Súlyos helyzet. Alexandru Nazare pénzügyminiszter szerint az államadósság folyamatosan nőtt az elmúlt években
Fotó: Facebook/Alexandru Nazare
Az előrejelzések szerint Románia államadóssága az idei év végére eléri a GDP 60 százalékát – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter, hozzátéve, hogy az adósság elmúlt öt évben 20 százalékkal, 570 milliárdról több mint 1,1 milliárd lejre nőtt.
2025. július 14., 08:582025. július 14., 08:58
A pénzügyminiszter elmondta, hogy Romániát folyamatosan felszólították, hogy a gazdasági helyzetre való tekintettel hozzon korrekciós intézkedéseket, de a januári felszólításra, miszerint áprilisig jelentést kell benyújtania ezekről az intézkedésekről, nem válaszolt, és április után sem válaszolt arra, hogy miért nem nyújtotta be a jelentést.
Alexandru Nazaret az Antena 3 hírtelevízió vasárnapi műsorában arról kérdezték, hogy kiszámolta-e valaki, hogy a költségvetési hiány leszorítását célzó, adóemeléseket tartalmazó első megszorító csomagban szereplő intézkedések milyen hatással vannak az életszínvonalra.
Ezt nagyon világosan, közvetlenül és őszintén el kell mondanunk, hogy elmagyarázzuk a románoknak, hogy ez egy olyan költség, amelyet azért fizetünk, hogy elkerüljünk egy sokkal magasabb költséget, egy sokkal magasabbat, amely Románia leminősítését jelentette volna. És amihez ezen a ponton rendkívül közel voltunk, és a veszély még nem múlt el teljesen” – mondta Nazare.
Arra a kérdésre, hogy milyen közel volt az ország ehhez a pillanathoz, a pénzügyminiszter kifejtette: nagyon rossz a helyzet.
„Nagyon közel.Ott voltam a pénzügyminisztériumban a válság idején, 2009-ben részt vettem az összes európai tanácsi ülésen, ahol az európai válságról és a stabilizációs mechanizmusról tárgyaltak Brüsszelben. Ott voltam 2021-ben, a világjárvány idején, a világjárvány után, a világjárvány utáni stabilizáció során, akkor is 9,3 százalékos volt a hiány, és láttam, hogy hogyan alakultak a dolgok, és hogyan kezelte Brüsszel akkor a tárgyalásokat, és hogy milyen messze vagy milyen közel voltunk a leminősítéshez, és mi történt most. Ez összehasonlíthatatlan.
– mondta Nazare.
Hozzátette: a helyzet most nehezebb, mert az államadósság nőtt.
„Most rosszabb a helyzet, mert nagy a különbség az államadósságban. Az államadósság nőtt, az előrejelzések szerint az idei év végére eléri a 60 százalékot, az elmúlt öt évben óriási mértékben, közel 20 százalékkal nőtt, 570 milliárdról több mint 1100 milliárdra, ami természetesen más kockázati zónába helyez minket, mint amilyen kockázatokat öt évvel vagy 15 évvel ezelőtt kellett kezelnünk” – mutatott rá Alexandru Nazare.
Azt is elmondta, hogy
„A gazdasági helyzet romlása, a vezető mutatók romlása miatt folyamatosan intézkedések meghozatalára kértek bennünket, és mi nem hoztunk korrekciós intézkedéseket. Ezeket a dolgokat három éven keresztül kérték, a hangsúly az elmúlt másfél éven volt, nem hoztunk korrekciós intézkedéseket, nem válaszoltunk a januári kérésre, hogy áprilisig nyújtsunk be jelentést a korrekciós intézkedésekről, még április után sem válaszoltunk arra, hogy miért nem nyújtottuk be a jelentést” – tette hozzá a pénzügyminiszter.
A nyaralások a hackerek kedvenc célpontjává váltak: rengeteg online csalás tapasztalható a foglalások terén.
Jelentős, akár 20–30 százalékos visszaesés lehet idén a romániai idegenforgalomban a közalkalmazottaknak nyújtott üdülési csekkek körüli módosulások, illetve az áfa megemelése miatt – kongatták meg a vészharangot a turizmusban érdekelt vállalkozók.
Nagy nyomás nehezedik az új otthonban gondolkodókra, hiszen a deficitcsökkentés miatt augusztus elsejétől megszűnik a kedvezményes áfakulcs, és 21 százalékosra emelkedik az új építésű lakások értékesítésekor felszámolt általános forgalmi adó.
A román vízügyi igazgatóság (ANAR) átszervezése veszélyezteti a vízgazdálkodási infrastruktúrát és pusztító hatása lesz az alkalmazottakra és családjaikra – közölte egy nyílt levélben az intézmény szakszervezete (SMAR).
A hosszas csődeljárás után a bíróság döntött az első román fapados légitársaság, a Blue Air felszámolásáról – írta a Profit.ro a csődbiztos közleménye alapján.
Az Európai Bizottság a következő pénzügyi ciklusban gyökeresen átalakítaná a területalapú mezőgazdasági támogatások rendszerét, amelynek legnagyobb vesztesei a kelet-európai gazdák lennének. Ez ellen gyűjtenek aláírásokat a romániai gazdaszervezetek is.
Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A májusi 5,45 százalékról júniusban 5,7 százalékra nőtt az éves infláció Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A Moody's szerint a kormány első deficitcsökkentő csomagja fontos lépés a költségvetési egyensúly megteremtéshez, ám a felvállalt céloktól való bármilyen eltérés Románia leminősítéséhez vezethet.
Akár ötszörösére is megemelték egyes állami cégek vezetőinek a juttatásait az elmúlt hónapokban, miközben a kormány a takarékossági intézkedéseken dolgozott – közölte Radu Miruță gazdasági miniszter.
szóljon hozzá!