2007. május 04., 00:002007. május 04., 00:00
A kormány 95 százalékos részvénycsomagot kínál fel eladásra, az AVAS állami vagyonkezelő tulajdonában lévő 72,4 százalékos és az állami SIF Oltenia befektetési alap birtokában lévő 22,06 százalékos pakettet. Az 51 százalékos tulajdonrészt 39 millió euróért vásárolta vissza az állam a Daewoo autógyártól 2006 augusztusában, és egyúttal átvállalta a társaság 7,8 millió eurós adósságát is. Az 1994-ben a Daewoo részvételével alapított közös vállalat 2000 óta egyre súlyosabb nyereségességi problémákkal küzdött.
Az AVAS privatizációs feltételként kötötte ki, hogy az ajánlattevőnek évente legalább tízmilliárd eurós forgalmat kell felmutatnia, és legalább egymillió autót kell gyártania. A Basic Elements Oleg Gyeripaszka orosz milliárdos tulajdonában van, aki Borisz Jelcin elnöksége idején tett szert vagyonára. Birtokában van egyebek között a világ legnagyobb alumíniumipari vállalata a RUSAL, a Volga autókat gyártó GAZ, az Aviacor repülőgépgyár, az Ingosstrakh biztosítótársaság, valamint a RusPromAuto autóbuszgyár.
Hírösszefoglaló
Csökkenő hazai Dacia-eladások
Csökkentek a Dacia hazai értékesítési mutatói az év első három hónapjában. Az autógyár ennek ellenére továbbra is piacvezető, piaci részesedése a kevesebb eladott autó ellenére is eléri a 30 százalékot. A Dacia 18 487 járművet értékesített az év első három hónapjában, ami csökkenést jelent az előző év ugyanazon időszakához képest. A hazai negatív mutatókat ugyanakkor kompenzálják a külföldi értékesítések, az export ugyanis 26,9 százalékkal nőtt a 2006 első három hónapjában mért adatokhoz képest.
Az elmúlt évek súlyos aszályai és szélsőséges időjárása jelentősen visszavetette a romániai bortermelést, amely 2024-ben 20 százalékkal esett vissza. A tendencia globális: a szőlőültetvények rendkívül érzékenyek az éghajlatváltozásra.
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) újabb felhívást tett közzé a magyarországi állattartó gazdák felé a ragadós száj- és körömfájás terjedésének megakadályozására.
Idén januárban és februárban 1,26 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt termelt Románia, 1,9 százalékkal (23 800 toe) kevesebbet, mint 2024 első két hónapjában – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A kedvezőtlen klímaviszonyok, a jégeső és az aszály miatt 2023-hoz képest mintegy 19,8 százalékkal 3,7 millió hektoliterre csökkent tavaly Románia bortermelése; ez volt az egyik legjelentősebb visszaesés európai uniós viszonylatban.
Megvásárolná a román kormány a Moldovai Köztársaság egyetlen dunai kikötőjét – írta az economedia.ro. Az olajterminállal is rendelkező giurgiulești-i kikötő tengeri hajók fogadására is alkalmas.
Románia nincs olyan helyzetben, hogy a Nemzetközi Valutaalaphoz (IMF) kelljen fordulnia segítségért, és kormányválságra utaló jelek sincsenek – közölte szerdán az elnöki hivatal.
Amerikai vállalatok új romániai beruházásainak lehetőségéről is tárgyalt Marcel Ciolacu miniszterelnök az Egyesült Államok kongresszusi delegációjának tagjaival kedden a Victoria-palotában. Erről a szerdai kormányülés elején beszélt.
Az Európai Unió éves inflációs rátája márciusban tovább csökkent, 2,5 százalékra a februári 2,7 százalékról, Románia viszont ismét a legmagasabb inflációval rendelkező ország lett, 5,1 százalékos éves áremelkedéssel – közölte az Eurostat.
Bár a román hatóságok váltig állítják, nem áll fenn a teljes áramszünet veszélye húsvétkor, a példátlan óvintézkedések hallatán sejteni lehet, hogy ilyen közel ritkán kerül az ország a rettegett „blackouthoz”.
Nyolc hónapos késéssel, de az illetékesek szerint most már tényleg a végéhez közeledik a nyugdíjak újraszámítása.