Fotó: Marcel Boloș/Facebook
Románia uniós kötelezettségvállalásai miatt a közúti fuvarozók és a gazdák követeléseinek rendezése óvatosságot és körültekintést igényel – jelentette ki szerda este Marcel Boloş pénzügyminiszter.
2024. január 18., 10:212024. január 18., 10:21
2024. január 18., 10:232024. január 18., 10:23
A Digi24-nek nyilatkozva a tárcavezető kifejtette, hogy a kormány a fuvarozók és a gazdák bizonyos kéréseit indokoltnak tartja, és nyitott a rendezésükre. Azonban Romániának nagy szüksége van az uniós pénzekre, amelyekhez csak akkor férhet hozzá, ha teljesíti a kötelezettségvállalásait.
„Gondolni se merek arra, mi történne, ha nem állna rendelkezésünkre a mezőgazdasági támogatásokra fordítható 13 milliárd euró, mert az EU felfüggeszti a kifizetését” – idézte a televíziós nyilatkozatot az Agerpres.
A pénzügyminiszter emlékeztetett arra, hogy a mezőgazdaságban korábban bevezetett adókedvezményeket is azért kellett megszüntetni, mert ezt írja elő az Európai Bizottsággal egyeztetett országos helyreállítási terv (PNRR). „Kivezetésük a helyreállítási alapokhoz való hozzáférésünk egyik feltétele volt” – magyarázta.
Emlékeztetett arra, hogy tavaly alig sikerült a GDP-arányos deficitet 5,7 százalékra csökkenteni. „Az Európai Bizottság meghozhatja az általa szükségesnek ítélt intézkedéseket, ha ez a költségvetési fegyelmezetlenség folytatódik, és úgymond továbbra is sérti az Európai Unió közös érdekeit” – fogalmazott a miniszter.
mert ennek bevezetését uniós rendeletek szabályozzák. Legfeljebb annyi tehet – tette hozzá –, hogy bizonyos gazdasági ágazatoknak szubvenciókat nyújt az adó kifizetésére.
„Nem hiszem, hogy Romániának hiányozna egy újabb probléma a biztosítási rendszerben” – jelentette ki a tárcavezető a tavalyi biztosítócsődökre utalva.
A pénzügyminiszter párhuzamot vont az állami költségvetés és a biztosítási rendszer között. Kifejtette, hogy a költségvetésben súlyos zavarokat okozhat, ha a kormány különböző követeléseknek engedve bizonyos adókedvezményeket vezetne be. „Így van ez a biztosítási rendszerben is” – magyarázta.
Boloş elmondta azt is, hogy az RCA árának csökkentésétől eltekintve a fuvarozók és a gazdák több követelését jogosnak és teljesíthetőnek tartja, és meg is állapodott velük egy hatpontos intézkedéscsomagban. A beígért intézkedések közül kiemelte a visszaforgatott nyereség adómentességét, illetve a várakozási idők csökkentését a határátkelőkön.
A csütörtöki kormányülésen több olyan rendeletet fogadnak el, amelyek a fuvarozók és a Közlekedési Minisztérium között elfogadott megoldásokat ültetik át a gyakorlatba – jelentette be a kormány csütörtökön este.
Nehezen teljesíthető adóemelés nélkül a 2025-ös évi állami költségvetésben rögzített 7 százalékos hiánycél – jelentette ki a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a BBTE Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Jelenleg két forgatókönyv van terítéken a sokat vitatott különleges nyugdíjak reformjára, ami mérföldkőként szerepel az országos helyreállítási tervben, vagyis 231 millió euró úszhat el, ha nem sikerül rendezni a kérdést.
Az Országos Katasztrófavédelmi Alap április elsején elindított a „Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” elnevezésű figyelemfelkeltő kampányt, amelynek célja felhívni a figyelmet a természeti katasztrófák pusztító hatásaira.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
A finn Nokian Tyres megkezdi a gumiabroncsok szállítását abból a gyárból, amelyet hivatalosan 2024 szeptemberében nyitottak meg Nagyváradon, 650 millió eurós beruházás nyomán.
Egy év alatt több mint 22 százalékkal nőtt az átlagnyugdíj Romániában. Érdekesség, hogy a 2024-ben országos szinten a legnagyobb összeget felmutató dél-erdélyi megyében az átlagnyugdíj értéke nincs messze az átlagfizetéstől.
Meghaladta a 200 ezret a romániai napelemes áramtermelő-fogyasztók, azaz a prosumerek száma, akik egy évvel korábban még csak 114 ezren voltak. A prosumerré válás „motorja” az állami támogatást nyújtó Zöld ház program.
A romániai lakosság az elmúlt három évben kezdett ráérezni az aranybefektetések ízére – állapította meg Victor Dima, a nemesfémek és devizák értékesítésével foglalkozó Tavex Románia igazgatója.
szóljon hozzá!