Még mindig elenyésző a külföldi turisták aránya
Fotó: Haáz Vince
2024-ben a romániai kereskedelmi szálláshelyek összesen 2,178 millió külföldi turistát fogadtak, akik összesen 6,588 milliárd lejt – fejenként 3024,1 lejt – költöttek el – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) által szerdán nyilvánosságra hozott adatsorokból.
2025. március 19., 12:022025. március 19., 12:02
A külföldi turisták 49,2 százaléka tavaly üzleti célból érkezett Romániába, és ők költötték el az országban a külföldi turisták összkiadásainak 55,7 százalékát.
A 2024-ben érkező külföldiek 40,4 százaléka saját maga szervezte meg romániai tartózkodását, 36,1 százaléka utazási irodán keresztül, 16 százaléka más módon szervezte meg utazását. A maradék 7,5 százalék a saját szervezést kombinálta az utazási irodák szolgáltatásaival – írja az Agerpres hírügynökség.
0,6 százaléka folyami hajóval, 0,3 százaléka vonattal és 0,7 százaléka más közlekedési eszközzel (bérelt autó, motorkerékpár stb.) érkezett Romániába.
Európa-szerte nőtt tavaly a külföldi turisták száma az előző évhez képest, mindössze Romániának nem sikerült tartania a lépést. Az ágazati munkáltatók a promóció hiányát róják fel a hatóságoknak.
Amint arról akkor beszámoltunk, az Országos Statisztikai Intézet február elején jelentette be, hogy tavaly 14,263 millió vendéget fogadtak a romániai kereskedelmi szálláshelyeken (beleértve a kiadó apartmanokat és szobákat is), ám a bejelentkezett turisták 83,3 százaléka belföldön utazó volt, és alig 16,7 százalékra rúgott a külföldiek aránya. A vendégéjszakák száma 2024-ben éves összevetésben 3,5 százalékkal 30,191 millióra nőtt. Ezek 83,7 százalékát hazai turisták, 16,3 százalékátturi külföldiek töltötték el.
Tavaly 14,263 millió vendéget fogadtak a romániai kereskedelmi szálláshelyeken (beleértve a kiadó apartmanokat és szobákat is), 4,5 százalékkal többet, minta 2023-ben – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A statisztikák szerint a múlt évben a külföldi turisták átlagosan 2,1 éjszakát töltöttek el a szálláshelyeken.
A határátkelőknél 13,352 millió külföldi érkezését regisztrálták a múlt évben. Külföldre 16,059 millió romániai utazott, 74,3 százalékuk közúti, 24,9 százalékuk légi közlekedési eszközt használva.
Amerikai turistákat csalogatnának Romániába, főként erdélyi célpontokkal dicsekedve.
Megjelent az ENSZ idei jelentése az emberi fejlettségi szintről, mely a hagyományos statisztikai mutatóknál komplexebb, pontosabb módon hivatott számszerűsíteni az emberi jólét mértékét egy index segítségével.
Az Európai Parlament csütörtökön elfogadta az új autók és kishaszongépjárművek szén-dioxid-kibocsátási teljesítményszabványaira vonatkozó célzott módosítást.
Marcel Boloș európai beruházásokért és projektekért felelős miniszter úgy véli, szóba se jöhet egy hitelmegállapodás a Nemzetközi Valutaalappal (IMF), ami szerinte az országos helyreállítási tervben foglaltaknál „fájdalmasabb” reformokat vonna maga után.
Az év első három hónapjában 2,496 millió vendéget fogadtak a romániai kereskedelmi szálláshelyeken (beleértve a kiadó apartmanokat és szobákat is), alig 1 százalékkal többet a 2024 januárja és márciusa között jegyzettnél.
Csütörtökön is folytatta lejtmenetét a román fizetőeszköz: a Román Nemzeti Bank (BNR) által 13 órakor kiközölt referencia-árfolyam 5,12 lej/euró volt a szerdai 5,0991 után, ami 0,0231 százalékos növekedést jelent.
Nincs pozitív szcenárió, gazdasági szempontból az idei egy sötét év lesz – vetítette elő derűlátásra nem túl sok okot adóan a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Magyarországon és Horvátországban terjeszkedik a román fogászati vállalat, a Dental Holding – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Indoklással ellátott véleményt küldött az Európai Bizottság (EB) Romániának, amiért korlátozza a gáztermelők szabadságát a földgáz nagykereskedelmi árának megállapításában.
Miután kétévnyi viszonylagos stabilitás után az elmúlt 5 évben tapasztalt legnagyobb, 2,5 százalékos ugrással kedden az árfolyam átlépte az 5 lej/eurós lélektani határt, szerdán is tovább gyengült a román deviza az európai fizetőeszközzel szemben.
Bár Románia továbbra is az Európai Unió alacsonyabb átlagbéreket kínáló országai közé tartozik, a vásárlóerő-paritás (PPS) alapján már nem szerepel a sereghajtók között – derül ki az Euronews elemzéséből.
szóljon hozzá!