Fotó: Marcel Boloș/Facebook
Románia uniós kötelezettségvállalásai miatt a közúti fuvarozók és a gazdák követeléseinek rendezése óvatosságot és körültekintést igényel – jelentette ki szerda este Marcel Boloş pénzügyminiszter.
2024. január 18., 10:212024. január 18., 10:21
2024. január 18., 10:232024. január 18., 10:23
A Digi24-nek nyilatkozva a tárcavezető kifejtette, hogy a kormány a fuvarozók és a gazdák bizonyos kéréseit indokoltnak tartja, és nyitott a rendezésükre. Azonban Romániának nagy szüksége van az uniós pénzekre, amelyekhez csak akkor férhet hozzá, ha teljesíti a kötelezettségvállalásait.
„Gondolni se merek arra, mi történne, ha nem állna rendelkezésünkre a mezőgazdasági támogatásokra fordítható 13 milliárd euró, mert az EU felfüggeszti a kifizetését” – idézte a televíziós nyilatkozatot az Agerpres.
A pénzügyminiszter emlékeztetett arra, hogy a mezőgazdaságban korábban bevezetett adókedvezményeket is azért kellett megszüntetni, mert ezt írja elő az Európai Bizottsággal egyeztetett országos helyreállítási terv (PNRR). „Kivezetésük a helyreállítási alapokhoz való hozzáférésünk egyik feltétele volt” – magyarázta.
Emlékeztetett arra, hogy tavaly alig sikerült a GDP-arányos deficitet 5,7 százalékra csökkenteni. „Az Európai Bizottság meghozhatja az általa szükségesnek ítélt intézkedéseket, ha ez a költségvetési fegyelmezetlenség folytatódik, és úgymond továbbra is sérti az Európai Unió közös érdekeit” – fogalmazott a miniszter.
mert ennek bevezetését uniós rendeletek szabályozzák. Legfeljebb annyi tehet – tette hozzá –, hogy bizonyos gazdasági ágazatoknak szubvenciókat nyújt az adó kifizetésére.
„Nem hiszem, hogy Romániának hiányozna egy újabb probléma a biztosítási rendszerben” – jelentette ki a tárcavezető a tavalyi biztosítócsődökre utalva.
A pénzügyminiszter párhuzamot vont az állami költségvetés és a biztosítási rendszer között. Kifejtette, hogy a költségvetésben súlyos zavarokat okozhat, ha a kormány különböző követeléseknek engedve bizonyos adókedvezményeket vezetne be. „Így van ez a biztosítási rendszerben is” – magyarázta.
Boloş elmondta azt is, hogy az RCA árának csökkentésétől eltekintve a fuvarozók és a gazdák több követelését jogosnak és teljesíthetőnek tartja, és meg is állapodott velük egy hatpontos intézkedéscsomagban. A beígért intézkedések közül kiemelte a visszaforgatott nyereség adómentességét, illetve a várakozási idők csökkentését a határátkelőkön.
A csütörtöki kormányülésen több olyan rendeletet fogadnak el, amelyek a fuvarozók és a Közlekedési Minisztérium között elfogadott megoldásokat ültetik át a gyakorlatba – jelentette be a kormány csütörtökön este.
A korábbi 2,5 százalékról 1,4 százalékra csökkentette a román bruttó hazai termék (GDP) növekedésére vonatkozó prognózisát a hétfőn közzétett tavaszi gazdasági előrejelzésében az Európai Bizottság.
A befektetők kedvezően fogadták Nicuşor Dan független jelölt választási győzelmét.
Az idei év első négy hónapjában 2214 cég jelentett fizetésképtelenséget, 12,35 százalékkal kevesebb, mint 2024 azonos időszakában, amikor 2526 esetet regisztráltak – közölte hétfőn a cégbíróság (ONRC).
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
szóljon hozzá!