberek megdolgoznak. A gasztronómiai örökségünket alkotó, általunk jól ismert élelmet nem szabad mellőzni. Arra kérlek benneteket, tegyetek úgy, mint én: egyetek románosan” – idézte a tárcavezetőt a Ziare.com portál.
Az Európai Bizottság februárban engedélyezte a házi tücskök (Acheta domesticus) új élelmiszerként vagy élelmiszer-összetevőként történő forgalmazását az Európai Unióban. A brüsszeli testület tavaly júliusban a közönséges lisztbogár (Tenebrio molitor) lárvájának, novemberben pedig a vándorló sáska (Migratory locust) felhasználását engedélyezte ugyanilyen célból.
A házi tücsök egészben, fagyasztva, szárítva, valamint por formájában lesz kapható az Európai Unióban. Az új élelmiszert tartalmazó termékeket megfelelő címkével kell ellátni, hogy felhívják a figyelmet az esetleges allergiás reakciókra – közölték. Emlékeztettek, az unió élelmiszer-stratégiája a rovarokat alternatív fehérjeforrásként határozza meg, ami támogathatja az EU fenntarthatóbb élelmiszerrendszerre áttérését. A bizottság MTI által idézett korábbi közleménye szerint a rovarlárvák széleskörű élelmiszeripari alkalmazása környezeti és gazdasági előnyökkel jár, ha a hagyományos állati fehérjeforrásokat olyanok helyettesítik, amelyek kevesebb takarmányt igényelnek, kevesebb hulladékot termelnek, illetve üvegházhatásúgáz-kibocsátásuk elenyésző.
A jászvásári (Iași) agrár- és állatorvostudományi egyetem hallgatói tanári irányítással már tavaly megsütötték Románia első, tücskölisztből készült kenyerét. Szerintük ha a kóstoló nem tudja, milyen összetevőket tartalmaz a kenyér, akkor nem érzi a különbséget. Hozzátették: a tücsöklisztből készült kenyér táplálóbb, mint a búzalisztből sütött termék. Mint arról a készítők beszámoltak, egy veknihez körülbelül hetven tücsköt használtak fel, ami az összetevők körülbelül három százalékát tette ki.
A romániai polgárok közel háromnegyede szerint az ország gazdasági helyzete rosszabb, mint egy éve – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Az Európai Bizottság az üvegházhatást okozó gázok nettó kibocsátásának 90 százalékos csökkentését javasolja 2040-ig – jelentette be a versenypolitikáért felelős biztos.
A romániaiak tavaly mintegy 40 milliárd eurót költöttek el a nagy kiskereskedelmi üzletláncokban, 7,1 százalékkal többet, mint 2023-ban – derül ki a Cushman & Wakefield Echinox szerdán közzétett tanulmányából.
A pénzügyminisztérium és az adóhatóság (ANAF) több mint 9 ezer alkalmazottja tiltakozik szerdán spontán munkabeszüntetéssel az ártalmas munkakörülményekért járó bérpótlék csökkentése ellen – közölte Vasile Marica, a Sed Lex elnöke.
A szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatok szerint 2025 májusában 5,8 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint áprilisban – közölte szerdán az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Tönkretenné a közép-európai gazdákat az Ukrajnával megkötött brüsszeli alku, amely tovább könnyítené az ukrán mezőgazdasági termékek behozatalát – közölte Nagy István agrárminiszter. A tárcavezető szerint a magyar kormány ezt nem fogadja el.
A kormánykoalíció várhatóan szerdán véglegesíti a deficitcsökkentő intézkedéscsomagot, amelyet július 7-ig kell „törvénybe önteni” – jelentette be Dragoș Anastasiu reformokért felelős miniszterelnök-helyettes kedd este.
Szó sincs a nyugdíjak és a bérek kifizetésének elhalasztásáról vagy blokkolásáról, ahogyan az a nyilvánosságban felmerült – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter.
Jelenleg 900 ezer romániai munkavállaló él a nyugdíjrendszer harmadik pillére, a fakultatív magánnyugdíjalap adta megtakarítási lehetőséggel, míg további mintegy 96 ezren már megkapták az itt felgyűlt pénzüket az első 18 év után.
Drágul a hitelfelvétel az év második felében – figyelmeztetnek szakemberek.
szóljon hozzá!