A Hargita megyei sóbánya annyira felfuttatta a termékét, hogy a vásárlók a szó szoros értelmében házhoz jönnek. „Akkora a kereslet, hogy mind a nagy-, mind a kiskereskedők ide jönnek vásárolni. Mi legfeljebb Székelyudvarhelyig szállítjuk a fürdősót” – büszkélkedik a bánya igazgatója, Seprődi Zoltán, a kezdetben maga is meglepődött az új termék sikerén. Az egység vezetője csak azt sajnálja, hogy a hazai sóbányák bukaresti központja nem tesz semmit annak érdekében, hogy a parajdi fürdősó felkerüljön a nagy üzletláncok polcaira. A legtöbb szupermarket kizárólag csak import fürdősót forgalmaz. Az utóbbi időben az ország más részeiből többen levélben és elektronikus postán érdeklődtek a parajdi fürdősó beszerzési lehetőségeiről. Látván a fokozott érdeklődést, a bánya vezetősége nem zárkózott el attól sem, hogy az igénylőknek postán küldje el a kért mennyiségű fürdősót. A parajdi termék használatát egyre több nőgyógyász, reumatológus és fizikoterapeuta javasolja. Az orvosok szerint a kádba szórt negyed-félkilónyi pihentető fürdősó az egészséges embernek is jót tesz. A sósfürdő elsősorban az izmok ellazítására, pihentetésére ajánlott. A parajdi, Oceanica néven forgalmazott terméket román, magyar és angol nyelvű felirattal ellátott piros-fehér-zöld-kék dobozba csomagolják. Kérdésünkre, hogy a sóvidéki cég miért tartja fontosnak, hogy termékén a magyar felirat is megjelenjen, Seprődi Zoltán úgy vélte: a Székelyföldön az ilyesminek a lehető legtermészetesebbnek kellene számítania. „Mi magyarok vagyunk, a vásárlóközönségünk jelentős része szintén magyar. Akkor meg miért hiányozzon a magyar felirat? Ami meg a színeket illeti, ezt a román vevők is elfogadták tőlünk. Soha egy panasz vagy egy roszszalló megjegyzés nem érkezett. Sem a vevőktől, sem a bukaresti központi vezetőségtől” – állítja az egység vezetője.
Az évente több százezer turista és légúti megbetegedésben szenvedő, kezelésre érkező vendég által látogatott bánya összes felirata két- vagy háromnyelvű. A bánya vezetősége mindig is odafigyelt, hogy a belépőjegyektől egészen a falra kiplakátolt történelmi leírásokig mindenütt szerepeljen a magyar nyelvű felirat is.
Az elmúlt évek súlyos aszályai és szélsőséges időjárása jelentősen visszavetette a romániai bortermelést, amely 2024-ben 20 százalékkal esett vissza. A tendencia globális: a szőlőültetvények rendkívül érzékenyek az éghajlatváltozásra.
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) újabb felhívást tett közzé a magyarországi állattartó gazdák felé a ragadós száj- és körömfájás terjedésének megakadályozására.
Idén januárban és februárban 1,26 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt termelt Románia, 1,9 százalékkal (23 800 toe) kevesebbet, mint 2024 első két hónapjában – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A kedvezőtlen klímaviszonyok, a jégeső és az aszály miatt 2023-hoz képest mintegy 19,8 százalékkal 3,7 millió hektoliterre csökkent tavaly Románia bortermelése; ez volt az egyik legjelentősebb visszaesés európai uniós viszonylatban.
Megvásárolná a román kormány a Moldovai Köztársaság egyetlen dunai kikötőjét – írta az economedia.ro. Az olajterminállal is rendelkező giurgiulești-i kikötő tengeri hajók fogadására is alkalmas.
Románia nincs olyan helyzetben, hogy a Nemzetközi Valutaalaphoz (IMF) kelljen fordulnia segítségért, és kormányválságra utaló jelek sincsenek – közölte szerdán az elnöki hivatal.
Amerikai vállalatok új romániai beruházásainak lehetőségéről is tárgyalt Marcel Ciolacu miniszterelnök az Egyesült Államok kongresszusi delegációjának tagjaival kedden a Victoria-palotában. Erről a szerdai kormányülés elején beszélt.
Az Európai Unió éves inflációs rátája márciusban tovább csökkent, 2,5 százalékra a februári 2,7 százalékról, Románia viszont ismét a legmagasabb inflációval rendelkező ország lett, 5,1 százalékos éves áremelkedéssel – közölte az Eurostat.
Bár a román hatóságok váltig állítják, nem áll fenn a teljes áramszünet veszélye húsvétkor, a példátlan óvintézkedések hallatán sejteni lehet, hogy ilyen közel ritkán kerül az ország a rettegett „blackouthoz”.
Nyolc hónapos késéssel, de az illetékesek szerint most már tényleg a végéhez közeledik a nyugdíjak újraszámítása.