Fotó: Marcel Boloș/Facebook
Románia uniós kötelezettségvállalásai miatt a közúti fuvarozók és a gazdák követeléseinek rendezése óvatosságot és körültekintést igényel – jelentette ki szerda este Marcel Boloş pénzügyminiszter.
2024. január 18., 10:212024. január 18., 10:21
2024. január 18., 10:232024. január 18., 10:23
A Digi24-nek nyilatkozva a tárcavezető kifejtette, hogy a kormány a fuvarozók és a gazdák bizonyos kéréseit indokoltnak tartja, és nyitott a rendezésükre. Azonban Romániának nagy szüksége van az uniós pénzekre, amelyekhez csak akkor férhet hozzá, ha teljesíti a kötelezettségvállalásait.
„Gondolni se merek arra, mi történne, ha nem állna rendelkezésünkre a mezőgazdasági támogatásokra fordítható 13 milliárd euró, mert az EU felfüggeszti a kifizetését” – idézte a televíziós nyilatkozatot az Agerpres.
A pénzügyminiszter emlékeztetett arra, hogy a mezőgazdaságban korábban bevezetett adókedvezményeket is azért kellett megszüntetni, mert ezt írja elő az Európai Bizottsággal egyeztetett országos helyreállítási terv (PNRR). „Kivezetésük a helyreállítási alapokhoz való hozzáférésünk egyik feltétele volt” – magyarázta.
Emlékeztetett arra, hogy tavaly alig sikerült a GDP-arányos deficitet 5,7 százalékra csökkenteni. „Az Európai Bizottság meghozhatja az általa szükségesnek ítélt intézkedéseket, ha ez a költségvetési fegyelmezetlenség folytatódik, és úgymond továbbra is sérti az Európai Unió közös érdekeit” – fogalmazott a miniszter.
mert ennek bevezetését uniós rendeletek szabályozzák. Legfeljebb annyi tehet – tette hozzá –, hogy bizonyos gazdasági ágazatoknak szubvenciókat nyújt az adó kifizetésére.
„Nem hiszem, hogy Romániának hiányozna egy újabb probléma a biztosítási rendszerben” – jelentette ki a tárcavezető a tavalyi biztosítócsődökre utalva.
A pénzügyminiszter párhuzamot vont az állami költségvetés és a biztosítási rendszer között. Kifejtette, hogy a költségvetésben súlyos zavarokat okozhat, ha a kormány különböző követeléseknek engedve bizonyos adókedvezményeket vezetne be. „Így van ez a biztosítási rendszerben is” – magyarázta.
Boloş elmondta azt is, hogy az RCA árának csökkentésétől eltekintve a fuvarozók és a gazdák több követelését jogosnak és teljesíthetőnek tartja, és meg is állapodott velük egy hatpontos intézkedéscsomagban. A beígért intézkedések közül kiemelte a visszaforgatott nyereség adómentességét, illetve a várakozási idők csökkentését a határátkelőkön.
A csütörtöki kormányülésen több olyan rendeletet fogadnak el, amelyek a fuvarozók és a Közlekedési Minisztérium között elfogadott megoldásokat ültetik át a gyakorlatba – jelentette be a kormány csütörtökön este.
Marcel Ciolacu kormányfő hétfőn ismételten leszögezte, hogy nem emelik jövőre az általános forgalmi adó (áfa/TVA) szintjét.
A gáz- és villamosenergia-árak idén télen nem lesznek magasabbak a tavalyi év azonos időszakához képest, mivel az energiaár-sapka 2025. április elsejéig érvényes – jelentette ki hétfőn egy konferencián Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
A kormány ezen a héten elfogadja a bruttó minimálbért 4050 lejre emelő jogszabályt – jelentette be hétfőn Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Az Európai Bizottság átalakítaná az agrártámogatások rendszerét, ezzel szemben az EU magyar elnöksége arra törekszik, hogy az eddig bevált területalapú, és vidékfejlesztési támogatások főbb irányelvei továbbra is megmaradjanak.
Románia volt 2024 második negyedévében az Európai Unió legnagyobb gáztermelője – derül ki az Európai Unió legfrissebb gázpiaci jelentéséből.
Jövő héten újabb egyeztetésekre kerül sor a Romániában feldolgozott hazai élelmiszertermékek árrésének korlátozásáról – jelentette be csütörtökön a mezőgazdasági miniszter.
A Kolozs megyeiek veszik fel a legnagyobb törlesztőrészletű és a legmagasabb összegű jelzáloghiteleket, de ők is fizetnek a legtöbbet az országban az ingatlanokért, míg a Konstanca megyeiek igénylik a legkisebb összegű jelzáloghiteleket.
Az Európai Bizottság csütörtökön kétmilliárd lej (400 millió euró) értékű román állami támogatási programot hagyott jóvá a 2023 szeptembere és 2024 augusztusa közötti súlyos aszály által érintett romániai gazdák kártalanítására.
A kormány jóváhagyja a sör jövedéki adójának fokozatos emelésére vonatkozó ütemtervet – közölte szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Egy két felnőttből és két gyermekből álló család tisztességes megélhetéséhez szükséges minimális fogyasztói kosár havi értéke a 2023. szeptemberi 9978 lejről 4,7 százalékkal 10 450 lejre nőtt idén szeptemberre.
szóljon hozzá!